کد خبر: ۳۷۷۴۰
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۲

هشدار جدی در مورد خرید قارچ

با احتیاط قارچ بخرید.
به گزارش تجارت امروز؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه موردی از ابتلا به مسمومیت قارچ سمی در استان مرکزیگزارش نشده است، از مردم خواست در خرید قارچ دقت کنند.

دکتر جواد نظری، اظهار کرد: با وجود اینکه در برخی از استان های کشور مواردی از ابتلا به مسمومیت ناشی از مصرف قارچ سمی مشاهده شده است اما خوشبختانه در استان مرکزی تاکنون هیچ گزارشی از ابتلا به مسمومیت گزارش و مشاهده نشده است.

وی در ادامه گفت: با توجه به گزارشات واصله از برخی از استان‌های همجوار مبنی بر  موارد مسومیت با قارچ، از همه مردم درخواست می شود تحت هیچ عنوان قارچ فله‌ایاز بازارچه های محلی و روز و بازار‌های سنتی تهیه نکنند.

وی با اشاره به اینکه شناسایی و تشخیص قارچ خوراکی از قارچ سمی بسیار مشکل است، گفت: تنها افراد متخصص و با تجربه، توانایی تفکیک بین این قارچ ها را دارند.

دکتر نظری عنوان کرد: از طریق ویژگی‌های ظاهری، بو و رنگ قارچ نمی‌توان به‌طور قطعی سمی و غیر سمی بودن آن را تشخیص داد و به مردم توصیه می شود نسبت به خرید قارچ از مراکز و فروشگاههای معتبر اقدام کنند.

وی با اشاره به رویش گسترده قارچ در طبیعت در پی بارندگی های اخیر اظهار کرد: توصیه اکید این است که افراد از مصرف و دست زدن به هرنوع قارچ در دل طبیعت، در کناره درختان و سایر اماکن خودداری کنند. 

نظری افزود: به هیچ عنوان از دستفروشان قارچ خریداری نکرده و قارچ مورد نیاز مصرفی خود رابه صورت بسته بندی شده و  دارای شناسه‌های بهداشتی و عرضه شده در فروشگاه‌های معتبر تهیه کنند.

معاون بهداشتی علوم پزشکی اراک در ادامه گفت: بازرسان بهداشتی در صورت عرضه قارچ بدون مشخص بودن هویت بهداشتی در فروشگاهها و مراکز عرضه، وفق مقررات با واحد برخورد خواهند کرد.

بر اساس اعلام سازمان اورژانس کشور در مورد آخرین وضعیت مسمومیت با قارچ در ۱۰ استان کشور تا ساعت ۱۱ ظهر امروز 30 اردیبهشت ماه، مجموع مراجعان به اورژانس بر اثر مسمومیت با قارچ سمی به 849 نفر رسیده که 149 نفر از آنها بستری هستند و 690 نفر نیز ترخیص شده‌اند. همچنین تعداد فوتی‌ها به 10 نفر رسیده است.

/ایسنا
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما