کد خبر: ۳۷۷۵۳
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۳

چرا زیباکلام بازنشسته شد؟

نکته جالب توجه این است که در همان زمانی که قرارداد من در دانشگاه آزاد کنسل شد، از دانشگاه تهران نیز بازنشسته شدم.
به گزارش تجارت امروز؛ استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در بهمن ماه سال گذشته قراردادم با دانشگاه آزاد کنسل شد و در اسفند نیز از دانشگاه تهران بازنشسته شده‌ام، گفت: احتمال می دهم به خاطر دیدگاهم در مورد علوم انسانی اسلامی این اتفاق رخ داده است.

صادق زیباکلام، با اشاره به اینکه دیروز متوجه شدم که از دانشگاه تهران بازنشست شده ام، اظهار کرد: بازنشستگی من کاملا قانونی است اما نکته این است که در مورد بازنشستگی کسانی که استاد تمام هستند سن یا سابقه فقط ملاک نیست، بلکه نظر گروه علمی و خود استاد نیز در نظر گرفته می شود.

وی همچنین گفت: نکته جالب توجه این است که در همان زمانی که قرارداد من در دانشگاه آزاد کنسل شد، از دانشگاه تهران نیز بازنشسته شدم. در بهمن ماه سال گذشته قرارداد من با دانشگاه آزاد کنسل شد و در اسفند ماه نیز از دانشگاه تهران بازنشست شدم که از این موضوع نه گروه آموزشی خبر داشت و نه دانشکده و نه خود من و من دیروز فهمیدم که در اسفند بازنشست شده ام و از اول مهر رسما بازنشسته هستم.

زیباکلام خاطر نشان کرد: به مدت 10 سال قرارداد من به صورت پاره وقت با دانشگاه آزاد تمدید می شدکه این قرارداد اردیبهشت یا خرداد امسال تمام میشد اما در بهمن ماه سال گذشته دانشگاه یک جانبه قرارداد را لغو کرد که این اقدام هم غیرقانونی بود، زیرا کارفرما نمی تواند یک جانبه قرارداد پیمانی را فسخ کند.

این استاد دانشگاه تهران در پاسخ به این پرسش که واکنش شما نسبت به حکم بازنشستگی چه خواهد بود خاطر نشان کرد: معتقدم بالاترین مرجع برای تصمیم گیری برای امور دانشگاه گروه های آموزشی هستند نه شورای عالی انقلاب فرهنگی و نه وزارت علوم هیچ کدام از آنها اصلح  نیستند زیرا ملاک عملکرد آنها، مسائل سیاسی است اما گروه‌های آموزشی که شامل اساتید آن گروه علمی هستند، مصالح علمی را در نظر می گیرند. من می خواهم شرحی برای همکاران در گروه آموزشی گروه سیاسی بنویسم اگر آنها گفتند زیبا کلام سن و سال و وضعیت جسمانی ‌اش به گونه‌ای است که نمی تواند تدریس و تحقیق کرده و کتاب ومقاله بنویسد و دانشجویان سرکلاس بهره‌ای نمی برند با کمال میل از بازنشستگی استقبال می کنم اما اگر گروه علوم سیاسی اعلام کرد من همچنان می توانم به وظایف علمی وتحقیقاتی خود عمل کنم دیگران این حق را ندارند که درباره سرنوشت مسائل علمی دخالت کرده و از بیرون برای دانشگاه تعیین تکلیف کنند.

زیبا کلام در پاسخ به این پرسش که درباره  همزمانی لغو قراردادش با دانشگاه آزاد و بازنشستگی از دانشگاه تهران  و ارتباط آن با مسائل غیرعلمی ، گفت: من در کلاسهایم به دانشجویانم سعی کردم آموزش دهم که از تئوری توطئه پرهیز کنند ولی خب این همزمانی را نمی دانم چگونه تحلیل کنم. تنها احتمالی که می دهم این است که پای دیدگاه من در مورد علوم انسانی اسلامی در میان باشد. من چند بار اعلام کردم علوم انسانی اسلامی یک سراب بیشتر نیست و شاید به خاطر همین دیدگاهم از دانشگاه تهران بازنشست شدم‌ و قراردادم با دانشگاه آزاد نیز کنسل شده است.

زیباکلام همچنین در نامه‌ای به نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران نسبت به بازنشستگی اجباری خود اعتراض کرد.

/ایسنا
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما