کد خبر: ۳۷۷۷۲
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶

مقام لبنانی: برخی رویای وقوع جنگ میان ایران و اسرائیل را دارند

امروز با تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای این رویا دوباره بازگشته است و ما بر این باوریم که آنها بر توهم تکیه دارند و نمی توانند از این اقدامات بهره داخلی ببرند.
به گزارش تجارت امروز؛ وزیر خارجه لبنان با بیان اینکه هیچ عاقلی امروز به دنبال جنگ نیست، اظهار کرد که هر جنگی رخ دهد تنها در داخل ایران و سرزمین‌های اشغالی نخواهد بود.

جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان در گفت‌وگو با روزنامه الاخبار در پاسخ به این سوال که خروج آمریکا از برجام چه تاثیری می تواند بر لبنان و منطقه داشته باشد، گفت: دولت کنونی آمریکا جنون سیاسی آشکاری دارد و اقدام اخیر آنها ما را یاد دوره جورج بوش می‌اندازد. این باعث می شود که ما انتظار هر چیزی را داشته باشیم اما در راستای سیاست طبیعی امروز هیچ آدم عاقلی به دنبال شعله‌ور کردن آتش جنگ نیست. زیرا هر جنگی که رخ دهد مرز آن تنها اسرائیل و ایران نخواهد بود. بلکه فراتر خواهد رفت و حتی اگر در این مرزها باشد ضرر و زیان زیادی برای دو طرف به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: تاکنون دو درگیری رخ داد که زود پایان یافت که دو طرف مرزهای سیاسی و مواضع نظامی خود را در آنها ترسیم کردند. واضح است که اسرائیل به دنبال چیزهای بیشتر است و به نظر من هرچه اتفاق می‌افتد همچنان یک بازی آمریکایی-روسی است.

جبران باسیل در پاسخ به این سوال که جو کنونی شبیه زمان بحران بازداشت سعد الحریری در چهارم نوامبر گذشته نیست؟ گفت: از سال ۲۰۰۵ برخی افراد رویایی برای تغییر معادله خارجی و تاثیر بر داخل لبنان دارند، گاهی این رویا بر ساقط کردن نظام سوریه تکیه دارد. گاهی بر جنگ اسرائیل علیه لبنان، سوریه و ایران و گاهی بر ساقط کردن توافق هسته‌ای ایران.

وزیر خارجه لبنان افزود: امروز با تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای این رویا دوباره بازگشته است و ما بر این باوریم که آنها بر توهم تکیه دارند و نمی توانند از این اقدامات بهره داخلی ببرند.

وی در رابطه با حزب‌الله لبنان نیز گفت که تحریم‌های اخیر آمریکا و عربستان علیه حزب‌الله نمی تواند مانع مشارکت آنها در تشکیل دولت جدید شود و طبیعی است که حزب‌الله باید در تشکیل دولت جدید مشارکت داشته باشد، در این مسئله هیچ بحثی نیست.

/ایسنا
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما