کد خبر: ۳۷۷۹۸
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۶

وزارت امور خارجه: رژیم آمریکا در موضعی نیست که برای ایران شرط تعیین کند

مسئولیت عواقب هرگونه اقدام علیه ملت ایران برعهده دولت ایالات متحده است.
به گزارش تجارت امروز؛ وزارت امور خارجه در پاسخ به اظهارات سخیف و مداخله‌گرانه وزیر امور خارجه آمریکا بیانیه‌ای صادر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

به نام خدا

اظهارات سخیف، بی‌‌‌‌مایه، توهین‌‌‌آمیز و مداخله‌‌‌‌گرانه وزیر امور خارجه جدید امریکا و نسبت‌‌‌های ناروا به ملت بزرگ و متمدن ایران نشانه استیصال و درماندگی مقام‌‌‌های دولت امریکا در مقابل ملت ایران و تلاش مذبوحانه برای انحراف اذهان جهانی از اقدام غیرقانونی و نقض عهد امریکا در برجام است که حقوق بین‌‌‌الملل و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که توسط دولت امریکا پیشنهاد و به اتفاق آرا تصویب شده بود را زیرپاگذاشته است.

سخنان پومپئو یک بار دیگر فقر اطلاعاتی، ضعف بینشی، عقب‌‌‌ماندگی تحلیلی و سردرگمی روندهای تصمیم‌‌سازی و تصمیم‌گیری در ایالات متحده را به نمایش گذارد و نشان داد جریانات تندرو و جنگ‌‌‌طلب در آمریکا نه تاریخ می‌دانند و نه قادرند از آن درس بگیرند. 

رژیم آمریکا که با وجود مخالفت همه کشورهای جهان، به جز معدودی رژیم حقیر، روی تمامی تعهدات سیاسی، حقوقی و بین‌المللی خود پا گذارده است در موضعی نیست که برای کشور بزرگی همچون ایران که به تعهداتش پایبند بوده شرط تعیین کند و باید بداند که قانون‌‌‌گریزی و عهدشکنی آمریکا نه تنها حقی برای آن رژیم ایجاد نمی‌کند بلکه مسئولیت بین‌المللی عواقب قانون‌‌‌شکنی‌ها را برعهده سردمداران آن رژیم و حامیان فاسد و مافیایی داخلی و خارجی آن قرار می‌دهد که هر روز کوس رسوایی یکی دیگر از آنها در بازار افکارعمومی جهانی نواخته می‌شود.

آمریکایی که همه مصائب منطقه ما، از عراق و سوریه و لبنان گرفته تا فلسطین و یمن و افغانستان، ثمره دخالت‌‌ها و دست‌‌اندازی‌های او و حکومت‌های دیکتاتوری قرون وسطایی متحد اوست، حق ندارد برای سیاست‌های ایران در منطقه خود تعیین تکلیف نماید.

حمایت از تروریسم و به ویژه تروریسم دولتی ویژگی ذاتی رژیم استکباری ایالات متحده است. گروه‌های تروریستی مانند القاعده، داعش، منافقین، جندالله و دیگر گروه‌‌های تروریستی تکفیری که با پول و سرمایه مردم امریکا و به دست نظام‌‌‌های بی‌‌‌کفایت منطقه به حیات خود ادامه می‌‌‌دهند، بدون تردید شکست خواهند خورد و دولت امریکا و متحدین آن رسوا خواهند شد.

پدران القاعده و داعش و صدها گروهک تروریستی دیگر که صلح و امنیت بین‌‌المللی را به مخاطره افکنده‌‌اند در جایگاهی نیستند که اقدامات ثبات‌‌‌ساز و ضد تروریستی جمهوری اسلامی ایران برای محو تروریسم در منطقه و جهان را وارونه جلوه داده و اوهام سلطه‌‌طلبانه خود را پیگیری کنند.

کودتاگران علیه دولت‌‌های قانونی، چپاول‌‌‌گران ملت‌‌های مظلوم و مستضعف، قتل عام‌‌کنندگان زنان و کودکان بی‌‌گناه و بی‌دفاع، ناقضان معاهدات و قطعنامه‌‌های بین‌‌المللی، تولیدکنندگان و استفاده‌‌‌کنندگان سلاح‌‌‌های کشتارجمعی و تضییع‌کنندگان حقوق‌‌بشر و اقلیت‌‌ها و رنگین‌‌پوستان در کشور خود را چه به خط و نشان کشیدن برای ملت‌‌های مستقلی که با سربلندی و افتخار در مقابل همه این جرایم ایستاده‌‌اند. 

جمهوری اسلامی ایران نظامی برآمده از انقلاب اسلامی مردم ایران است که در طول چهار دهه حیات پر برکت خود در مقابل همه توطئه‌‌‌های شوم امریکا و متحدین آن کشور سرافرازانه ایستاده و پیروز شده است و از این پس نیز مقتدرانه به حیات خود ادامه خواهد و توطئه‌‌های جدید امریکا را نیز به شکست خواهد کشانید.

به سردمداران رژیم امریکا به ویژه وزیر امور خارجه آن توصیه می‌‌‌کنیم از سرنوشت سیاست‌‌های گذشته امریکا در قبال ملت ایران درس گرفته و دست از اقدامات و سیاست‌‌های مداخله‌‌گرانه و شکست‌‌خورده برای به اصطلاح ایجاد شکاف و تفرقه بین مردم و نظام مردمی جمهوری اسلامی ایران برداشته و بیش از این خود را نزد افکارعمومی جهان بی‌‌آبرو نسازند.

جمهوری اسلامی ایران با رد تک‌‌تک اتهامات و اکاذیب مطرح شده در این به اصطلاح راهبرد جدید، اظهارات وقیحانه وزیر امور خارجه آمریکا را مداخله آشکار در امور داخلی خود و تهدید غیرقانونی علیه یک عضو ملل متحد می‌‌‌داند و حق اقدامات قانونی را برای خود محفوظ می‌‌‌دارد. مسئولیت عواقب هر گونه اقدام ایذائی، غیرقانونی و زورمدارانه علیه ملت ایران برعهده دولت ایالات متحده آمریکا خواهد بود.

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما