کد خبر: ۳۷۷۹۹
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۸

مالک روس چلسی به دردسر افتاد

ویزای آبراموویچ سه هفته پیش،زمانی که او به خارج از انگلیس سفرکرده بود منقضی شد و تاکنون وزارت کشور انگلیس پاسخی درخواست تمدید ویزای وی نداده است.
به گزارش تجارت امروز؛ هم‌زمان با بالا گرفتن گمانه‌زنی‌ها درباره علت تاخیر در تمدید ویزای انگلیس 'رومان آبراموویچ' سرمایه‌دار روس و مالک باشگاه چلسی، دفتر 'ترزا می' روز دوشنبه اعلام کرد که دولت این کشور درباره نحوه صدور ویزای سرمایه‌گذاران خارجی تجدیدنظر می‌کند.

ویزای آبراموویچ سه هفته پیش،زمانی که او به خارج از انگلیس سفرکرده بود منقضی شد و تاکنون وزارت کشور انگلیس پاسخی درخواست تمدید ویزای وی نداده است. او از ویزای نوع «تیر1» (Tier 1) مخصوص افرادی که بیش از 2 میلیون پوند در انگلیس سرمایه‌گذاری می‌کنند برخوردار است. 
تاخیر در صدور ویزای آبراموویچ سبب شد تا او شنبه گذشته از شرکت در مسابقه فینال جام حذفی انگلیس میان چلسی و منچستریونایتد که به پیروزی یک‌بر صفر چلسی منجر شد، باز بماند.
سخنگوی دفتر نخست‌وزیری انگلیس امروز بدون ربط دادن مشکل ویزای آبراموویچ با جنگ سیاسی لندن و مسکو اعلام کرد که دولت این کشور در نظر دارد تا دور تازه‌ای از سخت‌گیری‌های مهاجرتی را برای سرمایه‌گذاری خارجی به اجرا بگذارد.
وی توضیح داد:این سخت‌گیری‌ها پیشتر هم بوده و ممکن است منجر به ابطال ویزای متقاضی شود. 
انگلیس به‌طور مشخص علت تاخیر در تمدید ویزای این سرمایه‌دار روس را تائید نکرده است؛ کمیته روابط خارجی مجلس عوام انگلیس امروز دولت این کشور را به چشم‌پوشی از تمرکز ثروت الیگارش های روس در این کشور متهم کرد. بااین‌حال سخنگوی دفتر نخست‌وزیری انگلیس تأکید کرد که لندن به خروج پول‌های کثیف از کشور متعهد است. 
بر اساس رتبه‌بندی ساندی‌تایمز آبراموویچ با سرمایه 12.64 میلیارد دلار در رده سیزدهمین فرد ثروتمند ساکن در انگلیس قرار دارد.
روابط میان لندن و مسکو طی دو ماه گذشته در پی مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس پیشین روس به‌شدت تیره شده است. انگلیس، مسکو را به مسمومیت وی با ماده نوویچوک ساخت روسیه متهم و به‌موجب آن 23 تن از دیپلمات‌های این کشور را اخراج کرده است. روسیه نیز که هرگونه دخالت در این حادثه را رد کرده، ده‌ها تن از دیپلمات‌های انگلیسی را از خاک این کشور اخراج کرده است.
علاوه بر انگلیس، آمریکا و شمار زیادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ضمن حمایت از موضع لندن، تعدادی از دیپلمات‌های روسیه را که جاسوس معرفی کرده، از کشور خود اخراج کرده‌اند.
اسکریپال سال 2010 هنگام تبادل جاسوسان میان واشنگتن و مسکو به انگلیس پناهنده شد که در آن، روسیه چهار جاسوس خود را با 10 جاسوس آمریکا مبادله کرد.
وی پیش‌تر مامور اطلاعاتی روسیه بود که به دلیل جاسوسی برای دولت انگلیس درسال 2006 ( 1385)به 13 سال حبس در مسکو محکوم شد. او متهم بود که هویت جاسوسان روس را در اروپا به سازمان جاسوسی‌ام.آی.6 گزارش داده است.

/ایرنا
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما