کد خبر: ۳۹۲۰۸
تعداد بازدید: ۱۴۵۲
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۹
عدم خودباوری، نبود سرمایه لازم برای ورود به فعالیت های اقتصادی، نبود قوانین حمایتی از زنان بازرگان و کارآفرین از جمله برخی مشکلات زنان در عرصه فعالیت های اقتصادی است.
به گزارش تجارت امروز؛ اینکه چرا زنان در بازار کار ورود نکرده اند و چرا بستر حضور و مشارکت آنها مهیا نیست بنا بر تایید فعالان اجتماعی و کارشناسان به دلایل فرهنگی برمی گردد که در کنار آن عدم حمایت قانون و نبود برخی معافیت های بیمه ای و تحقیق پژوهش در این عرصه ورود زنان به عرصه کارآفرینی را با مشکل مواجه ساخته است.
رئیس کانون زنان بازرگان لرستان در این خصوص در گفت و گو با ایرنا گفت: زنان در عرصه های اقتصادی با وجود اینکه از نظر علمی و هوش در سطحی برابر با مردان قرار دارند اما حضور آنها کم رنگ است چون فرصت برابر برای زنان وجود ندارد.
سمیه محراب نیا افزود: حتی اگر فرصت های برابر و از نظر توانمندی یک زن و مرد در یک مرتبه باشند اما باز مردان توانمند تر هستند چون موانع بیشتری درمقابل زنان وجود دارد و آنچه را که مردان در سایه روابط می توانند بدست آورند زنان آن را باید بصورت ضوابط و قوانین سختگیرانه طی کنند.
این زن کارآفرین گفت: در کنار همین فرصت های نابرابر، فرهنگ غالب در لرستان دید اقتصادی به زنان و دختران ندارد و حتی سرمایه خانواده را هم در دست دختران قرار نمی دهند و عملا زنان سرمایه کافی برای حضور در فعالیت های اقتصادی ندارند.
رئیس کانون زنان بازرگان لرستان اظهار داشت: مسیرهای قانونی که یک زن برای دریافت مجوزها باید طی کند طولانی بوده و ممکن است یک زن مدت ها و ماه ها برای گرفتن یک مجوز دوندگی کند ولی همان مجوز را مردان به راحتی بدست می آورند.
وی افزود: برای حمایت بیشتر از فعالیت های اقتصادی زنان باید بتوان شرایطی فراهم کرد تا در چند سال اول فعالیت اقتصادی، از معافیت های بیمه ای برخوردار باشند و در کنار حمایت های دولتی که از فعالیت اقتصادی زنان صورت می گیرد باید با ارائه آموزش های بنیادی، تغییرات فرهنگی ایجاد کرد.
رئیس کانون زنان بازرگان لرستان افزود: با وجود اینکه سهم قابل توجهی از ورودی های دانشگاه ها را دختران تشکیل می دهند اما بعد از فارغ التحصیلی از مهارت و اعتماد به نفس لازم برای انجام هیچ کاری برخوردار نیستند و صرفا توقع آنها از جامعه بالا می رود. 
رئیس اداره توسعه کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان نیز به ایرنا گفت: برخلاف شعارها در بحث مشارکت بانوان سهم مشارکت آنها در فعالیت های اقتصادی و سیاسی نسبت به بسیاری از جوامع کمتر بوده در عین حال باور و نگرش جامعه مردانه است و در رقابت ها همواره مردان در اولویت هستند یا اجازه مشارکت به زنان نمی دهند. 
زلیخا پورقبادی افزود: رقابت پذیری زنان در عرصه های اجتماعی ضعیف است و حمایت اجتماعی از زنان در بسیاری از موارد قانونی حتی در طرح های اشتغالزایی به صورت عمومی عنوان می شود.
رئیس اداره توسعه کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان ادامه داد: تعداد زنان فعال اقتصادی و کارآفرین کمتر از مردان کارآفرین است چرا که نوع حمایت ها متفاوت بوده و هیچ جای قانون سهم زنان در تسهیلات، تولید و اشتغالزایی مشخص نشده است.
وی همچنین گفت: در مجموع زنان خطرپذیری کمتری در فعالیت های کارآفرینی دارند و در رقابت با مردان حذف می شوند که دلایل مختلف و قابل بررسی اعم از فرهنگی و اجتماعی هم در این مشکل اثرگذار است بعبارتی در فضای رقابتی نیز روابط مردان در دریافت امتیازات بیشتر بوده و از زنان سبقت می گیرند.
پورقبادی با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی کارآفرینی زنان افزود: در نمونه هایی از این دوره ها مفاهیم اولیه، تیم سازی و پردازش ایده های خلاقانه آموزش داده شد اما در مراحل بعدی کار یعنی بیزینس پلن و طرح نویسی تعداد ریزش می کرد و فقط شمار اندکی همراهی می کردند.
مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان نیز به ایرنا گفت: به رغم اینکه 70 درصد صندلی های دانشگاه ها را زنان به خود اختصاص داده اند، فقط حدود سه تا پنج درصد زنان توانسته اند پست های مدیریتی را در جایگاه های مختلف کسب کنند و بیشتر زنان خانه دار هستند.
ناهید پرویز پور افزود: تا زمانیکه زنان برای برطرف کردن کوچک ترین نیازهای مالی وابسته به مردان هستند امکان مطالبه موارد اساسی تر و فعالیت های اجتماعی و سیاسی وجود ندارد.
به گفته وی رویکرد اصلی دولت تدبیر و امید در حوزه زنان توان افزایی از لحاظ اقتصادی و اشتغال آفرینی است و حمایت از زنان برای ارتقا وضعیت اقتصادی آنان از طریق برگزاری دوره های آموزشی و همچنین پرداخت تسهیلات کم بهره تولید و فعالیت های اقتصادی انجام می گیرد.
وی اظهار داشت: در راستای حمایت از اشتغال و کارآفرینی زنان، یکی از اقدام های قابل توجه در این حوزه برگزاری کارگاه آموزشی طرح توان افزایی زنان و جوانان با رویکرد کسب و کار است که با همکاری معاونت زنان ریاست جمهوری، امور بانوان استانداری و بنیاد توسعه کار آفرینی زنان و جوانان در استان اجرا شد.
پرویزپور گفت: در این طرح که به صورت رایگان انجام می شود دو نفر از اساتید مجرب آموزش های تخصصی در زمینه فرآیندهای ورود به کسب و کار و مزیت های اقتصادی کسب و کار بومی و تجاری سازی ایده های کار آفرینی را به علاقه مندان ارایه می دهند. 
در هر حال توانمند سازی زنان و فراهم کردن زمینه حضور آنها در اجتماع که زمینه آن استقلال اقتصادی است را باید فارغ از عناوین کلیشه ای مورد توجه قرار داد در عین حال باید این نکته مهم را در نظر داشت که پرداخت تسهیلات به زنان به تنهایی به معنای توانمندسازی نیست چرا که همان تسهیلات را مردان با قدرت چانه زنی و قدرت روابطی که دارند بدست می آورند.
بنابراین برای حضور اقتصادی زنان و مشارکت دادن آنها در بازی اقتصاد، علاوه بر تسهیلات برنامه های ریشه ای دیگری همچون پژوهش و ارائه ایده را در نظر داشت.
در حال حاضر، بیکاری و نبود زمینه های اشتغال در بانوان از مهمترین مشکلات جمعیت حدود 900 هزار نفری زنان در لرستان است و بنا بر تایید کارشناسان و فعالان اجتماعی ، زنان در لرستان از وضعیت اقتصادی خوبی برخوردار نیستند و این امر می طلبد که پایان نامه های دانشگاهی به جای پرداختن به موضوعات کلی و غیرکاربردی بومی سازی شوند و به مسائل و مشکلات بومی و محلی بپردازند.
21 تا 27 آبان ماه بعنوان هفته جهانی کارآفرینی است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: