کد خبر: ۳۹۲۲۳
تعداد بازدید: ۱۸۰۸
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
طی سال های اخیر با خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدید پذیر سرمایه گذاری در این حوزه برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی جذاب بوده است.

به گزارش تجارت امروز؛ محمدحسین غفوری در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد با بیان اینکه شرایط جذابی در بخش انرژی های تجدیدپذیر برای خارجی ها ایجاد شده است، افزود: طی سال های اخیر با خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدید پذیر سرمایه گذاری در این حوزه برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی جذاب بوده است.

وی با اشاره به اینکه استان های یزد، اصفهان، تهران، سیستان و بلوچستان و همدان محل فعالیت سرمایه گذاران ایرانی و خارجی از سال ۹۵ به بعد است، اظهارداشت: سرمایه گذاران حوزه انرژی های تجدید پذیر برای خرید تضمینی برق قراردادی ۲۰ ساله با جمهوری اسلامی ایران به امضا رسانده اند.

عضو هیئت مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ادامه داد: متاسفانه سازمان برنامه و بودجه بخشی از عوارضی را که از طریق قبض برق مشترکان برای توسعه انرژی های تجدید پذیر دریافت کرده به نیروگاه های تجدیدپذیر پرداخت نکرده است.

وی همچنین گفت: ازابتدای سال ۹۶ تا دی ماه همین سال تنها ۳۴ میلیارد تومان برای خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدیدپذیر تخصیص یافته و این نیروگاه ها پنج تا شش ماه است که پول برق واگذار شده به دولت را دریافت نکرده اند.

غفوری با اعلام این مطلب که نیروگاه های خورشیدی و بادی بیشترین میزان برق خود را در تابستان تولید می کنند، افزود: عوارض برق دریافت شده از مشترکان ۹۸۰ میلیارد تومان بوده در حالیکه تنها ۳۴ میلیارد تومان آن نصیب سرمایه گذاران نیروگاه های انرژی های تجدید پذیر شده است.

وی در پایان به رادیو اقتصاد یادآور شد: امسال انجمن انرژی های تجدید پذیر به همراه سایر انجمن ها در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مصمم هستند مسیر بودجه را تغییر دهند تا اعتبارات در نظر گرفته شده در چنین بخش هایی به درستی صرف شود.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۹ به مدت ۵۵ دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی و حمید رضا کجوری» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف ۹۸ مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری