کد خبر: ۳۹۲۵۰
تعداد بازدید: ۱۵۸۹
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱
به رغم آنکه ما شاهد تورم 30 تا 40 درصدی بودیم اما قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی فقط یک درصد افزایش داشته است.

به گزارش تجارت امروز؛ افزایش چشمگیر خدمات و لوازم کشاورزی در 2 سه سال اخیر بسیار بالا بوده است؛ قیمت اکثر کارهای خدماتی مثل کارگر و لوازم کشاورزی چندین برابر شده است. بعنوان مثال قیمت تراکتور 40 میلیون تومان و قیمت کمباین 70 میلیون اضافه شده است.
به رغم آنکه ما شاهد تورم 30 تا 40 درصدی بودیم اما قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی فقط یک درصد افزایش داشته است.

دولت در سال جاری هر کیلو گندم را از کشاورزان هزار 300 تومان خریداری کرده،دولت این مقدار گندم را 12 هزار و 700 میلیارد تومان خریداری کرده است.

قیمت گندم در عراق هر کیلو 2 هزار 500 تومان و در افغانستان هزار و 800 تومان است.

وزارت جهاد کشاورزی برای سال زراعی جدید قیمیت هزار و 700 تومان را برای هر کیلو گندم تعیین کرده ولی هنوز در شورای اقتصاد این قیمت تصویب نشده است.

اگر شورای اقتصاد قیمت تضمینی خرید گندم را مناسب و در حد تورم در نظر نگیرد، موجب کاهش تولید می شود، همچنین با توجه به قیمت بالای گندم در کشور های همسایه، بخشی از گندم ممکن است به صورت رسمی و یا غیر رسمی و قاچاق به سمت دیگر کشورها سرازیر شود.

قیمت جهانی گندم آلمان که به کیفیت گندم ما نزدیک است با ارز دولتی فعلی، برای واردات به داخل کشور هر کیلو سه هزار تومان خواهد بود.

امسال سومین سال است که کل گندم مورد نیاز کشور که حدود 10 میلیون تن است در داخل تولید می شود، افزود: از این مقدار هفت میلیون تن مصرف انسانی دارد و سه میلیون تن هم از طریق صنف و صنعت مصرف و به شیرینی و ... تبدیل می شود.

دولت قیمت هر کیلو گندم را برای آسیابانان 665 تومان و برای اصناف 900 تومان در نظر می گیرد.

در سال 92 و 93 که از نظر گندم خودکفا نبودیم هر سال شش میلیون و 300 هزار تن گندم وارد می شد که بالغ بر 2 میلیارد دلار پول اختصاص می یافت. اما در حال حاضر با خودکفایی گندم نزدیک به 20 هزار میلیارد تومان صرفه جوی می شود.

حدود چهار میلیون هکتار اراضی بصورت دیم و حدود 2 میلیون هکتار اراضی بصورت آبی زیر کشت گندم می رود.

52 درصد گندمکاران کشور زیر 10 تن تولید دارند و 75 درصد کشاورزان زیر 20 تن تولید دارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: