کد خبر: ۳۹۴۴۷
تعداد بازدید: ۱۴۲۴
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰
گزارش‌های مختلف نشان می‌دهد بیش از 50 درصد بودجه‌ کشور توسط سه استان تهران، اصفهان و البته خوزستان تامین می‌شود درحالی‌ که حتی نصف درآمد ایجاد شده در اصفهان برای دولت در قالب بودجه به استان باز‌نمی‌گردد.

به گزارش تجارت امروز؛ این درست است که نمایندگان استان‌ها باید از منافع استان خود دفاع کنند؛ اما آنها باید نگاه ملی را به نگاه استانی ترجیه دهند. همه استان‌های کشور مشکلاتی دارند و این یک بدعت بد است که نماینده استعفا دهد چرا که بودجه مورد نظرش برای استان تامین نشده است. پس جایگاه کارشناسی چه می‌شود؟ 

اگر مسئولان کشوری نخواهند جلوی این کار را بگیرند عملا شما هر روز با استعفای یک یا چند نماینده برای نرسیدن به شعارهایشان در زمان انتخابات مواجه هستید و باید بودجه را اضافه کنید.


دریافتی اصفهان در لایحه‌ بودجه‌ 98 با انتقادات متعددی از سمت مسئولان استان به ویژه نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی رو‌به‌رو شده‌است، تاجایی که 18 نماینده از حضور در مجلس استعفا دادند و اعتقاد داشتند بودجه‌ تخصیص داده‌ شده به اصفهان به ویژه در بخش آبرسانی به فلات مرکزی ایران نه تنها کافی نیست بلکه با درآمدزایی استان اصفهان برای دولت همخوانی ندارد. مطرح شدن‌ این مسائل در فضای جامعه باعث شده‌ تا سوالات زیادی درباره این مسئله مطرح شود. مانند اینکه اصفهان چه درآمدی برای کشور دارد که از بودجه سهم بیشتری می‌خواهد؟ یا درآمد اصفهان برای دولت چقدر است؟


استان‌های کشور اغلب از دو طریق برای دولت درآمد‌زایی می‌کنند که شامل درآمد مالیاتی و امور گمرکی می‌شود، آمار رسمی دولت نشان می‌دهد اصفهان از نظر مالیات و امور گمرکی نقش موثری در درآمد کشور دارد ضمن اینکه پست اصفهان نیز فراتر از سهم خود درآمدزایی می‌کند. گزارش‌های مختلف نشان می‌دهد بیش از 50 درصد بودجه‌ کشور توسط سه استان تهران، اصفهان و البته خوزستان تامین می‌شود درحالی‌ که حتی نصف درآمد ایجاد شده در اصفهان برای دولت در قالب بودجه به استان باز‌نمی‌گردد.

 

     درآمد اصفهان از مالیات
سهم مالیات‌ برای تامین بودجه‌ کل کشور‌ هر‌سال در‌حال افزایش است و اکنون حدود نیمی از‌بودجه‌ کشور از طریق مالیات‌های دریافتی تامین می‌شود. ادارات امور دارایی در استان‌های مختلف هر سال باید مشمولین پرداخت مالیات را شناسایی، از‌آنها مالیات دریافت و به حساب دولت واریز کنند. د‌ر سال‌های گذشته‌ اعداد ضد‌ و نقیضی از رتبه‌ اصفهان در پرداخت مالیات منتشر شده‌است ولی بیشتر اظهار‌نظر‌ها نشان می‌دهد اصفهان دومین یا سومین سهم‌ در پرداخت مالیات به خزانه‌ کشور را دارد. مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های اصفهان در تابستان سال جاری با‌انتقاد از بازگشت محدود مالیات به استان از این گفته بود اصفهان سالانه چهار هزار میلیارد تومان مالیات به‌حساب خزانه‌ کشور واریز می‌کند و فقط 500 میلیارد تومان آن باز‌می‌گردد، یعنی اصفهان تنها یک‌ هشتم درآمدی برای کشور دارد را در قالب بودجه در این بخش دریافت می‌کند درحالی‌ که این عدد حتی برای انجام بعضی از طرح‌های عمرانی کوچک استان نیز کافی نیست، برای‌مثال گذرگاه شرق اصفهان‌ حدود 600 میلیارد‌تومان نقدینگی نیاز دارد.آمار نشان می‌دهد اصفهان هم از نظر دریافت مالیات و هم میزان تحقق استان در دریافت مالیات‌ رتبه‌ بالایی در کشور دارد درحالی‌ که سهم کمی از این مالیات به استان باز‌می‌گردد. نمایندگان اصفهان طی سال‌های گذشته بار‌ها به این مسئله اعتراض کرده‌اند و تلاش‌های زیادی برای بازگردانی حداقل 50 درصد مالیات پرداختی اصفهان به شهر انجام‌داده‌اند ولی تا‌به حال به نتیجه نرسیده‌است.

 

     درآمد گمرک اصفهان برای دولت
درآمد گمرک اصفهان‌ برای دولت هر سال رکورد‌شکنی می‌کند برای مثال به گفته‌ مدیر‌کل‌گمرک اصفهان، این نهاد در10 ماه ابتدایی سال گذشته یک تریلیون و‌535‌ میلیارد ریال درآمد کسب کرده‌است، در فروردین‌ امسال نیز درآمد گمرک اصفهان نسبت به مدت مشابه در سال‌های قبل سه برابر افزایش پیدا کرد و‌در‌چهار ماه ابتدایی سال هم با وجود مشکلات ارزی اما باز‌ هم درآمد گمرک اصفهان برای دولت 80 درصد افزایش یافت تا گمرک اصفهان در میان منابع درآمدی قدرتمند دولت باشد.پولی که سالانه از درآمد گمرک اصفهان به خزانه‌ کل کشور واریز می‌شود حدود دو هزار میلیارد تومان است که به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول شامل واردات‌ است که گمرک از طریق عوارض مشخص‌ شده‌ درآمد به‌دست می‌آورد و بخش دوم مربوط به‌تعرفه‌های صادراتی است که گمرک از‌صادر‌کنندگان دریافت می‌کند. رتبه‌ بالای اصفهان از درآمد‌های گمرکی درحالی اتفاق می‌افتد که بسیاری از تجار اصفهان به دلیل همجواری با تهران کالا‌های خود را از طریق گمرک ‌تهران صادر یا وارد‌ می‌کنند، با این حال گمرک اصفهان در میان پنج گمرک پردرآمد برای کشور‌است.

 

     درآمد اصفهان از پست
براساس آخرین آمار منتشر‌شده از اداره‌کل پست‌ استان، اصفهان دارای هزار و 21 واحد پستی است که 7.16 درصد از سهم پستی کشور را داراست و در نتیجه 5 درصد از درآمد پستی کل کشور متعلق به استان اصفهان‌است. البته درآمد پستی‌ حتی قابل مقایسه با درآمد‌های ناشی‌ از مالیات و گمرک نیست ولی با توجه به اینکه کشور دارای 31 استان است اگر به صورت مساوی 100 درصد درآمد گمرکی بر 31 تقسیم شود هر استان باید حدود 3 درصد درآمد گمرکی داشته‌باشد درحالی که اصفهان‌ نقش بیشتری در تامین درآمد‌های پستی برای دولت دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری