کد خبر: ۳۹۴۴۸
تعداد بازدید: ۱۶۰۳
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
کسری بودجه عربستان در سال 2019 حدود 34 میلیارد و یکصد میلیون دلار پیش بینی شده است. این رقم روز سه شنبه حتی بیشتر هم اعلام شد و به 35 میلیارد دلار رسید.
به گزارش تجارت امروز؛ عربستان در جنگ با یمن قرار  دارد و هزینه‌های نظامی این کشور به دلیل کمک به داعش و جنگ یمن بسیار زیاد است.
 
ملک سلمان روز سه شنبه بودجه سال 2019 عربستان را 295 میلیارد دلار اعلام کرد که در مقایسه با بودجه سال 2018 که 260 میلیارد و 800 میلیون دلار بود، افزایش قابل توجهی است. این بودجه در حالی رسماً اعلام شد که در اوایل مهر ماه سال جاری محمد جدعان، وزیر دارایی عربستان در کنفرانس خبری مربوط به بیانیه مقدماتی بودجه عمومی سال 2019 به خبرنگاران گفته بود، کسری بودجه عربستان در سال 2019 حدود 34 میلیارد و یکصد میلیون دلار پیش بینی شده است. این رقم روز سه شنبه حتی بیشتر هم اعلام شد و به 35 میلیارد دلار رسید.

با این حال ملک سلمان که روز سه شنبه از طریق یک سخنرانی تلویزیونی بودجه سال 2019 را به سمع و نظر مردم کشورش رساند، در توضیح چرایی تصویب چنین بودجه عظیمی گفت: «ما تصمیم گرفتیم در مسیر اصلاحات اقتصادی گام برداریم، به یک نظم مالی برسیم، شفافیت مالی را بهبود بخشیم و به توانمند شدن بخش خصوصی کمک کنیم.» در مهر ماه نیز در بیانیه مقدماتی بودجه عربستان آمده بود که به رغم کسری بودجه، دولت هزینه‌هایش را تا 7 درصد افزایش خواهد داد تا با بیکاری مبارزه کند و رشد اقتصادی کشور را  که هر روز کندتر می شود، سرعت بخشد. بر اساس آمار تابستان 2018، نرخ بیکاری در عربستان 12 درصد است که این نرخ در یک دهه اخیر در این کشور بالاترین میزان بوده است.

ریاض قصد دارد در راستای چشم انداز 2030 که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی طراح و مجری آن است، فرصت‌های شغلی بیشتری را برای سعودی ها فراهم کند اما افزایش مالیات ها و دیگر اقدام هایی که دولت عربستان در یک سال گذشته برای جبران کسری بودجه خود انجام داد، به صاحبان مشاغل، آسیب های جدی وارد کرده است. 
بر اساس اعلام وزارت دارایی عربستان، از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون که هزینه های برق و سوخت افزایش یافته و صاحبان مشاغل موظف به پرداخت 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده شده‌اند، دولت عربستان 12 میلیارد دلار تنها از محل مالیات بر ارزش افزوده درآمد کسب کرده است و به همین میزان شرایط برای صاحبان مشاغل دشوارتر شده است. 

ریاض همچنین در سال های اخیر صدها میلیارد دلار از درآمدهای خود را از  ذخیره ارزی خارج کرده و ده ها میلیار دلار نیز از محل بازارهای بین‌المللی و داخلی وام گرفته تا کسری بودجه خود را رفع کند. مجموع این اتفاق ها باعث شد، اقتصاد عربستان سال گذشته میلادی (2017) برای نخستین بار پس از رکود اقتصادی بزرگ سال 2009 تا حد زیادی کوچک شود.

هرچند قیمت نفت در بودجه سال آینده عربستان اعلام نشده است، اما کارشناسان معتقدند بودجه سال آینده عربستان بر پایه نفت 80 دلاری تدوین شده این در حالی است که قیمت جهانی نفت در حال حاضر حدود 57 دلار و در پایین‌ترین حد سالانه است و دلیل آن هم نگرانی در مورد تقاضای نفت است. در بودجه سال 2019 عربستان 9 درصد افزایش سالانه درآمدها پیش‌بینی شده است که البته بیشتر آن از منبع فروش نفت خواهد بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری