کد خبر: ۳۹۵۶۳
تعداد بازدید: ۱۴۱۶
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۳
میزان 62 هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی هزینه شده و بنابراین این پروژه‌های عمرانی باید ایجاد اشتغال داشته باشند

حسن خسته بند ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بودجه ارائه‌شده دولت به مجلس در ابتدا نواقصی داشت اظهار کرد: در ابتدا مبلغ بودجه 447 هزار میلیارد تومان و بیش از 700 هزار میلیارد تومان نیز در بحث شرکت‌ها بود که البته ما در بخش شرکت‌ها نظارتی نداریم.

وی با اشاره به اینکه مبلغ 447 هزار میلیارد تومان را با مقدار نفت پیش‌بینی‌شده کاهش دادند افزود: دولت بودجه را با فرض فروش 1.5 میلیون بشکه به 427 هزار میلیارد تومان کاهش داد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر فروش نفت به 600 هزار بشکه برسد بودجه به 407 هزار میلیارد تومان می‌رسد گفت: اگر وضعیت نفتی کشور مثبت باشد دوباره 20 درصد افزایش بودجه را داریم.

خسته بند با اشاره به اینکه دولت پیش‌بینی کرده که با فروش 1.5 میلیون بشکه نفت، مبلغ 33 میلیارد دلار از فروش نفت به 27 میلیارد دلار کاهش پیدا می‌کند افزود: طبق روال 14.5 درصد از فروش نفت به‌حساب وزارت نفت می‌رود و در توسعه میادین نفتی هزینه می‌شود و 32 درصد نیز از پول دلار در صندوق توسعه ملی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه درآمد دلاری کشور از فروش نفت مبلغ 21 میلیارد دلار می‌شود گفت: در سال 98 کالاهای اساسی مردم با دلار چهار هزار و 200 تومانی پیش‌بینی‌شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دولت مدنظر دارد که یارانه افرادی را که بالای سه میلیون و 500 هزار تومان درآمد دارند قطع کند و اعتبار این بخش را برای همان شهر هزینه کند و بسته‌های حمایتی را نیز برای افراد کم‌درآمد نظر گرفته است.

خسته بند با اشاره به اینکه مجلس فقط کمتر از 10 درصد می‌توان لایحه بودجه را تغییر دهد تصریح کرد: میزان 62 هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی هزینه شده و بنابراین این پروژه‌های عمرانی باید ایجاد اشتغال داشته باشند و با توجه به افزایش قیمت‌ها برای تکمیل پروژه‌های عمرانی به بیش از 800 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است و به همین دلیل درصدد هستیم که پروژه‌ها را به بخش خصوصی واگذار و بازار کار را برای سرمایه‌گذار فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه دولت برای کمک به سرمایه‌گذاران اعلام آمادگی کرده است گفت: پروژه‌های بالای 90 درصد پیشرفت فیزیکی باید هر چه زودتر به پایان برسند و پروژه‌های استان گیلان نیز باید توسط مسئوولان مدیریت شوند.

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از روند کار در تالاب راضی نیستم افزود: اعتبارات لازم در بخش تالاب انزلی تخصیص پیدا نمی‌کند و به همین دلیل بارها از نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور انتقاد کرده‌ایم که نباید اجازه دهیم تالاب انزلی به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار شود.

خسته بند با اشاره به اینکه باید از طریق بنگاه‌های بین‌المللی برای احیا تالاب اقدام کنیم بیان کرد: اوایل امسال عده‌ای آمدند و ادعا داشتند که از طریق نانو می‌توانند ظرف سه سال در حدود هشت هزار هکتار از تالاب را لایروبی کنند.

وی با بیان اینکه سازمان محیط‌زیست کشور اخیر با این گروه قرارداد بسته‌اند گفت: نانو کشور این شرکت را تایید نکردند و اعلام شد که این کار هیچ جای دنیا انجام‌نشده است و برای اولین بار است که این اقدام انجام می‌شود و این موضوع هنوز مبهم است و ما به‌هیچ‌وجه تا کارشناسان نظر نهایی خود را اعلام نکنند، اجازه کار را به آن شرکت نمی‌دهیم.

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نوبخت قول داد که مبلغ 850 میلیارد تومان را در سال‌های مختلف برای احیا تالاب تخصیص دهد افزود: نزدیک 650 تا 700 هزار تن رسوب سالانه وارد تالاب می‌شود و دو تله رسوب‌گیر در پسیخان و سیاه درویشان به ترتیب از ورود بیش از 200 و 100 هزار تن رسوب به تالاب جلوگیری می‌کنند اما مابقی رسوبات وارد تالاب می‌شود.

خسته بند با اشاره به اینکه سالانه سه تا چهار میلیارد مترمکعب آب وارد تالاب می‌شود گفت: این مقدار آب بعد از ورود به تالاب وارد دریا می‌شود اما اگر این آب قبل از ورود به دریا در بالادست مدیریت شود بی‌تردید از وقوع سیلاب نیز جلوگیری می‌شود و اگر از سرعت آب نیز گرفته شود از ورود رسوب نیز به تالاب جلوگیری می‌شود و بهره‌برداری از سد لاسک می‌تواند به این مسئله کمک کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری