کد خبر: ۳۹۶۹۶
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴

چشم‌های بازنشستگاه به مجلس مانده است

با مصوبه دولت در ۲۶ فروردین ماه سال 96 برای افزایش حقوق بازنشستگان و وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگان کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان سطوح پایین نیز درصد رشد بین ۱۰ تا ۲۷ درصدی تعیین شد.

به گزارش تجارت امروز؛  همسان سازی حقوق بازنشستگان از جمله دغدغه های مجلس شورای اسلامی و دولت بوده است که از سال 95 به صورت جدی مورد پیگیری این دو نهاد واقع شده است در همین رمینه در این سال به منظور یکسان سازی حقوق کارکنان دولت و افزایش دریافتی بازنشستگان درصد افزایش حقوق با حداقل ۱۲ درصد تعیین اما تا بیش از ۲۰ درصد نیز اعمال شد.

 

با مصوبه دولت در ۲۶ فروردین ماه سال 96 برای افزایش حقوق بازنشستگان و وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگان کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان سطوح پایین نیز درصد رشد بین ۱۰ تا ۲۷ درصدی تعیین شد. با این تغییر حقوق هیچ بازنشسته‌ای کمتر از مبلغ یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان نبود. آنطور که سازمان اداری و استخدامی اعلام کرده است جداول مربوط به افزایش امتیازات گروه‌های شغلی پایین‌تر از 2 میلیون تومان بازنشستگان، حداکثر ظرف یک هفته از سوی این سازمان و سازمان برنامه و بودجه اعلام می شود.

 

پس از آن نیز نمایندگان مجلس اسفند ماه سال 96 در بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۷ در بخش هزینه‌ای، یک عبارت را به انتهای بند «ج» تبصره ۱۲ اضافه و تصویب کردند یعنی نمایندگان مجلس هزار میلیارد تومان را برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری اختصاص دادند. بر اساس این مصوبه، به دولت اجازه داده ‌شد معادل ۲۰ درصد از اعتبارات هزینه‌ای در ردیف‌های کمک‌های بلاعوض که مربوط به قوای مختلف است را تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال کسر کرده و به ردیف ۳۷ - ۵۳۰۰۰۰  موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری اضافه کند.

 

پس از آن نیز آبان ماه سال جاری مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری آبان ماه سال جاری اعلام کرده بود که تلاش می کنیم حقوق بازنشستگان حداقل به حقوق شاغلین یا متوسط آن برسد بر هیمن اساس نیز قرار است دولت لایحه‌ای به مجلس ببرد تا هر آنچه مزایا به شاغلان داده می‌شود به بازنشستگان هم اعطا شود.

 

در کنار این اقدامات دولت در لایحه پیشنهادی بودجه 98 نیز اعتبار ویژه ای برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفه است. پیش از تقدیم لایحه بودجه از سوی رییس جمهوری به مجلس «محمد باقر نوبخت» به خانه ملت گفته بود که «حقوق برخی از بازنشستگان در لایحه بودجه ۹۸ بیش از ۲۰ درصد افزایش می یابد.»

 

رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده بود که «علاوه بر افزایش ۲۰ درصدی حقوق در لایحه بودجه سال ۹۸ حدود ۲ هزار میلیارد تومان منابع نیز برای همسان سازی حقوق برخی از بازنشستگان نظر گرفته شده است. در سال گذشته علیرغم محدودیتهای مالی تلاش شد تا ۳۴۰۰ میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در راستای عدالت اختصاص یابد. در بودجه سال ۹۸ بار دیگر دولت به موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان توجه کرده بر این اساس علاوه بر افزایش ۲۰ درصدی حقوق در سال 98 حدود ۲هزار میلیارد تومان منابع برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته است که بر این اساس امکان دارد حقوق برخی از بازنشستگان بیش از ۲۰ درصد افزایش یابد.»

 

بر این اساس همسان‌سازی حقوق کارمندان با اولویت گروههایی که دریافتی کمتر از ۲ میلیون تومان در ماه دارند انجام می شود. تسنیم در خبری در این زمینه آورده است: «بر اساس تبصره 12 لایحه بودجه سال 98، دولت مجاز است اعتبار یکی از ردیفهای جدول شماره 9 این قانون را برای افزایش و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح با اولویت کسانی که دریافتی کمتر از 2 میلیون تومان در ماه دارند اختصاص دهد.

 

 

همچنین بررسی جدول شماره 9 که به برآورد اعتبارات ردیفهای متفرقه  در سال 98  اختصاص دارد، اعتبار لحاظ شده برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری را 2هزار میلیارد تومان نشان می دهد.»