کد خبر: ۳۹۷۳۹
تعداد بازدید: ۱۱۳۵
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۰
این کشور دارای بیش از 992 کیلومتر مرز مشترک با ایران است و از همین رو از ساير کشورهای استقلال یافته شوروی برای کشورمان اهمیت بیشتری دارد.

به گزارش تجارت امروز؛ ترکمنستان کشوری در آسیای میانه است. این کشور تا سال ۱۹۹۱ با نام جمهوری شورایی ترکمنستان یکی از جمهوری‌های تشکیل دهنده اتحاد شوروی بود. ترکمنستان از جنوب با افغانستان و ایران از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از باختر با دریای خزر همسایه و از طریق این دریا با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه نیز همسایه‌است. مرز مشترک ترکمنستان با ایران امکان مبادلات گسترده میان این دو کشور را فراهم آورده است.

 

این کشور دارای بیش از 992 کیلومتر مرز مشترک با ایران است و از همین رو از ساير کشورهای استقلال یافته شوروی برای کشورمان اهمیت بیشتری دارد. اشتراك فرهنگي، ديني، تاريخي، منافع اقتصادي و همسايگي كه هر يك به تنهايي كافي است تا زمينه‌ساز قويترين ارتباطات بين دولت‌ها باشد، در روابط ايران و تركمنستان ديده مي‌شود.

 

روسای جمهوری دو کشور چندین بار با یکدیگر دیدار داشتند و هیئت های تجاری و اقتصادی نیز تفاهمنامه های بسیاری منعقد کرده اند. ایران و ترکمنستان تا سال گذشته ۵ تفاهم‌نامه و موافقت‌نامه همکاری‌های گمرکی با یکدیگر امضا کرده‌اند. ارزش صادرات ایران به ترکمنستان در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۸۰۵ میلیون دلار و واردات کشورمان از این کشور ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بوده است. فراورده‌های نفتی، پتروشیمی، انرژی برق، محصولات صنایع نساجی و صنایع سبک از مهمترین اقلام صادراتی ترکمنستان به جمهوری اسلامی ایران است.

 

در ترکمنستان 29 شرکت با مشارکت سرمایه ایرانی به صورت ررسمی و 88 طرح سرمایه گذاری بیشتر در بخش های نفت و گاز، انرژی برق، حمل و نقل و کشاورزی ثبت شده است. در کل سرمایه گذاری جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان 1.306 میلیارد دلار ، 797500 یورو و 808610 منات(واحد پول ملی ترکمنستان) برآورد شده است.

 

بنابر آمار رسمی حجم مبادلات بازرگانی بین دو کشور ترکمنستان و ایران در سال 2017 یک میلیارد و 970 هزار دلار بود این در حالی است که صادرات ترکمنستان به ایران نسبت به واردات از آن کشور به میزان 2 برابر افزایش داشت و در کل سهم صادرات ترکمنستان به ایران 660 میلیون و 800 هزار دلار و واردات نیز حدود 349 میلیون دلار محاسبه شده است.

 

2 کشور توسعه روابط تجاری و اقتصادی را در دستور کار دارند و با اقدامات انجام شده در این زمینه بنا به گفته رایزن اقتصادی ایران در ترکمنستانمبادلات تجاری دو کشور در 10 ماه امسال 312 میلیون دلار بوده است و از این میزان 305 میلیون دلار صادرات و هفت میلیون دلار هم واردات کالا از این کشور همسایه داشتیم.

 

«رحمت الله خرمالی» با بیان اینکه 15 کشور هدف صادراتی ترکمنستان بوده اند به ایرنا گفته است: «ایران رتبه 13 را در بین کشور های جهان در این جایگاه دارد. یک هزار و 200 کیلومتر با کشور ترکمنستان ارتباط مرزی زمینی و دریایی داریم که این کشور در حوزه واردات چهارمین شریک تجاری ایران پس از ترکیه، چین و روسیه است.»

 

رایزن اقتصادی کشورمان در ترکمنستان با بیان اینکه هم اکنون مشکلاتی در واردات و صادرات با این کشور وجود دارد، اضافه کرده است: «از سوی دو طرف تلاش می شود تا این مشکلات برطرف و تبادلات تقویت شود.»

 

این گزارش می افزاید: بررسی روند ۱۰ ساله تجارت ایران با ترکمنستان در بازه زمانی سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد که صادرات ایران به این کشور تا سال ۱۳۹۳ با نرخ رشدی قابل توجه صعودی بوده و از سال ۱۳۸۸ از واردات پیشی گرفته و در نهایت منجر به مثبت شدن تراز تجاری ایران شده است.

 

ارزش صادرات در سال ۱۳۸۴ معادل ۱۴۱ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۱۴۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۱۷۸ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۲۴۹میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۳۴۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۴۰۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۵۲۶میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۷۴۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۸۵۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۸۷۳  میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۷۲۱ میلیون دلار بوده است.

 

ارزش واردات نیز در سال ۱۳۸۴ معادل ۱۵۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵معادل ۲۸۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۲۱۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۳۸۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۴۰۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۸۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۴۸ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۴۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۷۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۱۰۱ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل شش میلیون دلار بوده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری