کد خبر: ۳۹۷۶۳
تعداد بازدید: ۱۴۲۹
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
نبود دستگاه کارت‌خوان در مطب‌ پزشکان کشور یکی از اتفاقاتی بود که در سال جاری خبرساز شده است.

به گزارش تجارت امروز؛ با توجه به تغییر نظام پولی در جهان و کاهش چشمگیر استفاده از پول‌های کاغذی و تاکید بسیاری از کارشناسان حوزه اقتصاد بر استفاده از کارت‌های اعتباری برای پرداخت هزینه‌ها، این اتفاق بیماران بسیاری را با مشکل روبرو کرده است.

چند ماه گذشته، موجی از انتقادات به پزشکانی که برای محرز نشدن مقدار درآمدشان و به گفته منتقدین برای فرار از پرداخت مالیات از دستگاه کارت‌خوان استفاده نمی‌کردند شکل گرفت. دامنه انتقادات تا شبکه‌های اجتماعی و به‌خصوص توییتر، که این روزها در ایران طرفداران بسیاری نیز دارد، گسترش یافت و در نهایت هم تغییری در این رویه غلط صورت نگرفت.

بعد از این انتقادات اما بدون اینکه اتفاقی صورت گیرد تب و تاب صحبت درباره کارت‌خوان پزشکان فرو نشست.

با این حال هنوز هم با این رویه غلط، بسیاری از پزشکان در عدم استفاده از کارت‌خوان، بیماران را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند.

عدم وجود آسانسور در برخی از ساختمان‌های پزشکان و ارجاع بیمارانی که گاهی به  بیماری‌های سختی مبتلا هستند و فعالیت زیاد جان آنها را به خطر می‌اندازد هنوز هم اتفاق می‌افتد و با این حال مسئولین اقدامی موثر برای حل این معضل نمی‌کنند.

کیانوش جهانپور، سرپرست روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان، در این باره به خبرگزاری برنا گفت:امروزه با توجه به گفتمان اقتصادی رایج جهان، که در راستای حذف پول‌های کاغذی است، وجود دستگاه کارت‌خوان در مطب پزشکان یک امر بدیهی و ضروری است.

او ادامه داد: استفاده نکردن پزشکان از دستگاه کارت‌خوان، کیفیت درمان را کاهش و بیمارانی که به پزشک مراجعه می‌کنند را با مشکل روبرو خواهد کرد.

جهانپور درباره نظارت وزارت بهداشت و درمان بر پزشکان و اقدامات این ارگان برای مقابله با عدم استفاده پزشکان از کارت‌خوان گفت: این موضوع در حوزه اختیارات وزارت بهداشت نیست. نظارت صنفی این موضوع با سازمان نظام پزشکی است و نظارت قانونی آن به مجلس شورای اسلامی مربوط می‌شود. از نظر مالیات هم این موضوع در حوزه وظایف سازمان امور مالیات کشور است. بنابراین ما در این موضوع ورودی نداریم.

وی در خاتمه افزود: با وجود این اما نظارت بیشتر مسئولین وزارت بهداشت و درمان در حل این موضوع موثر خواهد بود. پرداخت مالیات یکی از رفتارهای اساسی و اولیه اجتماعی است که اقشار و اصناف مختلف مردم با هر سطح درآمدی ملزم به پرداخت آن هستند. فرار مالیاتی توسط پزشکان که یکی از حساس‌ترین و تاثیرگذارترین مشاغل را دارند بسیار ناپسند است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری