کد خبر: ۳۹۹۴۰
تعداد بازدید: ۲۴۹۵
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۶
یکی از ملزومات دستیابی به رشد و توسعه و یا هر هدف والایی، در ابتدا داشتن یک برنامه‌ریزی و چشم‌انداز کلان از اهداف است

به گزارش تجارت امروز؛ یکی از دلایل اصلی نامگذاری کوتاه سال‌ها در ابتدای هر سال از جانب مقام معظم رهبری، مخاطب قرار دادن مردم و به ویژه هر کدام از قوای سه گانه است، چرا که در این برهه از زمان حمایت از کالای ایرانی نیازمند عزم همگانی است به طوری که مردم، تولیدکنندگان و مسوولان هر کدام در عملی شدن آن نقش بسزایی دارند.

با این وجود حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، به رسم سال‌های گذشته برای هر سال براساس افق چشم‌انداز نظام، فرمان و هدف میان‌‎مدتی را برای هدایت و رهبری مسوولان و مدیران اجرایی نظام به ‌منظور توجه و پرداخت بیشتر به آن مسئله انتخاب می‌‎کنند.

از این‌ رو، نامگذاری سال 1397 از سوی آیت‌‎‏الله خامنه‎‏ای به ‌نام سال « حمایت از کالای ایرانی»، در دهه پیشرفت و عدالت نشان از حرکت رو به جلوی ملت ایران در عرصه‌هایی چون ایمان و معنویت، اقتدار و عزت منطقه‌ای و بین‌المللی، پیشرفت اقتصادی، چشم‎‏‌انداز امیدوارانه و همراه با پیشرفت، تحرک و ورزیدگی و حضور جهادی ملت ایران در عرصه‌‍‌‎های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و ... در سال‌های اخیر را تداعی می‌کند که در این ارتباط همه اقشار مختلف مردم و به‌ویژه مسوولان و کارگزاران نظام را موظف می‌‎‏کند، با بهره‌گیری از تمام امکانات مادی و معنوی، راه‌های میانبر را برای توسعه همه‌‎جانبه کشورمان در زمینه های مختلف در پیش بگیرند.

بنابراین یکی از ملزومات دستیابی به رشد و توسعه و یا هر هدف والایی، در ابتدا داشتن یک برنامه‌ریزی و چشم‌انداز کلان از اهداف است تا بدین طریق تمام اقشار جامعه و طبقات، از دولتمردان گرفته تا مردم، وظایف خود را در آن چشم‌انداز تعریف کرده و گام‌هایی‌ هماهنگ به‌سوی کمال مطلوب‌ها بردارند.

از این رو هرساله همزمان با آغاز سال نو شمسی، مقام معظم رهبری در اقدامی مدبرانه، با توجه به شرایط و مقتضیات زمانی و مکانی، اقدام به نامگذاری آن سال متناسب با نیاز جامعه می‌کنند و در عین کوتاهی و مختصرگویی، چشم‌اندازی را برای آن 365 روز از سال تعریف می‌کنند تا تمامی سطوح جامعه، یک‌صدا و یکدست برای تحقق آن چشم‌انداز با برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی و به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌های موجود حرکت کنند.

از سویی، حال این پرسش مطرح می‌شود که با وجود تأکیدات رهبری در هر سال، چه ‌میزان مسوولان و دست‌‎اندرکاران نظام، فرمان ایشان را در پیشبرد برنامه‌‎های خود قرار می‌دهند؟ آنچه در این مورد مهم به ‌نظر می‌رسد این است که همه دست‌اندرکاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در جریان باشند که پیام‌های نوروزی و نامگذاری سال‌ها توسط رهبر معظم انقلاب‌، نه‌تنها نمایشی و تشریفاتی نیستند، بلکه نقشه راه ملت و مسوولان نظام‌ در آن سال‌ به‌شمار می‌روند.

بر همین اساس در گزارشی برای بررسی بیشتر این موضوع اینکه چقدر شعار امسال محقق شده و راهکارهای عملی حمایت از کالای ایرانی باید در چه راستای به اجرا در می آمد، در گفت‌وگو با جمعی از فعالان دانشجویی استان آذربایجان شرقی به این موضوع پرداخته شده است که در ادامه می‌خوانید:

 

تحقق اقتصاد مقاومتی بدون حمایت از کالای ایرانی امکان‌پذیر نیست

حجت محمدی دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز، با بیان اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی بدون حمایت از کالای ایرانی امکان‌پذیر نخواهد بود، گفت: مسئله رشد اقتصادی، توسعه و آن هم توسعه پایدار، عبور از اقتصاد رانتی و نفتی، جلوگیری از خام‌فروشی، همه و همه در سایه تحقق حمایت از کالای ایرانی و تولیدکنندگان است.

این فعال دانشجوی استان آذربایجان‌شرقی در ادامه تاکید کرد: برای تحقق شعار سال نهادها، دستگاه‌ها و مسوولان و در این میان قوای سه‌گانه  مسولیت دارند و در این ارتباط نباید به شیوه‌های کلیشه‌ای و ناکارآمد عمل بشود.

به گفته وی، تحقق اقتصاد مقاومتی و رشد اقتصادی بدون توجه به تولید وطنی اهمیتی نداشته و نمی توان خروجی قابل قبولی را انتظار داشت.

 این فعال دانشجوی دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه استقلال و پیشرفت هر کشوری به تولید داخلی و رونق اقتصادی آن وابسته است، گفت: در همین راستا برگزاری چندین همایش و سخنرانی بدون عمل نمی تواند کارنامه قابل قبولی را برای مسوولان امر در حمایت از کالای ایرانی رقم بزند.

محمدی با بیان اینکه تاکید رهبری بر حمایت از کالای ایرانی، در شرایط امروز جامعه ما بسیار حکیمانه و هوشمندانه بوده است، خاطرنشان کرد: بی‌تردید تکیه مقام معظم رهبری بر این موضوع باید از سوی مسوولان و دستگاه‌های متولی در عمل خود را نشان دهد، چرا که این مقوله با بسیاری از جنبه‌های زندگی هر ایرانی پیوند ناگسستنی دارد.

 

با حمایت از تولید وطنی و خودباوری می‌توان به اقتدار رسید

محمد حسین محمدزاده فعال دانشجوی دانشگاه صنعتی سهند تبریز هم در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز با بیان اینکه امروزه چرخ‌های صنعت و اقتصاد کشور، با تولیدات داخلی به حرکت درمی‌آید، اظهار داشت: استفاده از تولیدات و محصولات داخلی باعث افزایش انگیزه تولیدکنندگان و توسعه اشتغال جوانان شده و در نهایت موجب گردش چرخ صنعت و اقتصاد کشور را به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه با بیان اینکه با فرهنگ سازی، همدلی، وحدت و عزم ملی می توان به همه خواسته ها و نیازهای مردم رسیدگی کرد، گفت: رهبر‌معظم انقلاب چندین سال است که بر مسئله تولید ملی و اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی تاکید دارند زیرا در این سه دهه با توجه به موفقیت‌های بسیاری که در زمینه‌های مختلف علمی به دست آوردیم، ثابت کردیم که می‌توانیم بر روی پای خود بایستیم.

این فعال دانشجوی دانشگاه صنعتی سهند تبریز افزود: برای پیروزی با جنگ اقتصادی دشمن باید اعتماد به خود باوری داشت.

به گفته وی در سایه عزت ملی و اعتماد به خود و خودباوری است که می‌توان وابستگی اقتصادی خود در تمامی زمینه‌ها از بین برد.


حمایت از خرید کالای وطنی به گفتمان‌سازی رسانه‌ها نیاز است

سعیدپاشایی فعال دانشجویی دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان نیز در این ارتباط در گفت‌وگو با گزارشگر فارس در تبریز با بیان اینکه خرید کالای ایرانی از سوی مردم در واقع حمایت مستقیم از کار و اشتغال ایرانی است، گفت: حمایت از خرید محصولات ایرانی و تولید وطنی نیاز به فرهنگ سازی و گفتمان‌سازی در جامعه نیاز دارد که در این راستا نقش رسانه ها تعیین‌کننده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه ساخت ایرانی آباد و پیشرفته با حمایت از تولید داخلی محقق می شود، اظهار داشت: در جهت حرکت به این سمت حمایت از تولید کننده و نظارت بر کالای تولیدی داخلی، مهمترین بخش رسالت مسوولان قوای سه‌گانه است.

این فعال دانشجوی دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان اضافه کرد: تولید کالای با کیفیت داخلی با قیمت مناسب مسلما مهمترین خواسته مردم  و انتظار مردم از تولید کننده داخلی است که با حمایت و نظارت مناسب دور از انتظار نیست.

وی در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر رهنمودهای مقام معظم رهبری درباره حمایت از تولید ملی، گفت: تاکید رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر بر روی بحث مقاوم کردن اقتصاد کشور بوده است که یکی از مهمترین ارکان تحقق این امر حمایت از تولید داخل و خودکفایی در تولید کالاهای اساسی و ضروری است.


تکیه بر توان داخلی کلید حل بسیاری از چالش‌های موجود است

میلاد عبدی دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز نیز در این ارتباط در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز با بیان اینکه دانشگاهیان به ‌عنوان قشر نخبه و مطالبه گر جامعه نقش مهمی در تحقق شعار سال می توانند داشته باشند، اظهار داشت: امروزه در دانشگاه‌های کشور ظرفیت‌های فراوانی در حوزه های مختلف وجود دارد که باید از این توان برای شکوفایی و توسعه پایدار کشورمان بهره متد شد.

این فعال دانشجوی استان آذربایجان‌شرقی یادآور شد: بر همین اساس به خاطر پروش جوانان انقلابی، متعهد و متخصص در دانشگاه‌ها، مقام معظم رهبری انتظار بیشتری از دانشجویان و در این میان جوانان انقلابی برای حل مشکلات کشور دارند. 

عبدی با تاکید بر اینکه اتکا به تولیدات و ظرفیت‌های داخلی کلید کارگشای مشکلات اقتصادی است، خاطرنشان کرد: با حمایت همه جانبه از قشر خدوم کارگر ایرانی و کالای وطنی است که می‌توان به روان چرخیدن اقتصاد کشور کمک کرد.

به گفته وی، هم اکنون بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور دارای راه حل های خاص خودش را دارد که باید از توان داخلی برای حل این چالش ها استفاده کرد.

این فعال دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز مطالبه‌گری را از دیگر رسالت دانشگاهیان بیان کرد و گفت: دانشگاهیان و در راس آنها فعالان تشکل های دانشجویی باید از مسوولان در حل مشکلات معیشتی مردم و رونق اقتصادی کشور مطالبه‌گری کنند.

در نهایت اینکه طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب بخش مهمی از جهاد اقتصادی مسئله‏ تولید ملی است که اگر ملت با همت، عزم و آگاهی و با همراهی و برنامه‌ریزی درست مسوولان بتواند مشکل تولید داخلی را حل کند، بدون تردید بر چالش‌هایی که دشمن ایجاد می‌کند غلبه خواهند کرد.

چرا که به عقیده بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران این بخش تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی در طلیعه دهه پنجم انقلاب مقدمه‌ای بر افزایش اشتغال،کارآفرینی و افزایش بهره‌وری در تمامی عرصه‌هاست همچنین بر همین اساس نیز باعث بهبود وضعیت اجتماعی، زندگی مردم و البته کاهش نرخ تورم و اثرات مثبت در اقتصاد خواهد شد که منجر به رشد و ترقی کشورمان را به دنبال خواهد داشت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری