کد خبر: ۴۰۱۶۹
تعداد بازدید: ۲۳۵۲
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
یک کارگزار بورس کالا گفت: رکود، نبود نقدینگی و بی رونق شدن فضای کسب و کار این روزها بهانه برخی فعالان معامله گران و فعالان محصولات پتروشیمی برای فعالیت در بازار آزاد و فرار از شفافیت بورس کالا شده است.

به گزارش تجارت امروز؛ با وجود شفافیت مکانیزم عرضه و تقاضا در بورس کالا و امکان کشف قیمت واقعی کالا، برخی بازیگران بازار محصولات پتروشیمی به بهانه رکود فضای کسب و کار و نیاز به نقدینگی تلاش می‌کنند مشتریان خود را با ارایه تخفیف های اغوا کننده برای خرید در بازار خارج از بورس ترغیب کنند. این در حالی است که حجم تقاضا برای محصولات پتروشیمی هیچ تغییری نسبت به گذشته نداشته و همچنان انبوهی از متقاضیان خریدار محصولات پرفروش در بورس کالا هستند.

در این ارتباط علیرضا شاه پری ، کارگزار بورس کالا در گفت‌وگو با خبرنگار بروس خبرگزاری فارس با بیان اینکه کمبود نقدینگی و بی رونق شدن فضای کسب و کار بهانه ای شده برای فعالیت برخی معامله گران محصولات پتروشیمی در بازار خارج از بورس ، عنوان کرد: متقاضیان محصولات پتروشیمی در گذشته برای دریافت سهمیه خود از شرکت بازرگانی پتروشیمی در حالی به طور مستقیم اقدام می کردند که هیچ یک نسبت به حجم کالای مورد تقاضای خود از کل حجم عرضه محصول خبر نداشتند. بر این اساس این ابهام وجود داشت که عدم شناخت از حجم عرضه محصولات پتروشیمی و پلیمری به ایجاد رانت و سود بادآورده برای عده ای بیانجامد.

وی افزود: با عرضه شدن محصولات پتروشیمیایی در بورس کالا و شفاف شدن عرضه و تقاضا امید واری زیادی برای ایجاد عدالت در میان معامله گران این بازار ایجاد شد. با وجود این مکانیزم اما در حال حاضر عده ای از عرضه کنندگان محصولات پتروشیمی به بهانه رکود و کمبود نقدینگی تلاش می کنند با ارایه تخفیف های اغوا کننده مشتریان برخی محصولات پرفروش بورس کالا را به بازار خارج از بورس ترغیب کنند.

این فعال بورس کالا با بیان اینکه ارائه اعتبار های سه ماهه در کنار تخفیف 10 درصدی قیمت فروش به نسبت قیمت بورس کالا از پیشنهاد های این عرضه کنندگان به متقاضیان محصولات پتروشیمی در بازار آزاد است ، عنوان کرد: عمده کالاهایی که با چنین پیشنهادهایی به معامله گران ارایه می شود شامل انواع محصولات پلیمری از جمله پی وی سی، هاینپک ، کریستال و بویژه پلی استایرن انبساطی است که همواره در بورس کالا از تقاضای خوبی برخوردارند.

شاه پری بر این باور است عرضه محموله های پتروشیمی و پلیمری در بازار خارج از بورس کالا به ایجاد رانت های باد آورده برای عده ای اندک خواهد انجامید که مکانیزم شفاف بورس کالا و کشف قیمت واقعی کالا در این بازار را نمی توانند تحمل کنند. از سویی دیگر عدم آگاهی از حجم عرضه محصولات پتروشیمیایی در بازار خارج از بورس کالا باعث ترغیب معامله گران برای خروج از بورس کالا و توسعه بازار غیر شفاف و رانت آور با عدم کشف قیمت واقعی کالا ها خواهد انجامید.

این کارگزار بورس کالا لزوم اراده جدی متولیان اقتصادی کشور برای ایفای نقش بورس کالا در اقتصاد را یاد آور شد و گفت: در حال حاضر برخی نهاد ها و شرکت های بزرگ که اغلب وابسته به شرکت های سرمایه گذاری تابعه مجتمع های پتروشیمی هستند، با این بهانه که در قبل مطالبات خود از ارگان های دولتی و یا خصوصی کالا و محصولات پتروشیمیایی خریداری کرده اند و برای نیاز به نقدینگی مجبور به فروش انها حتی با ارایه تخفیف  هستند، به عرضه کالا در بازار خارج از بورس اقدام می کنند.

وی گفت: در حالی که این شرکت ها می توانند با بهره گیری از تسهیلات بانکی و عرضه محصولات خود در بورس کالا نقدینگی خود را در تاریخ سررسید دریافت کنند. از سوی دیگر این شرکت ها در حالی اعتبار های سه ماهه به مشتریان خود ارایه می دهند که بورس کالا با برخورداری از معاملات سلف می تواند با امکان عرضه محصول، حواله های نقدی را به دست متقاضی بدهد.

شاه پری عنوان کرد: ساماندهی نظام مالیاتی و بررسی تراکنش های مالی شرکت های پتروشیمی می تواند پرده از ورود و خروج منابعی که به حساب این شرکت ها سرازیر می شود را برداشته و نشان دهد و ساماندهی آن می تواند به ماه عسل پدرخوانده های پتروشیمی در بازار خارج از بورس پایان دهد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری