کد خبر: ۴۰۱۷۱
تعداد بازدید: ۲۵۰۳
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲
در بلبشوی عرضه مواد به تولیدکنندگان پایین دستی پتروشیمی‌ها هر کس گناه را به گردن دیگری می‌اندازد.

به گزارش تجارت امروز؛ زمانی که بورس پول نقد را برای محصول مورد معامله خود طلب می کند و تولید کننده پایین دست چنین پولی در اختیار ندارد، دلالان با وجوه نقد خود وارد بازار خرید و معامله می شوند و مواد مورد نیاز تولید صنایع پایین دستی را می خرند و بعدتر آن را به قیمتی گران تر به تولیدکنندگان می فروشند و تولید کنندگان نیز چاره‌ای جز خرید مواد ندارند زیرا عموما این اتفاقات در زمان عدم عرضه و یا اورهال پتروشیمی‌ها رونق بیشتری دارد و سود‌های آنچنانی به همراه دارد.

تمام آشفتگی هایی که در زمان اورهال پتروشیمی‌ها در سال 97 در بازار مواد و محصولات پتروشیمی بوجود آمد و کار را به جایی رساند که قیمت این محصولات هم برای تولید کننده و هم برای مصرف کننده نهایی مصنوعات بسیار بالابرود، ریشه در مشکلی چندین ساله دارد و بنظر می رسد کسی هم نیست که بتواندآن را حل کند. سال هاست بازار با تسلط دلالان و واسطه گران از این سوداگری ها تاثیر میپذیرد و همه را گرفتار خود کرده است.

واقعیت این است که اگر پتروشیمیها به اندازه نیاز بازار و به طور منظم محصول خود را تولید و به بازار عرضه کنند و بدینوسیله نیاز داخل را کاملا تامین کنند؛ هیچوقت این نیاز با صادرات دچار مشکل نمیشود. اما با توجه به عرضه محدود پتروشیمی‌ها و نداشتن نظم در عرضه؛ مخصوصا در زمان‌هایی که تفاوت قیمت دلار در بازار داخلی و خارجی زیاد است عملا تولیدکننده پایین دستی محصولات پتروشیمی مجبور به خرید محصول از واسطه‌ها می‌شود و این موضوع قیمت این محصولات را افزایش می‌دهد.

درست است که درکشور دستور داده شده که مواد تولیدی پتروشیمی ها باید تحویل بورس داده شود ؛ اما این پتروشیمی‌ها هستند که میزان عرضه و زمان آن را تعیین می‌کنند.

به طور مثال امروز برنامه اورهال پتروشیمی‌ها اعلام شده است. کاملا می‌توان دید که از 15 روز قبل از ورود به اورهال قیمت‌های محصولات پتروشیمی رو به رشد می‌رود و تا تا 15 روز بعد از پایان آن نیز ادامه دارد. مواردی هم دیده می‌شود که محصولات دپو به جای عرضه در بازار برای مقاصد صادراتی با توجیه داشتن تعهد فروش ارسال می‌شود.

البته به نحوه عرضه بورس نیز ایراداتی وارد است. آمارها در بورس شاهد این ماجرا است. مخصوصا در خصوص محصولات پرمصرف نظیر EX3 جالب توجه است، چرا که مثلا میبینیم در مواردی 2هزار تن محصول عرضه شده اما در مقابل 500تن تقاضا موجود بوده که این باهم نمی خواند و گاهی می بینید این 500 تن به دو میلیون تن تقاضا می رسد و عرضه ای در این اندازه وجود ندارد.چنین وضعیتی نشان دهنده یک بهم ریختگی است.

نکته جالب توجه هماهنگی بی‌نقص زمان اورهال پتروشیمی‌ها با با دوره ازدیاد تقاضا و حضور پر رنگ واسطه‌ها می‌باشد.

در واقع وزارت صنعت معدن و تجارت با همکاری بورس می‌تواند با ایحاد لیست خریداران واقعی ،عرضه محصولات را مدیریت کرده و واحد‌های دارای پروانه که عدم فعالیت دارند را از آنهایی که در حال کار و فعالیت تولیدی هستند تمیز دهند و بر پایه ظرفیت واقعی تولید، محصول به آنها تحویل دهند.

ساز و کار بورس کالا برای این ایجاد شد که محصولات بدست مصرف کننده واقعی برسد.با این حال معلوم نیست چگونه سررشته کار بدست دلالان می افتد.در بورس چه اتفاقی می افتد.اصلا چرا باید در بورس موضوع اجباری باشد؟ چرا کسی به این موضوع نظارت دقیق و جدی ندارد؟ اگر وزارت "صمت" مسئولیت این کار را دارد آیا نباید با کارشناسانش در بورس حضور داشته باشد تا این مشکلات بوجود نیاید؟

جالب است که در این لوپ بورس هم از خود رفع تکلیف می کند و می گوید بر اساس فهرستی که وزارت"صمت" به آنها داده است وارد عمل معامله می شود ودر انتخاب مشتری نقشی ندارد، و بنابر این معلوم نیست که مسئول سروسامان دادن به این ماجرا کیست؛ امابه طور حتم نهادهای ناظر و مسئول مثل وزارت "صمت" باید به شکلی جدی کارشناسان خود را در موضوع دخیل کنند و به کار بورس نظارتی بسیار دقیق داشته باشند تا دلالان از شکاف های موجود سوء استفاده نکنند. بورس همواره باید توسط نهادهای مسئول مورد کنترل قرارگیرد که معلوم شود آن شرکت یا فردی که خریدار است آیا واقعا پروانه و مجوز تولید دارد که دارد محصول را تحویل می گیردیا خیر.آیا واقعا واحد دارای پروانه در حال فعالیت است یا فقط از سهمیه آن استفده می‌شود؟ این موضوع باید دنبال شود تا صحت و سقم کار تولیدکنندگی خریداران از پیش معین شده باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری