کد خبر: ۴۰۲۲۷
تعداد بازدید: ۷۹۰
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳
نوسانات بازار‌ها در ماه‌های گذشته، بیشتر به دلیل اخبار تحریم‌ها و جوسازی‌های رسانه‌ای برخی کشور‌های معاند جمهوری اسلامی بوده است.

به گزارش تجارت امروز؛ اقتصاد ایران این روز‌ها روند تقریبا با ثباتی را طی می‌کند، اما مشکلی که اقتصاد و بازار‌های مالی را آلوده می‌کند، درگیر شدن اقتصاد با اخبار و جوروانی سیاسی کشور است.

یکی از دلایلی که اقتصاد ایران از جو سیاست خارجی و اخبار نظیر تحریم‌ها تأثیر می‌پذیرد، تعامل کم دولت‌ها با بخش خصوصی برای تنظیم بازارهاست. نوسانات بازار‌ها در ماه‌های گذشته، بیشتر به دلیل اخبار تحریم‌ها و جوسازی‌های رسانه‌ای برخی کشور‌های معاند جمهوری اسلامی بوده است. اگر از نگاه اقتصادی به بازار‌ها نگاه کنیم متغیر‌های اقتصادی سال هاست که  ثابت مانده‌اند. به طور مثال هدف اخبار منتشر شده پس از تحریم سپاه پاسداران، تأثیرگذاری بر بازار‌های مالی و پولی کشور بود.


دولتمردان برای کاهش این تأثیرپذیری به دنبال راهکار‌های قوی و مناسب باشند که معتقدیم باید برای اجرایی شدن این امر، بازار‌ها را برای تعیین نرخ اقلام آزاد گذاشت، اما بُعد نظارتی خود را از آنها بر ندارند.

تحمیل برخی نرخ‌ها در بازار توسط دولت‌ها، امری خوشایند نیست، به دنبال اقتصاد سرمایه داری و آزاد نیستیم، اما بهتر است برای تعیین قیمت تمام شده برخی اجناس همچنین ارز، مولفه‌های اقتصادی و فرمول‌های واقعی محاسبه شود تا بتوان با دستور‌های بلند مدت بازار‌ها را کنترل کرد. خوشبختانه بازار ارز این روز‌ها نوسانات عجیبی نداشته و به نظر می‌رسد منتظر تشکیل بازار باز یا متشکل ارزی است.

شاید به نظر برسد که با حذف ارز 4200 تومانی شوک زیادی به بازار‌ها وارد می‌شود؛ اما چنین نیست، زیرا در حال حاضر هم بسیاری از اجناسی که با نرخ رسمی وارد شده‌اند با نرخ آزاد به فروش می‌رسد، این امر سبب می‌شود تا دیگر سود‌های بادآورده در جیب عده‌ای خاص نرود و دولت بتواند برنامه‌ریزی صحیح برای حمایت از اقشار آسیب پذیر بنماید.

نکته مهمی که مورد توجه بسیاری از اقتصاددانان است، حربه یا توانایی دولت‌ها برای نگه‌داشت قیمت کالا‌ها و ارز، در بلند مدت است. اگر به طور مثال کالایی که قیمت ۱۰ هزار تومانی دارد به یکباره به ۵۰ هزار تومان برسد؛ اما مردم مطمئن باشند که این قیمت ظرف مدت ۲ تا ۳ سال تغییر نمی‌کند قطعا دچار شوک نمی‌شوند و دست زدن به انبارکردن کالا‌ها نمی‌زنند.

کمی در امر پیش بینی بحران‌ها و شرایطی ممکن است پیش روی ما قرار بگیرد ضعیف هستیم، دستور‌ها و بخشنامه‌های یک شبه، اقتصاد را با شوک مواجه و از روند برنامه‌ریزی شده‌ای که بانک مرکزی در ابتدای هر سال اعلام می‌کند، خارج کرده است. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری