کد خبر: ۴۰۴۷۱
تعداد بازدید: ۱۵۲۳
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
ظام مالیاتی در اغلب کشورها از جمله کشورهای پیشرفته، دارای ساختاری کاملا شفاف و قانونمند است و درآمدهای مالیاتی منبع مهم و لایزال حکومت‌ها به‌منظور برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های رفاهی و اقتصادی محسوب می‌شوند.
به گارش تجارت امروز؛ ارتقای جایگاه اقتصاد در هر جامعه‌ای، مستلزم وجود شفافیت در فعالیت‌های اقتصادی آن است. کارکرد شفافیت اقتصادی در حقیقت منجر به جلوگیری از بروز فساد و سوءاستفاده‌های احتمالی می‌شود. در نظام مالیات ستانی، دسترسی به اطلاعات اقتصادی و مالی افراد در وضع دقیق و صحیح مالیات، نقش تعیین‌کننده دارد. نظام مالیاتی در اغلب کشورها از جمله کشورهای پیشرفته، دارای ساختاری کاملا شفاف و قانونمند است و درآمدهای مالیاتی منبع مهم و لایزال حکومت‌ها به‌منظور برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های رفاهی و اقتصادی محسوب می‌شوند. به‌منظور افزایش سهم درآمدهای مالیاتی می‌بایست در وهله نخست درجه اعتماد و رضایت مودیان افزایش یابد و این امر مستلزم برقراری دو اصل شفافیت و عدالت در وصول مالیات است تا پرداخت مالیات با رضایت‌مندی و آگاهی شهروندان توأم گردد.
مالیات بر ارزش‌افزوده یکی از جدیدترین انواع پایه‌های مالیاتی است که به‌عنوان مالیاتی غیرمستقیم بر مصرف کالاها و خدمات اعمال می‌شود. ارزش‌افزوده، اختلاف بین ارزش کالاها و خدمات فروخته شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری شده است و از این حیث، مالیات بر ارزش‌افزوده، مالیاتی است که خریدار هنگام خرید کالا و خدمات به فروشنده می‌پردازد و فروشنده نیز باید در دوره‌های زمانی مشخص آن را به دولت و سازمان امور مالیاتی پرداخت نماید. شفاف‌سازی در مبادلات تجاری، کاهش فرارهای مالیاتی، جلوگیری از قاچاق کالا، تشویق سرمایه‌گذاری، حمایت از تولید و صادرات، افزایش درآمدهای مالیاتی و جلوگیری از اخذ مالیات مضاعف از محصول نهایی و برقراری عدالت مالیاتی ازجمله مزایای مالیات بر ارزش‌افزوده بشمار می‌آیند. 
هدف و کارکرد اصلی اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده، کسب پول نیست بلکه ایجاد شفافیت در مراودات اقتصادی و تجاری و شناسایی بخش پنهان اقتصاد است و این امر به نفع فعال اقتصادی است چراکه می‌تواند در دوران عدم انجام فعالیت اقتصادی و 
یا کاهش فعالیت‌های خود، بر اساس ارائه مدارک و مستندات به سازمان امور مالیاتی از پرداخت مالیات کمتری برخوردار شود. زمانی می‌توان به وجود یک فروشنده متعهد و پایبند به قوانین اعتماد کرد که ابزارهای کافی به منظور نظارت بر عملکرد فعالان اقتصادی وجود داشته باشد و مالیات یکی از همین ابرازهاست، از این رو لازم است تمام فعالیت‌های اقتصادی کشور در شفافیت انجام پذیرد تا دست اقتصاددانان برای تصمیم‌گیری صحیح باز باشد و نکته مهم و اصلی این است که درکنار ایجاد این شفافیت، درآمدهای مالیاتی به دست آمده نیز در توسعه کشور بکار گرفته می‌شود. 
پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با ارائه دوره ای و منظم صورت حساب و اظهارنامه از سوی فعالان اقتصادی صورت می گیرد. 
بدین نحو که فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل مکلفند در قبال عرضه کالا یا خدمات، صورتحساب های حاوی مشخصات معامله کنندگان و مورد معامله و مالیات متعلق به آن، تهیه و به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه نمایند. سازمان امور مالیاتی کشور جهت تشخیص درست و عادلانه درآمدهای مشمول مالیات، به دریافت این صورت حساب ها که به شکل صحیح و دقیق تنظیم‌شده باشند، نیازمند است. درج اطلاعات مربوط به انجام معاملات و فعالیت‌های اقتصادی در صورت حساب ها و ارائه آنها همراه با اظهارنامه، مصداق عینی و عملی دسترسی به اطلاعات و گردش مالی صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادی است که لازمه و پیش شرط تحقق شفافیت اقتصادی در حوزه مالیات ستانی محسوب می شود. 
پویایی و تحرک اقتصاد کشور و اجرای عدالت، مستلزم مبارزه با فساد مالی در سایه ایجاد شفافیت در فعالیت‌های اقتصادی هم از سوی دولت و هم از سوی آحاد جامعه است. بدین ترتیب در عرصه مالیات با برقراری شفافیت در زمینه حساب‌ها و اطلاعات مالی فعالان اقتصادی، تعیین رقم عادلانه و صحیح مالیات مشمولان امکان‌پذیر شده و از این طریق عدالت مالیاتی شکل می‌گیرد. تحقق این امر درگرو تشخیص دقیق درآمد مشمول مالیات است که لازمه‌ی آن داشتن اطلاعات دقیق از فعالیت‌های فعالان اقتصادی و اسناد و مدارک آنان است. به‌عبارت‌دیگر هر چه فعالیت‌های اقتصادی شفاف‌تر و دسترسی به اسناد و مدارک با سهولت بیشتری همراه شود، امکان محاسبه دقیق درآمد مشمول مالیات مودیان نیز بیشتر می‌شود. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
با رو به پایان بودن سال میلادی بر آن شدیم برترین عکس‌های سال 2019 را تقدیم حضورتان کنیم