کد خبر: ۴۰۶۹۱
تعداد بازدید: ۱۴۳۸
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۵
ماهیان گرمابی ، به علت خواص دارویی و غذایی و رشد اقتصادی اهمیت بسیار بالایی در کشور دارد و همچنین بخش اعظم صادرات آبزیان ایران را تشکیل می دهد
به گزارش تجارت امرو=

به همت و تلاش سامانه میدون، جامع ترین سامانه راه اندازی کسب و کار های کوچک و کارآفرینی، شماری از فرصت های شغلی و کسب و کار های پردرآمد از شبکه های مختلف سیما به مردم معرفی می شود .یکی از این کسب و کارها با سودآوری بالا، پرورش ماهیان گرمابی است.

محدودیت ذخایر دریاها ، کاهش صید و افزایش روزافزون جمعیت ایران باعث شده است تا کشور جهت تامین پروتئین سالم به پرورش ماهی در محیط های مصنوعی روی آورد. این عمل باعث کاهش هزینه در واردات و افزایش اشتغالزایی و سودآوری بالا است و ماهی های گرمابی یکی از مهمترین منابع تأمین پروتئین است.

به ماهی هایی که در مناطق نیمه گرم و گرمسیر زندگی می‌کنند، ماهیان گرمابی می‌گویند. شهر های رشت ،گرگان ، ساری ،خوزستان  ، بندرعباس و زاهدان بیشترین سهم در پرورش ماهی های گرمابی کشور را دارد  .

ماهی های گرمابی از دانه ، ریشه گیاهان آبزی ، جلبک، لارو، حشرات، صدف و بسیاری دیگر از موجودات ریز تغذیه می‌کنند . غذا آنها باید متناسب با نوع ماهی باشد مثلا ؛ علف برای آمور و گندم و سبوس هم برای کپور معمولی.

ماهی های گرمابی ، آبزیان خونگرمی که دمای بدنشان ثابت و بهترین دما برای  این ماهی ها C ۰ ۳۱  تا C ۰ ۲۲ است.  ماهی گرمابی مقاومت زیادی دربرابر شوری آب و  تغیرات اکسیژن دارد.

یکی از معروفیت های ماهی  گرمابی در خواص دارویی است ؛ کاهش کلسترون خـون، جلوگری از سکته ­های قلبی، مغزی، رشـد غـده­ های سرطانی ،کاهش تشنج در زن های حامله، بالا رفتن ضریب هوشی فرزندان و سرشار از ویتامین ­های k(انعقاد خون)، D(استخوان سازی) ،E (جلوگیری از پیری زودرس) و A (سوی چشم) می باشد.

85 درصد صادرات آبزیان کشور مربوط به ماهی های گرمابی و بیشترین میزان صادرات هم به کشورعراق صورت می گیرد.مهترین گونه ماهی گرمابی ، ماهی کپور است.

سرمایه اولیه برای راه اندازی این کسب و کار حداقل 70 میلیون می باشد و دوره بازگشت سرمایه یک سال است .

یکی از مهم‌ترین موضوعات در رابطه با پرورش ماهی گرمابی ، انتخاب محیط مناسب جهت پرورش ماهی  است. ماهی ها جزو آبزیانی هستند که می توان در استخرهای کوچک نیز به پرورش آن‌ها پرداخت ؛ استخر های بتنی یا استخر های جدید قابل حمل و نقل که بسیار نسبت به استخر های بتنی به صرفه است. با رشد ماهی ها باید محیط پرورش آن ها را گسترش داد.

ساخت استخر پرورش ماهی های گرمابی  نیاز به دانش و تجربه فراوانی دارد.افراد موفق و متخصصی چون محمد عابد راد ،سهراب خوشحال و ولی منفرد... که در مشاوره کسب و کار پرورش ماهی های گرمابی فعال اند، می توانند شما را در این کسب و کار راهنمایی کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری