کد خبر: ۴۰۸۶۲
تعداد بازدید: ۹۶۱
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
طرح‌های توسعه برق و انرژی در سفر رضا اردکانیان وزیر نیرو به استان فارس با بهره برداری از نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی شهرستان اقلید به بار نشست،در این مراسم عنوان شد : ۸۰ درصد نیروگاه‌های تجدیدپذیر در دولت تدبیر و امید وارد مدار شده است.

به گزارش تجارت امروز؛ وزیر نیرو با تاکید بر اینکه تا پایان سال ۳۰۰ مگاوات نیروگاه تجدید پذیر جدید وارد مدار خواهد شد، گفت: حدود ۸۰ درصد نیروگاه‌های تجدید پذیر کشور در مدت زمان فعالیت دولت تدبیر و امید وارد مدار شده و این روند همچنان توسعه پیدا خواهد کرد.

رضا اردکانیان دوشنبه شب در مراسم بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی شهرستان اقلید استان فارس افزود: در حال حاضر ۱۱۵ نیروگاه تجدیدپذیر به ظرفیت ۷۵۰ مگاوات در کشور به بهره‌برداری رسیده است.

وی ادامه داد: توجه به انرژی‌های نو جزو اولویت‌های برنامه دولت و وزارت نیرو است و این روند همچنان توسعه پیدا خواهد کرد.

وزیر نیرو تاکید کرد: هر چند که نوسان ارزی موجب بروز کندی فعالیت‌های این بخش شده بود ولی سازوکارهای در برنامه پیش‌بینی شده تا بخش خصوصی ما به ویژه کسانی که اتکای آن‌ها به ظرفیت‌های داخلی است و درصدد استفاده از تجهیزات ساخت داخل هستند بتوانند با اشتیاق و علاقه بیشتری کار خود را توسعه بدهند.

اردکانیان با تاکید بر اینکه برق نقش به سزایی در رونق تولید و توسعه کشور دارد، ادامه داد: در تلاشیم تا ظرفیت‌های تجدیدپذیر کشور اعم از خورشیدی و بادی را از قوه به فعل دربیاریم که این امر مستلزم مشارکت وسیع سرمایه‌های مادی و منابع انسانی کشور است. در حال حاضر با تلاش متخصصان کشور توانسته‌ایم به میزان زیادی در فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز نیروگاه‌های خورشیدی به خوداتکایی دست پیدا کنیم.

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی شهرستان اقلید با سرمایه‎‌گذاری غیردولتی و با استفاده از فناوری بومی‌سازی در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار به بهره‌برداری رسید.

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای استان فارس در حاشیه بهره برداری از این طرح نیروگاهی بیان داشت: با توجه به اینکه استان فارس یکی از مناطقی است که از بیشترین پتانسیل جذب تابش انرژی خورشیدی برخوردار است، تاکنون مجموع ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی مگاواتی در این استان به ۴۸.۵۸ مگاوات رسیده است.

مهندس عبدالعزیز کریمی افزود: نیروگاه یاد شده از انتشار ۱۳ هزار و ۷۱۲ تن آلاینده‌های زیست‌محیطی جلوگیری کرده و با کاهش مصرف چهار هزار و ۳۷۲ مترمکعبی آب در سال به چالش کمبود منابع آبی یاری می‌رساند. همچنین این مجموعه نیروگاهی با تزریق بیش از ۱۶ گیگاوات‌ساعت انرژی به شبکه سراسری برق باعث صرفه‌جویی سالیانه ۵.۶۴ میلیون مترمکعب سوخت فسیلی خواهد شد.

وی ادامه داد: این نیروگاه مجموعاً برای ۶۴ نفر در زمان ساخت و بهره‌برداری بطور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال کرده است.

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای استان فارس تاکید کرد: تأمین برق و انرژی همواره یکی از برنامه‌های اصلی دولت بوده است و در سفر رضا اردکانیان به استان فارس ۱۰ طرح تأمین برق و انرژی با ۷۸۹ میلیارد ریال هزینه و سرمایه گذاری در مناطق مختلف این استان به بهره برداری می‌رسد.

وی بیان داشت: برای راه اندازی این طرح‌ها ۷۸۹ میلیارد ریال هزینه و سرمایه گذاری شده است.

کریمی با بیان اینکه در سفر دو روزه مهندس اردکانیان وزیر نیرو به استان فارس، پست ۲۳۰ کیلوولت دانشگاه شیراز با اعتباری معادل ۳۸۰ میلیارد ریال و با هدف افزایش ضریب اطمینان در تأمین برق به بهره برداری می‌رسد گفت: همچنین در این سفر طرح توسعه پست ۲۳۰.۶۶ کیلوولت نیروگاه کازرون با اعتباری معادل ۵۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید، در اجرای این طرح احداث دو دستگاه فیدر ۶۶ کیلو ولت با هدف کاهش میزان بارگیری خطوط موجود پیش بینی شده است.

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای استان فارس همچنین گفت: طرح مانیتورینگ و کنترل ایستگاههای نیروگاه کازرون، چنار شاهیجان و دیندارلو با اعتباری معادل ۶ میلیارد ریال با هدف بهبود فرایند کنترل و بهره برداری ایستگاه‌ها افتتاح می‌شود.

کریمی از افتتاح پست ۶۳.۲۰ کیلوولت خشت خبر داد و گفت: این طرح با ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار به تأمین برق پایدار و مطمئن در منطقه خشت و کنار تخته کمک می‌کند.افزایش ظرفیت پست ۶۳.۲۰ کیلوولت بابا میدان در شهرستان ممسنی نیز با اعتباری معادل ۶۰ میلیارد ریال از طرح‌های سفر وزیر نیرو به استان فارس است که منجر به تأمین برق مشترکان جدید در منطقه شده است.

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای استان فارس خاطر نشان کرد: افزایش ظرفیت پست ۶۳.۲۰ کیلوولت برف فروشان شیراز با ۶۰ میلیارد ریال و احداث خط ۶۳ کیلوولت دهنو – بابا حاجی با ۳۰ میلیارد ریال اعتبار از دیگر طرح‌های سفر وزیر نیرو به استان فارس است که این طرح‌ها نیز با تأمین انرژی برق برای مشترکان جدید و کاهش بارگیری خطوط موجود کمک می‌کند.

مهندس کریمی خاطر نشان کرد: در این سفر همچنین خط ۶۶ کیلوولت دروازه قرآن با ۸۵ میلیارد ریال اعتبار و بازسازی خط ۶۶ کیلوولت لارستان با ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و همچنین خط ۶۳ کیلوولت لار با اعتباری معادل ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به بهره برداری می‌رسد.

به گفته مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای استان فارس با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو عملیات اجرایی پست و خط ۲۳۰ کیلوولت سفیر در شیراز با اعتباری معادل ۳۰۰ میلیارد ریال آغاز می شود.

وی از آغاز عملیات اجرایی پست ۲۳۰ کیلوولت حسن آباد اقلید با اعتباری معادل ۲۲۰ میلیارد ریال خبر داد و بیان داشت: ۲۲۰ میلیارد ریال برا یراه اندازی این طرح برق و انرژی سرمایه گذاری خواهد شد.

رضا اردکانیان وزیر نیرو عصر دوشنبه وارد شیراز شد و راهی شهرستان ممسنی شد تا در مراسم بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب نورآباد و همزمان پروژه‌های آبرسانی روستایی حضور پیدا کند.

وزیر نیرو همچنین با حضور در شهرستان اقلید نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی این شهرستان را افتتاح و عملیات اجرایی پست ۲۳۰ کیلوولت حسن‌آباد را آغاز کرد.

براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته بازدید از تصفیه‌خانه آب مرودشت و شروع عملیات اجرایی مجتمع آبرسانی روستاهای شرق این شهرستان بخش دیگری از برنامه‌های روز نخست سفر وزیر نیرو به استان فارس خواهد بود.

اردکانیان صبح روز سه‌شنبه نیز نشستی با مدیران عامل صنعت آب و برق، اعضای هیئت مدیره و مدیران حراست استان خواهد داشت و سپس در مراسم بهره‌برداری از پست ۲۳۰ کیلوولت دانشگاه و همزمان پروژه‌های شرکت برق منطقه‌ای استان و اعلام شروع عملیات اجرایی پست ۲۳۰ کیلوولت سفیر حضور پیدا خواهد کرد.

وزیر نیرو ظهر روز سه‌شنبه راهی شهرستان جهرم خواهد شد تا در مراسم بهره‌برداری از پروژه‌های آبرسانی به جهرم و افتتاح بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی این شهرستان با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری شرکت کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری