کد خبر: ۴۰۸۶۴
تعداد بازدید: ۱۱۰۸
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
پس از اقدام جبل الطارق با کمک نیروی دریایی انگلستان برای توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران، نفتکش انگلیسی متعلق به شرکت «بریتیش پترولیوم» از ترس اقدام متقابل ایران، در خلیج فارس گرفتار شده است.

به گزارش تجارت امروز؛ بلومبرگ نوشت نفتکش «بریتیش هریتیج» که قادر به حمل ۱ میلیون بشکه نفت خام است، پس از گردشی ناگهانی در ششم ژوئیه، ۱۵ تیر، به سمت پایانه نفتی بصره در جنوب عراق در حال حرکت است.

این کشتی در حال حاضر در نزدیکی ساحل عربستان قرار دارد و یک منبع آگاه نسبت به موضوع گفته است که شرکت نفتی «بی پی» نگران است که اگر ایران به دنبال تلافی توقیف نفتکش «گریس ۱» در نزدیکی جبل الطارق باشد، نفتکش این شرکت قربانی شود.

«بریتیش هریتیج» در «جزیره من»، یکی از سه جزیره وابسته به سلطنت بریتانیا، ثبت شده و زیر پرچم انگلیس قرار دارد. این نفتکش از سوی شرکت «رویال داچ شل» برای انتقال نفت خام از بصره به شمال غرب اروپا کرایه شده است. داده‌های ردیبای و شرکت‌های کرایه کشتی چیزی درباره لغو برنامه این کشتی نشان نمی‌دهند.

این کشتی برای عبور از تنگه هرمز باید از نزدیکی ساحل ایران عبور کند و همین امر می‌تواند خطر بیشتری متوجه آن کند.

دولت محلی جبل‌الطارق پنجشنبه ۱۳ تیر، در بیانیه‌ای اعلام کرده است که تفنگداران نیروی دریایی انگلیس یک نفتکش را که حامل نفت خام به مقصد سوریه بود در سواحل این سرزمین توقیف کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است که شواهد کافی نشان می‌داده که مقصد نفتکش گریس ۱، پالایشگاه بانیاس در سوریه بوده است.

 

مقامات ایرانی این اقدام انگلیس را دزدی دریایی خوانده اند.

 

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه، در توییتر خود نوشت: «ایران نه یک عضو اتحادیه اروپا بوده و نه تابع هیچ گونه ممنوعیت نفتی اتحادیه اروپا است… توقیف غیرقانونی نفت‌کش حامل نفت ایران توسط انگلیس به نیابت از گروه ب [نوعی] دزدی دریایی است، به همین سادگی.»
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری