کد خبر: ۴۰۹۲۸
تعداد بازدید: ۵۹۳
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
اقتصاد دولتی رانتی، دست و پای بازار را می بندد و منجر به فساد می شود. این اخلاق بد اقتصادی که ناشی از عملکرد حاکمیت در کشور دولتی است، در جامعه نیز نفوذ کرده است.

به گزارش تجارت امروز؛ با کاهش قیمت دلار این موضوع تبدیل به تیتر داغ همه ی رسانه ها شده و سوالات زیادی را با خود به همراه داشته است. بعضی از کارشناسان معتقد بوده اند که این کاهش قیمت هیچ توجیهی ندارد و شاید بازار به سمت نقطه ی تعادلی در حرکت است یا برخی از کاهش هیجانات روانی که منجر به نا به سامانی بازار شده بود، گفتند. ولی هیچ کس جز رئیس بانک مرکزی ادعا نکرد که قیمت ارز به شکل مدیریت شده، کاهش یافته است. پیش از این نیز سال گذشته، قیمت دلار در بحرانی به 20 هزار تومان رسید و سپس به کانال 11هزار تومان کاهش یافت. امسال هم پس از اینکه دلار ماه ها در بازه ی 14هزار تومان خرید و فروش می شد، ناگهان ریزش کرد و توجه تحلیلگران را به خود جلب کرد.


این اتفاق جدیدی در بازار ما نیست. پیش از این هم ما تجربه ی مشابه این اتفاق را در بازار داشته ایم. آن زمان قیمت ارز به 19هزار تومان رسید و به دنبال آن کالا ها با شیب بسیار زیادی، افزایش قیمت پیدا کردند و سپس نرخ ارز کاهش یافت و در کانال 13هزار تومان معامله شد اما کالاهایی که به دنبال افزایش قیمت ارز، گران شده بودند در همان سطح باقی ماندند و قیمت ها کم نشد. این بار هم، همان رویداد پیش آمده است. تجربه به ما ثابت کرده است که وقتی روند قیمت ها افزایشی می شود، دیگر هیچ وقت امکان بازگشت به دوران پیش از گرانی وجود نخواهد داشت.

اقتصاد دولتی رانتی، دست و پای بازار را می بندد و منجر به فساد می شود. این اخلاق بد اقتصادی که ناشی از عملکرد حاکمیت در کشور دولتی است، در جامعه نیز نفوذ کرده است. وقتی که موسسات کوچک و متوسط بخش خصوصی، جایگاه بسیار ضعیفی بر اساس قانون اساسی در اقتصاد دارند و مکمل بخش های اقتصادی در واقع فعالان دولتی و فرادولتی مثل خودروسازان قیمت های خود را افزایش می دهند، آن ها هم به تبع روند افزایش قیمت را برای محصولاتشان در پیش می گیرند و متاسفانه هیچ کنترلی هم از جانب مسئولین متولی تنظیم بازار هستند، صورت نمی گیرد. هر از گاهی انبار احتکاری را کشف می کنند و آن را به نمایش می گذارند که تنها جنبه ی تبلیغاتی دارد و هیچ تغییری در قیمت ها ایجاد نمی کند.

نرخ ارز درحال حاضر بیش از اینکه متاثر از عوامل اقتصادی باشد، تحت تاثیر عوامل سیاسی است. رفتار دیپلماتیک دولت در سطح بین الملل با کشور های طرف مذاکره ی سیاسی و تجاری ایران و تغییر و تحولات در آن زمینه مستقیماً روی قیمت ارز تاثیرگذار است. نرخ ارز، متغیری است که جامعه بسیار روی آن حساس است. بنابراین دولت سعی کرده تا جایی که توان دارد از ذخایر ارزی استفاده کند و بازار را کنترل کند و به دلیل محدودیت های واردات و قوانین سفت وسخت آن، تقاضای ارز نیز طبیعتا نیز کاهش یافته است و یکی از عوامل کاهش قیمت ارز نیز همین است. به هر حال دولت هم در صدد است که به دلیل تاثیرات روانی که گران شدن نرخ ارز در اثر تحریم های آمریکا و عدم پایبندی اروپا به تعهدات برجامی بر مردم دارد، دولت تلاش می کند نرخ ارز را پایین نگه دارد، این هم دلیل دیگری است. محدودیت ارزی شدید، بسته شدن منافذ ورود ارز به کشور و اینکه بیشتر ارز ما از طریق فروش نفت و گاز حاصل می شد که اخیراً اعلام شده است که صادرات نفتی ایران بسیار پایین آمده است. همین موضوع درآمد های ارزی دولت را بسیار کاهش می دهد که کاهش درآمد های مالیاتی را نیز با خود به همراه دارد. همین کاهش درآمدی منجر به کاهش تولید می شود. وقتی این اتفاقات میفتد، دولت توان کنترل شناور خود بر بازار ارز را از دست می دهد.


ما باید منتظر افزایش قیمت ارز باشیم زیرا این روند موقت است. یکی به این دلیل داخلی که کاهش نرخ ارز به نفع دولت نیست زیرا دولت بالاخره به درآمد های ریالی نیاز دارد و مقدار ارزی نیز که به دست می آورد باید طوری باشد که حداقل بخشی از نیاز هایش را رفع و تامین کند ولی در بخش بین الملل نمی توان حرفی زد زیرا ایران حاضر به مذاکره نیست و آینده ای رمزآلود دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری