کد خبر: ۴۰۹۶۸
تعداد بازدید: ۵۶۸
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۵
اجرای طرح های نیمه تمام زیادی در قزوین از سال های گذشته تاكنون به علت كمبود اعتبار ناتمام باقی مانده كه البته برخی از آنها در یكی دو سال اخیر با تخصیص بودجه جانی دوباره گرفته اند اما همچنان تعداد این دست طرح ها بالا است.
به گزارش تجارت امروز؛ كمبود اعتبار، این طرح ها كه باقی مانده از دولت های قبل هستند را پس از سال ها از آغاز عملیات عمرانی شان تعطیل و نیمه تمام گذاشته است. 
تكمیل و بهره برداری از طرح های ناتمام عمرانی یكی از درخواست های مهم مردم از دولت و مسئولان است و می تواند به رشد و توسعه مناطق مختلف كمك كرده و سطح رفاه و كیفیت خدمات دهی به شهروندان را نیز گسترش دهد، با این حال كمبود اعتبار را باید به زخمی بر پیكر این طرح ها تشبیه كرد كه بعضی از آنها سال ها به خاطر نبود بودجه نیمه كاره رها شده اند. 

**وجود 600 طرح ناتمام در قزوین/تكمیل طرح های نیمه تمام استان نیازمند 12 هزار میلیارد ریال اعتبار 
به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین هم اكنون 600 طرح نیمه تمام عمرانی در بخش های مختلف كشاورزی، نیرو، بهداشت و درمان و راهسازی در استان نیمه تمام مانده اند. 
عل فرخزاد افزود: تكمیل این طرح ها كه از سال های گذشته عملیات اجرایی آنها آغاز شده است نیازمند 12هزار میلیارد ریال اعتبار است. 
وی اضافه كرد: سالن ورزشی 6 هزار نفری، مجموعه سالن فرهنگی تالار شهر و مجموعه ورزشی گل ها از جمله طرح های شاخص راكد مانده در استان هستند. 
فرخزاد ادامه داد: همچنین جاده الموت به تنكابن و الموت-رحیم آباد، سد نهب و سد بالاخانلو، راه آهن قزوین رشت، طرح انتقال آب طالقان، بیمارستان 700تختخوابی، بیمارستان یك هزار تختخوابی و دوبانده كردن جاده بویین زهرا ساوه از جمله طرح های نیمه تمام و البته فعال استان هستند كه عملیات اجرایی آنها در حال انجام است. 
وی، واگذاری بسیاری از طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی را مهم ترین راهكار برای تكمیل برخی طرح های نیمه تمام عمرانی استان ذكر كرد و افزود: در صورتی كه بخواهیم این طرح ها را با اعتبارات دولتی عملیاتی كنیم شاید سال های زیادی لازم باشد بنابراین می توان با واگذاری این طرح ها به بخش خصوصی و سرمایه گذاران نسبت به تكمیل آنها در سریع ترین زمان ممكن اقدام كرد. 
در ادامه به برخی از مهم طرح های نیمه تمام و در دست اجرای استان اشاره می شود. 

**پنج طرح ملی راهسازی استان قزوین در دست اجرا 
مدیر ساخت و توسعه راه های اداره كل راه و شهرسازی استان قزوین در خصوص این طرح ها گفت: اعتبار راه قزوین- تنكابن كه عملیات اجرایی آن در سال 86 كلید خورده از محل ردیف اعتبارات ملی بوده و هم اكنون نیز قطعه نخست آن به طول 62 كیلومتر با 70 درصد پیشرفت فیزیكی در حال اجرا است و تا پایان سال 97 به بهره برداری می رسد. 
جعفر قزوینیان با اشاره به اعتبارات این طرح، افزود: تاكنون از محل اعتبارات ملی و همچنین سهام فولاد خوزستان حدود سه هزار میلیارد ریال برای ساخت این جاده هزینه شده است. 
وی همچنین با اشاره به طرح احداث جاده قزوین-كلاچای،گفت: این مسیر به طول 163كیلومتر در سه قطعه در نظر گرفته شده كه 69.5 كیلومتر آن در استان قزوین واقع شده است. 
قزوینیان خاطرنشان كرد: سال گذشته 140 میلیارد ریال برای اجرای این طرح اختصاص داده شد و در سال جاری نیز 500 میلیارد ریال برای آن مصوب شده است. 
به گفته وی، با احداث این مسیر فاصله 365 كیلومتری فعلی قزوین - كلاچای به 275 كیلومتر كاهش می یابد. 
این مسئول، طرح تعریض جاده محمدیه-آبیك را نیز از دیگر پروژه های نیمه تمام استان در بخش راه ذكر كرد و گفت: سال گذشته اعتباری برای این طرح تخصیص داده نشد و ادامه كار آن نیز نیازمند تخصیص بودجه است. 
قزوینیان خاطرنشان كرد: عملیات تعریض و بهسازی این جاده به طول 35 كیلومتر از سال 90 با تخصیص 15میلیارد ریال اعتبار از سمت آبیك آغاز شد اما پس از آن دیگر بودجه خاصی به آن تعلق نگرفت. 
مدیر ساخت و توسعه راه های اداره كل راه و شهرسازی استان قزوین ادامه داد: با توجه به حجم ترافیك و وقوع سوانح حاده ای در بخش محمدیه شهرستان البرز درصدد هستیم مرحله دوم آغاز تعریض و بهسازی جاده محمدیه-آبیك را در صورت تامین اعتبارهای لازم از سمت محمدیه به سمت روستای حصار خروان به طول چهار كیلومتر آغاز كنیم. 
مدیركل راه و شهرسازی استان قزوین نیز درباره عملیات اجرایی خط آهن قزوین - رشت، گفت: این خط به طول 164 كیلومتر است كه با ادامه آن به آستارا، كشورمان را در مسیر ریلی به جمهوری آذربایجان متصل می كند. 
وی با اشاره به راه اندازی خط آهن قزوین - رشت در سال جاری، افزود: این در حالی است كه عملیات اجرایی 2 خطه شدن راه آهن قزوین - تهران نیز امسال به پایان می رسد. 

**نهب و بالاخانلو 2 پروژه بزرگ سد سازی در قزوین 
سد نهب در شهرستان تاكستان هم اكنون یكی از طرح های بزرگ و البته ملی قزوین است كه با پیشرفت فیزیكی مناسبی در حال اجرا می باشد. 
به گفته مدیرعامل شركت آب منطقه ای قزوین این طرح كه از ابتدای ساخت در سال 89 تنها15درصد پیشرفت فیزیكی داشت با روی كارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم توانست به رشدی79درصدی دست یابد. 
حمید پویا این سد را از جمله معدود سدهای كشور با طول تاج طولانی اعلام كرد و ادامه داد: با احداث این سد كه در صورت تامین اعتبارات مورد نیاز تا سال آینده تكمیل می شود برای 800 نفر به شكل مستقیم و برای یك هزار و 200 نفر نیز به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد می شود. 
وی سد بالاخانلو را نیز دومین سد بزرگ استان ذكر كرد و گفت: این سد با ارتفاع 84متر از پی و طول تاج 370متر و حجم مخزن38میلیون متر مكعب، حدود 15میلیون و 400هزار متر مكعب آب را در سال تنظیم و تامین آب شرب پنج شهر و 30روستا و تغذیه مصنوعی دشت برای جلوگیری از افت روز افزون سطح آب های زیرزمینی را برعهده خواهد داشت و هم اكنون در حال احداث می باشد. 
پویا افزود:این طرح نیز با 35درصد پیشرفت فیزیكی در حال ساخت است. 

**ساخت مجتمع گلهای آموزش و پرورش قزوین در انتظار حل مشكل معارض 
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره كل آموزش و پرورش استان قزوین درباره مجموعه فرهنگی ورزشی گلها وابسته به آموزش و پرورش گفت: زمین این مجتمع دارای معارض بوده و 40درصد آن متعلق به آموزش و پرورش و 60درصد متعلق به یك خیراست و تا زمان حل مشكل معارض نمی توان اقدامی برای آن انجام داد. 
عین الله صادقی افزود:در حال حاضر از طریق وكیل این خیر در حال رایزنی ها برای تملك زمین این مجموعه هستیم. 
وی اضافه كرد: این مجموعه ویژه بانوان بوده و در زمینی به مساحت 2.5 هكتار با 40 میلیارد ریال اعتبار و با مشاركت شهرداری و آموزش و پرورش احداث می‌شود. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری