کد خبر: ۴۱۰۰۳
تعداد بازدید: ۳۶۱
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
رئیس جمهور آمریکا از سیاست پولی چین و اتحادیه اروپا ناراضی است و خواهان اقدامی مشابه در کشور خودش است اما سیاستگزاران اقتصادی آمریکایی وی را از چنین کاری منع کرده اند زیرا پیامدهایی کنترل ناپذیر برای اقتصاد آمریکا دارد

به گزارش تجارت امروز؛ رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ در روز پنجشنبه گذشته در جمع خبرنگاران گفت که اگر بخواهد می تواند ارزش دلار را در عرض دوثانیه کاهش دهد؛ کاهش ارزش دلار چه سودی برای ترامپ و آمریکا دارد و چرا کابینه اقتصادی ترامپ او را از انجام این کار منصرف کردند؟

در روزپنجشنبه دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران گفت:" تضعیف دلار تجارت را برای آمریکا راحت تر می کند و به رشد اقتصادی آمریکا سرعت می بخشد."

وی در ادامه گفت: " من می توانم ارزش دلار را در عرض دو ثانیه کم کنم و هیچ سخنی در مورد این که این کار را انجام نمی دهم به میان نیاوردم ."

خبرگزاری ایندیپندنت ،در گزاری تاکید کرد: یکی ازنگرانی های اصلی رئیس جمهور آمریکا انتخابات ریاست جمهوری پیش رو است و با توجه به کاهش سرعت رشد اقتصادی آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ وی نگران است که نتواند در این انتخابات پیروز شود و در حال حاضر به هر ریسمانی چنگ می زند تا سرعت رشد اقتصادی آمریکا را افزایش دهد.

ترامپ در گفت و گو با خبرنگاران در روز پنجشنبه گفت:" کاهش ارزش پول ملی برای راحت تر شدن تجارت کاری است که چین و سایر کشورها سالیان سال است انجام می دهند ولی این رفتار آنها برای من اهمیت چندانی ندارد چرا که من توانسته ام از طریق افزایش تعرفه های گمرکی چین میلیاردها میلیارد دلار به دست آورم ."

آنچه که مبهم است ابراز نگرانی ترامپ و نووارو در روز جمعه گذشته است مبنی بر اینکه چین و سایر هم پیمانهایش ارزش پول ملی خود را پایین نگه داشتند تا به اقتصاد آمریکا صدمه بزنند و آمریکا در این خصوص سکوت نخواهد کرد و معلوم نیست که باید منتظر چه اقدامی از سوی کاخ سفید باشیم.

کاهش ارزش پول ملی در مقابل ارز خارجی چگونه اتفاق می افتد؟

تصور کنید دولتی ۱۰ واحد از پول خود را برابر با یک دلار قرار دهد. برای تقویت قیمت، باید اعلام کند که از این به بعد ۲۰ واحد از پول او برابر با یک دلار خواهد بود. این موجب می‌شود پول آنها برای امریکایی‌ها نصف ارزش قبل را پیدا کند و در کشور خودشان قیمت دلار دوبرابر خواهد شد. برای افزایش قیمت، دولت باید نرخ پول خود را از ۱۰ واحد به پنج واحد تغییر دهد؛ این باعث می‌شود پول آنها برای امریکایی‌ها ارزشی دوبرابر پیدا کند و دلار برای خودشان نصف قیمت قبل خواهد شد.

کشورها تحت چه شرایطی می توانند دست به کاهش ارزش پول ملی خود بزنند؟

به‌ منظورحفظ نرخ ثابت ارز، یک کشور باید اندوخته کافی از ارزهای خارجی، معمولاً دلار را دارا باشد و تمایل به خرج آنها نیز داشته باشد تا بتواند همه تقاضاهای پول خود را با نرخ ثابت‌ شده ارز، خریداری کند. وقتی کشوری قادر نباشد اینکار را بکند یا تمایلی به آن نداشته باشد، باید ارزش پول خود را به سطحی که می‌تواند یا می‌خواهد تضعیف کند تا با اندوخته‌های ارز خارجی خود مطابق شود.

این کاهش ارزش پول ملی چه تاثیر مثبتی در چرخه اقتصادی یک کشور دارد؟

یک تاثیر اصلی کاهش ارزش پول این است که پول خانگی را به نسبت سایر پول‌ها ارزان می‌کند. و این کاهش ارزش پول از دو طریق بر اقتصاد کشور تاثیر می گذارد: اول اینکه کاهش ارزش، صادرات آن کشور را برای شرکای تجاری در خارج نسبتاً ارزان‌تر خواهد کرد و دوم اینکه، این کاهش ارزش پول محصولات خارجی را برای مشتریان داخلی به نسبت گران‌تر خواهد کرد، درنتیجه، واردات محدودتر خواهد شد. این می‌تواند به افزایش صادرات آن کشور و کاهش واردات آن کمک کرده و درنتیجه به کاهش کسری بودجه موجود کمک کند.

به گزارش واشنگتن پست، در هفته ای که گذشت رئیس جمهور آمریکا "دونالد ترامپ" اتحادیه اروپا و چین را محکوم به در پیش گرفتن بازی ارزی کرد که با استفاده از آن پول را به چرخه اقتصادی اشان تزریق می کنند و تاثیر افزایش تعرفه ها را نیز خنثی می کنند.

وی در ادامه افزود:" آمریکا نیز یا باید این روند را در پیش بگیرد یا اینکه مثل یک آدم گیج و گنگ عقب ایستاده و بقیه کشورها را تماشا کند تا دنباله روی این دو کشور شوند."

کابینه اقتصادی دونالد ترامپ در حال حاضر وی را از انجام چنین کاری منصرف کرده اند چرا که با این کار تحول اساسی در اقتصاد این کشور ایجاد می کند و شاید عواقب آن برای آمریکا غیر قابل کنترل شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری