کد خبر: ۴۱۰۴۸
تعداد بازدید: ۶۳۷
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
مدیر جهاد کشاورزی رامهرمز گفت:کشت برنج در سطح شهرستان عمدتا به روش نشاکاری سنتی انجام می‌شود.

به گزارش تجارت امروز؛ او افزود: در این روش بذر جوانه دار در خزانه کاشته شده و پس از رسیدن سن نشا به حدود سی روزگی، نشا از خزانه به زمین منتقل می‌گردد.

میرسالاری بیان داشت: نقطه ضعف بزرگ این روش مصرف مقادیر بسیار زیاد آب و هزینه‌های کارگری بالا می‌باشد. رقم اصلی مورد استفاده در این روش کاشت چمپا محلی است.

مدیر جهاد کشاورزی رامهرمز ادامه داد: سایر روش‌های کشت شامل روش‌های خشکه کاری می‌باشد که به روش کشت مستقیم بی خاک ورزی و با خاک ورزی تقسیم می‌شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: در روش کاشت مستقیم بی خاک ورزی، هیچگونه عملیات خاکورزی که موجب فرسایش خاک می‌شود انجام نشده و بدون عملیات مرسوم تهیه زمین، کاشت بذر انجام شده و بالتبع میزان آب مورد نیاز جهت آبیاری کاهش می‌یابد.

او گفت: در روش کاشت مستقیم با خاک ورزی که در حال تبدیل به شیوه‌ای متداول می‌باشد عملیات تهیه زمین و کاشت و آبیاری برنج شبیه گندم انجام شده و بالتبع شاهد کاهش مصرف آب در این شیوه هستیم.

میرسالاری عنوان کرد: در یکی دیگر از روش‌های کشت مستقیم، عملیات تهیه زمین و کرت بندی دقیقا شبیه کشت سنتی برنج انجام شده و به جای خزانه گیری، بذر جوانه دار شده و در زمین پاشیده می‌شود. میزان مصرف آب در این روش تفاوت چندانی با روش سنتی نداشته و مزیت عمده آن کاهش هزینه‌های کارگری جهت خزانه گیری و انتقال نشا به زمین اصلی است.

او افزود: ۱۶۸ هکتار کشت خشکه کاری و پیش بینی کشت ۴۰۰۰ هکتار روش کشت نشایی هست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: