کد خبر: ۴۱۰۸۸
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸
با افزایش تعداد دام زنده و انباشت دام در دامداری‌ها قیمت هرکیلو دام زنده ۱۰ هزار تومان کاهش یافته است، اما این کاهش قیمت در نرخ نهایی گوشتی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد، تأثیری نداشته است، به‌همین جهت دامداران عرضه مستقیم گوشت را برای رعایت حقوق تولید‌کننده و مصرف‌کننده به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد کرده‌اند.

به گزارش تجارت امرو؛ حالا بخش خصوصی پیش قدم شده و در انتظار پاسخ وزارت جهادکشاورزی است.  بعد از افزایش قیمت گوشت از سال گذشته، صادرات دام زنده از کشور ممنوع شد. از طرف دیگر، نظارت‌ها به‌منظور جلوگیری از قاچاق دام زنده، که از سوی متولیان تولید و عرضه گوشت یکی از علت‌های افزایش قیمت گوشت عنوان می‌شد، نیز سختگیرانه شد.  این دو اقدام موجب انباشت دام زنده در دامداری‌ها شده است، به‌طوری که بنابر آخرین گزارش مرکز آمار در اردیبهشت ماه امسال تعداد گوسفند و بره موجود در دامداری‌های کشــور 47.9 میلیون رأس و تعداد بز و بزغاله 17.7 میلیون رأس بوده، که نسبت به مهر ماه 97 به‌ترتیب ٢٧ و ٢٢ درصد افزایش یافته است.

دام زنده ارزان شد

سید احمد مقدسی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران با تأیید افزایش تعداد دام زنده در دامداری‌ها گفت: در حال حاضر 300 هزار رأس دام سبک و 60 هزار رأس دام سنگین تعداد انباشت دام در دامداری‌ها است. به‌همین دلیل قیمت دام زنده 8 تا 10 هزار تومان کاهش یافته است. مقدسی علاوه بر انباشت دام، ممنوع بودن صادرات و واردات گوشت را دو دلیل دیگر برای کاهش قیمت دام زنده و انباشت دام عنوان کرد و گفت: واردات گوشت با ارز 4200 تومانی و ادامه واردات با ارز نیمایی موجب افزایش عرضه گوشت شده است و به‌همین دلیل دام زنده در کشور در حال انباشت است. از طرف دیگر، قیمت دام زنده در حال کاهش است که این موضوع موجب ضرر و زیان دامداران شده است.

عرضه گوشت بدون کاهش قیمت

مقدسی در همین حال، گفت: با اینکه قیمت هر کیلو دام زنده تا 10 هزار تومان کاهش داشته است، اما ما این کاهش قیمت را در گوشتی که به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد، شاهد نبودیم. مقدسی افزود: وقتی قیمت هر کیلو دام زنده تا 10 هزار تومان کاهش داشته قیمت گوشت عرضه شده در بازار حداقل باید 18 هزار تومان ارزان‌تر باشد و قیمت واقعی گوشت گوساله در حال حاضر باید کیلویی 75 هزار تومان باشد، اما این گوشت همچنان با قیمتی حدود 100 هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

پیشنهاد به جهاد

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران با اشاره به قیمت دام زنده افزود: برای حمایت از تولید‌کنندگان و همچنین حمایت از مصرف کنندگان، پیشنهاد عرضه مستقیم گوشت به بازار را به وزارت جهاد کشاورزی ارائه کرده‌ایم که با این اقدام علاوه بر کاهش قیمت، انباشت ایجاد شده در جمعیت دام نیز متعادل خواهد شد. به‌گفته مقدسی در پیشنهاد به معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی عنوان کردیم دامداران تولیدات خود را به‌صورت لاشه یا بسته‌بندی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و غرفه‌های میادین عرضه کنند، اما وزارت جهاد نپذیرفت. به‌دلیل مشکلات و سختی‌هایی که برای عرضه در این اماکن وجود دارد، بار دیگر از معاونت امور دام درخواست مجدد کردیم یکی از سردخانه‌ها و فروشگاه‌های متعلق به شرکت پشتیبانی امور دام را در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم در آنجا محصول خود را به مردم عرضه کنیم که در انتظار جواب هستیم. وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه با هماهنگی‌های این معاونت این کار را بتوانند انجام دهند، افزود:در این طرح گوشت گوساله بدون استخوان کیلویی ٧٥ هزارتومان و با استخوان کیلویی ٦٥ هزارتومان به مصرف‌کننده عرضه خواهد شد. در صورت موفقیت فاز اول اجرای طرح، در مرحله بعدی گوشت گوسفندی به مردم عرضه می‌شود. مقدسی با بیان اینکه ٥٥ درصد نیاز کشور به گوشت از طریق دام سنگین تأمین می‌شود، افزود: با عرضه مستقیم دام سنگین، هم قیمت بازار می‌شکند و هم انباشت زیادی که در زمینه این نوع دام اتفاق افتاده، از بین خواهد رفت. مقدسی همچنین گفت: شورای تأمین‌کنندگان دام کشور برای کشتار و بسته‌بندی دامی که به طور مستقیم از طرف دامداران عرضه می‌شود اعلام آمادگی کرده است و هیچ مشکلی برای کشتار و بسته‌بندی عرضه مستقیم دام وجود ندارد. اینکه معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد دامداران را برای عرضه مستقیم گوشت پذیرفته یا خیر؟مرتضی رضایی معاون امور دام حاضر به پاسخگویی نشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری