کد خبر: ۴۱۱۳۰
تعداد بازدید: ۸۳۲
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
محققان هوش مصنوعی ایرانی در سال گذشته میلادی از نظر ضریب تاثیر مقالات در جایگاه ۸ام جهان قرار گرفتند. همچنین دانشگاه آزاد اسلامی در رتبه ۱۷ام برترین موسسات هوش مصنوعی از نظر خروجی مقالات قرار گرفته است؛ در فهرستی که دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ، جامعه علمی مک پلانک آلمان و دانشگاه کالیفرنیا (برکلی) رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش تجارت امروز؛ داده‌های منتشر شده از ارجاعات مقالات توسط نشریه معتبر «نیچر» نشان می‌دهد که در میان کشورهای پیشرو در زمینه انتشار مقالات در حوزه هوش مصنوعی، ایران در رتبه ۸ام قرار دارد. این داده‌ها به یک بازه زمانی ۲۰ ساله تعلق دارد. نکته تاسف‌بار اینکه صنعت هوش مصنوعی در ایران بسیار از دانشگاه عقب افتاده است.

 بر اساس داده‌های به دست آمده در حدفاصل سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۷ مجموعا ۳۴ هزار و ۲۸ مقاله در زمینه هوش مصنوعی و کاربردهایش توسط محققان داخل ایران منتشر شده است که از این نظر در جایگاه ۱۴ام دنیا قار داریم.

«جایگاه هشتم ایران در جهان» در زمینه انتشار مقالات هوش مصنوعی

از سوی دیگر از لحاظ تعداد ارجاع به مقالات و ضریب تاثیر (IP) آنها، ایران در رتبه ۸ام جهان قرار دارد. شایان ذکر است ما تنها کشور خاورمیانه در میان ۱۰ کشور برتر در این زمینه هستیم. جدول زیر نشان می‌دهد که چین، ایالات متحده و بریتانیا از این حیث سرآمد جهان هستند.

آنطور که نیچر گزارش می‌دهد، ۱.۳ درصد از مقالات با ارجاع بالای جهان و ۰.۰۲ درصد از مقالات داغ حوزه هوش مصنوعی به محقق ایرانی تعلق داشته است. به بیان دقیق‌تر در طول این بازه زمانی ۲۰ ساله، ۲۷۱ مقاله با ارجاع بالا و ۵ مقاله داغ هوش مصنوعی جهان در ایرانی نگاشته شده که از این نظر از بهترین کشورهای جهان به شمار می‌آید.

حدود نیمی از «مقالات با ارجاع بالای ایرانی» با همکاری محققانی از سایر کشورها به انجام رسیده است و تنها ۰.۷۴ صدم درصد این مقالات حاصل همکاری میان دانشگاه و بخش صنعت بوده است. این یعنی ارتباط مناسبی میان محققان و صنعتگران عرصه هوش مصنوعی در ایران وجود ندارد.

همچنین باید اشاره کرد که دانشگاه آزاد اسلامی در رتبه ۱۷ام برترین موسسات هوش مصنوعی از نظر خروجی مقالات قرار گرفته است؛ در فهرستی که دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ، جامعه علمی مک پلانک آلمان و دانشگاه کالیفرنیا (برکلی) رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری