کد خبر: ۴۱۲۳۷
تعداد بازدید: ۳۵۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
به کارگیری روش‌های صحیح کاشت محصولات نقش به‌سزایی در افزایش راندمان تولید ایفا می‌کند و لازم است کشاورزان زمان کشت توصیه شده گندم را رعایت کنند.

به‌کارگیری روش‌های صحیح کاشت محصولات کشاورزی نقش به‌سزایی در افزایش راندمان تولید ایفا می‌کند و به کشاورزان توصیه می‌کنیم در زمان مناسب اقدام به کشت گندم پاییزه نمایند.

تاخیر در تاریخ کاشت به‌دلیل مواجه شدن مراحل اولیه رشد گندم با درجه حرارت پایین منجر به کاهش معنی‌داری در عملکرد کیفی محصول خواهد شد و رعایت تاریخ کاشت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل مدیریتی موثر بر عملکرد باید مورد توجه زارعان و کارشناسان قرار گیرد.

بهترین تاریخ کاشت گندم طبق توصیه محققان ایستگاه تحقیقات کشاورزی در هر استان مشخص می‌شود و کشاورزان می‌توانند برای بهره وری بالاتر از آن مرجع استعلام بگیرند.

کشاورزان علاوه بر زمان کشت، استفاده از بذور اصلاح شده و ضدعفونی شده، رعایت عمق کاشت، مقدار مناسب بذر و کود مصرفی، تجهیز اراضی زراعی به سیستم‌های نوین آبیاری، افزایش ضریب مکانیزاسیون و اجرای کشاورزی حفاظتی را نیز مورد توجه قرار دهند.

توزیع بذور گندم گواهی شده توسط ۱۲ عامل توزیع مورد تایید جهاد کشاورزی آغاز شده که ارقام آبی شامل کاسگوژن، پیشگام، میهن، سای سونز و زارع بوده و ارقام گندم دیم شامل ارقام هما، رصد و باران است.

 کشاورزان در صورت استفاده از بذور خودمصرفی، ضمن بوجاری کردن بذر با دستگاه‌های بوجاری، بذر مصرفی خود را با استفاده از قارچ‌کش‌های مناسب ضدعفونی و سپس اقدام به کشت نمایند.

امیدواریم با به کار بستن توصیه‌های فنی و کارشناسی خصوصا رعایت زمان مناسب کاشت و استفاده از بذور اصلاح شده و مرغوب، میزان تولید افزایش یافته و در سال‌زراعی جدید گندم بیش‌تری برداشت شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری