کد خبر: ۴۱۲۶۵
تعداد بازدید: ۱۵۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰
برای کاهش آلودگی هوا و ترافیک اخذ معاینه فنی در تهران اجباری شد به همین دلیل تمام دوربین‌های شهر به کد تخلف معاینه فنی مجهز شدند.

به گزارش تجارت امروز؛آلودگی هوا و ترافیک دو چالش مهم کلانشهر تهران هستند. ناموفق بودن طرح زوج و فرد و اعمال محدودیت بر اساس پلاک خودروها در کاهش آلودگی هوای تهران تاثیری نداشت و  مدیریت شهری تصمیم گرفت  روش‌های دیگری را برای کاهش آلایندگی ها در نظر بگیرد. 

مطالعات از سال 93 آغاز شد و در نهایت طرح LEZ در تهران اجرایی شد. اجرای مرحله اول طرح کاهش و الزام تمامی خودروهای سواری به داشتن گواهی‌نامه معاینه فنی جهت تردد در محدوده زوج و فرد از ابتدای آبان 95 و اجرای فاز دوم طرح و کنترل مکانیزه معاینه فنی خودروها در تمامی ایام و ساعات شبانه‌روز با تمامی دوربین‌های سطح شهر از ابتدای آذر 97 آغاز شد. 

ممنوعیت تردد و اعمال عوامل بازدارنده جهت خروج خودروهای فرسوده، کاربراتوری و آلاینده از چرخه تردد حمل‌ونقل، کنترل مکانیزه معاینه فنی خودروها با استفاده از دوربین‌های ترافیکی در سطح شهر الزام شد. 

در سال 97  قرار شد خودروها بر اساس سه رده معاینه فنی عادی، برتر و ویژه مورد تست قرار گیرند البته بحث ویژه هنوز راه‌اندازی نشده است. 

دبیرخانه برای حذف جرایم اشتباهی

همچنین برای جلوگیری از تضییع حقوق شهروندان در جرایمی که به صورت اشتباه انجام شد دبیرخانه‌ای تشکیل شد و  مالکین خودروها که به علت خطای سیستم نرم‌افزاری دوربین‌ها جریمه شده بودند می‌توانستند با مراجعه به این دبیرخانه نسبت به رفع مشکلات خود اقدام کنند.

سیدنواب حسینی منش مدیرعامل سابق معاینه فنی خودروی شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: شروع طرح LEZ در محدوده طرح زوج و فرد از نیمه شهریور 95 آغاز و تا ابتدای مهر ماه اعمال قانون به صورت ارشادی بود. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری