کد خبر: ۴۱۲۷۰
تعداد بازدید: ۱۶۷
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۷
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه با بیان این که تحریم ها چشم های ما را به اهمیت همسایگان باز کرد گفت: ورود به اوراسیا موفقیت بسیار بزرگی در مقابل فشارهای حداکثری استکبار جهانی علیه ایران است.

به گزارش تجارت امروز؛ غلامرضا انصاری در ارتباط تلفنی با برنامه گفت و گوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به موافقتنامه کشورمان با اتحادیه همکاری های اقتصادی اوراسیا گفت: ورود به اوراسیا موفقیت بسیار بزرگی در مقابل فشارهای حداکثری استکبار جهانی است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه افزود: خوشبختانه روابط سیاسی ما با همه کشورهای عضو اوراسیا، بسیار خوب و این روابط خوب بستر بسیار مناسبی برای توسعه و موفقیت موافقتنامه کشورمان با اتحادیه همکاری های اقتصادی منطقه اوراسیاست.

وی با اشاره به اهمیت منطقه اوراسیا، افزود: در حوزه تفکر منطقه اوراسیا، نگاه به شرق حاکم و این موضوعی است که اکنون در سیاست اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در اولویت بسیار بالایی قرار دارد و همچنین در حوزه جغرافیایی، کشورهای اوراسیا با کشورمان همسایه هستند بنابراین در راستای سیاست ارتباطات گسترده اقتصادی با همسایه ها، توجه به اوراسیا یکی از سیاست های راهبردی ایران است.

انصاری ادامه داد: اوراسیا می تواند بازار بسیار خوب و در دسترس حوزه تولیدات ایران باشد بنابراین این موافقتنامه می تواند زمینه بسیار خوبی را برای رشد اقتصادی ایران فراهم کند.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه با بیان اینکه اتحادیه اوراسیا مجموعه رو به رشدی است، گفت: هدف اصلی این اتحادیه، آزادی کالا و رفت و آمد سرمایه و نیروی کار است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در موافقتنامه ایران و اتحادیه اوراسیا بر تسهیل روابط تجاری تصریح شده است بنابراین مشکل ویزا نخواهیم داشت و سفارتخانه های ما هم در منطقه اوراسیا در این زمینه فعال هستند.

انصاری با اشاره به اینکه این اتحادیه از اتحادیه اروپا الهام گرفته است، گفت:​ امیدواریم به دورانی برسیم که در این مجموعه از یک ارز استفاده شود.

او ادامه داد: در حال حاضر روابط تجاری ما بر اساس توافقی است که با هر کدام از این کشورها داریم و بیش از 90 درصد تجارت ما با روسیه با ارز ملی روسیه است و کشورها عموماً علاقمند هستند با ارز ملی آنها معامله شود و این موجب تضعیف دلار می شود.

انصاری با اشاره به اینکه ایران ظرفیت خوبی در زمینه های گردشگری دارد، گفت: موقعیت جغرافیایی ایران از نظر ترانزیتی یکی از سرمایه های بزرگ کشور است و باید در حوزه های ترانزیت و گردشگری، فعالانه کار کنیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه افزود: اتحادیه اوراسیا از اتحادیه های بسیار موفق در آینده خواهد بود و کشورهایی مانند چین و اندونزی در صف همکاری با این اتحادیه هستند.

او اضافه کرد: تحریم ها چشم های ما را به اهمیت همسایگان باز کرد و باید همسایگان همچنان مورد توجه باشند.

انصاری با بیان اینکه اوراسیا مجموعه ثروتمندی است و بازار خوبی می تواند برای ما باشد، گفت: مجموعه اوراسیا از سیاست های تحریمی آمریکا به شدت ناراضی هستند و این مجموعه دور هم جمع شدند تا از فشارهای آمریکا و بقیه کشورها مصون باشند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری