کد خبر: ۴۱۲۹۴
تعداد بازدید: ۲۵۵
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرد: ترکیه به خاک کشورهای دیگر چشم ندوخته است.

امریکابه گزارش تجارت امروز؛ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در پیام توئیتری خود با بیان این که ترکیه چشم طمع به خاک دیگران ندارد، افزود: از تأسیس منطقه امن در چارچوب تمامیت ارضی سوریه دو هدف را پیگیری می‌کنیم؛ تأمین امنیت مرزهای کشورمان از طریق پاک کردن عناصر تروریستی و بازگرداندن پناهجویان سوری به وطن خود.

وی دیگر دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان رؤسای جمهوری آمریکا و ترکیه شب گذشته ( چهاردهم مهر ) در یک تماس تلفنی درباره طرح منطقه امن در شمال سوریه گفت‌ وگو کردند.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه یکشنبه شب با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: اردوغان در این گفت وگو اظهار کرد که ایجاد منطقه امن، اقدامی کلیدی برای از بین بردن تهدید پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) و فراهم کردن شرایط بازگشت آوراگان سوریه به کشورشان است.

این بیانیه حاکی است که ترامپ، اردوغان را به آمریکا دعوت کرد و دو طرف توافق کردند تا ماه آینده در واشنگتن دیدار کنند.
کاخ سفید اعلام کرد که ترکیه بزودی در شمال سوریه دست به عملیاتی نظامی خواهد زد که آمریکا در آن مشارکت نخواهد داشت.

همچنین «استفانی گریشام» سخنگوی کاخ سفید دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ترکیه بزودی عملیات خود برای حمله به شمال سوریه را که از مدتها پیش برنامه‌ریزی کرده بود، آغاز خواهد کرد.

وی افزود: نیروهای مسلح آمریکا از این اقدام حمایت نمی‌کنند و در آن نیز مشارکت نخواهند داشت. نیروهای آمریکایی پس از شکست دادن کامل داعش، دیگر در آن منطقه حضور نخواهند داشت.

در زمان حاضر بیش از یکهزار نیروی آمریکایی در شمال شرق سوریه حضور دارند. این نظامیان با «یگان‌های مدافع خلق» در سوریه همکاری نزدیکی داشتند. یگان‌های مدافع خلق نیروهای کُرد هستند که ترکیه، آنها را وابسته به پ.ک.ک و تروریست می‌داند.

ترکیه مدتهاست که در حال رایزنی با آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است. مقام‌های نظامی ترکیه و آمریکا هفتم ماه اوت (۱۶ مرداد) در مورد طرح ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به توافق رسیدند. آنکارا مدعی است که هدف از این اقدام، ایجاد منطقه‌ای امن برای بازگرداندن آوارگان سوری از ترکیه به کشورشان است.


سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه: به خاک دیگران چشم ندوخته‌ایم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری