کد خبر: ۴۱۳۱۳
تعداد بازدید: ۲۱۷
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
اگر قبلاً از دیدنی‌های شهر ایروان بازدید کرده باشید و از علاقمندان به تاریخ و آثار باستانی باشید، حتماً تصدیق می‌کنید که یکی از اوّلین مکان‌هایی که هر گردشگری که به ایروان، پایتخت ارمنستان سفر می‌کند، باید به بازدید آن برود، معبد گارنی است. ارزش تاریخی این معبد آن‌قدر زیاد است که تا سال‌ها به عنوان یک نماد تاریخی مهم این کشور بر روی اسکناس‌های 5000 درامی کشور ارمنستان چاپ می‌شد.

معبد گارنی ارمنستان (Garni Temple)

اگر قبلاً از دیدنیهای شهر ایروان بازدید کرده باشید و از علاقمندان به تاریخ و آثار باستانی باشید، حتماً تصدیق میکنید که یکی از اوّلین مکانهایی که هر گردشگری که به ایروان، پایتخت ارمنستان سفر میکند، باید به بازدید آن برود، معبد گارنی است. ارزش تاریخی این معبد آنقدر زیاد است که تا سالها به عنوان یک نماد تاریخی مهم این کشور بر روی اسکناسهای 5000 درامی کشور ارمنستان چاپ میشد.

حقایقی در مورد معبد گارنی

در تور ارمنستان ارمنستان یک کشور باستانی است که تغییرات مهمی در تاریخ این کشور رخ داده است. یکی از این تغییرات تاریخی، تغییر مذهب کشور از کفر و بتپرستی به دین مسیحیت بوده است. یکی از معدود شواهدی که از دوران بتپرستی در ارمنستان به جای مانده است، معبد گارنی در ایروان است. این معبد تنها بنای یادبود در ارمنستان است که از دوران روم باستان به جا مانده است. از آنجایی که این بنا قبل از ایجاد گرایش به مسیحیت در ارمنستان ساخته شده است، به همین دلیل ساختار این بنا با معماری سایر بناهای مذهبی در ارمنستان تفاوت دارد. انگار که یک تکهای از یونان باستان درست وسط تپههای ارمنستان پدیدار شده است.

بر طبق یافتههای مورخان، این معبد توسط یکی از پادشاهان ارمنستان به نام (Trdat I) که در قرن اوّل حکمرانی میکرده، ساخته شده است. بر طبق شواهد یافت شده در دهکده گارنی بعدها این مکان توسط پادشاه (Argishti) در اوایل قرن هشتم فتح شده و او یک قلعه نیز در این مکان بنا کرد. قلعه گارنی در بستر صخرهای شاخهای از رودخانه آزات ساخته شده بود که دسترسی به آن ممکن نبود. از همین مکان بود که پادشاه (Urartu) به سمت ایروان حرکت کرد و قلعهای به نام (Erebuni) را پیدا کرد که بعدها پایتخت ارمنستان شد.

به گزارش سفر باتو ، گرچه برخی از مردم در ارمنستان معتقدند که این معبد به زرتشتیان تعلق داشته ولی هیچ گونه شواهدی از آتشپرستی و آیینهای زرتشتی در این معبد یافت نشده است و ظاهراً این موضوع اساساً درست نیست. وجود مجسمهها و جایگاههایی برای قرار دادن بتها نیز گواه این مطلب است که این معبد به بتپرستان تعلق داشته است. این معبد به یکی از خدایان بتپرستان یعنی خدای خورشید، میترا، اختصاص یافته بود. با توجه به قدمت این معبد با یک عتیقه واقعی روبرو هستیم.

نکته جالب توجّه این است که همزمان با گرایش مردم به مسیحیت، تمام ساختمانهای دوران بتپرستی به خصوص اماکن مذهبی آن دوران کاملاً نابود شدند و بسیار عجیب است که این معبد از آن دوران باقی مانده است. گفته میشود پذیرش دین مسیحیت به عنوان دین رسمی در کشور ارمنستان در زمان پادشاه (Trdat III) اتّفاق افتاد و او برای تقویت و محافظت از دین رسمی کشورش دستور داد تا تمام معبدها، مجسمهها و آثار باقی مانده از دوران بتپرستی را بسوزانند و از بین ببرند. ولی هنگامی که نوبت به معبد گارنی رسید خواهر پادشاه از او درخواست کرد که ساختمان بنا را از بین نبرد به همین دلیل تنها تصاویر و مجسمههای متعلق به دوران بتپرستی نابود شدند و این بنای زیبا و ارزشمند باقی ماند.

مهمترین بخش این معبد لژ سلطنتی بسیار مرتفع آن است که تنها از طریق پلههایی با شیب زیاد میتوان به آن رسید. نمای بیرونی معبد گارنی کاملاً مشابه معبدهای شهر آتن است که یک سقف سهگوش دارند و 24 ستون بسیار بزرگ.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که دیوارها و سقف معبد توسط استادان مجسمهسازی ارمنی با مهارت بسیار آراسته شده است. با توجه به بقایای قابل مشاهده، گویا نمای بیرونی و درونی معبد نیز با هنر نقاشی هنرمندان ارمنی جلوهای ویژه داشته است.

در قرن هفدهم در این محل زلزله قدرتمندی رخ داد و معبد گارنی بسیار آسیب دید. آنقدر که تکههای آن در طول رودخانه پخش شده بود. ولی با تلاش فراوان بومیان منطقه و محققان، ساختمان به درستی بازسازی شد.

بنا به شواهد تاریخی این منطقه به عنوان اقامتگاه تابستانی خاندان سلطنتی استفاده میشده و در نزدیکی جایگاه مقدس بقایای حمامی به سبک حمامهای یونانی دیده میشود که گویا برای افراد خاندان سلطنتی و مهمانان ویژه آنها استفاده میشده است و موزاییکهای کف این حمام نیز گواه هنر و مهارت هنرمندان آن دوران ارمنستان است.

بازدید از معبد گارنی

معبد گارنی در استان کوتایک کشور ارمنستان و در روستای گارنی در 32 کیلومتری شرق شهر ایروان واقع شده؛ که با اتومبیل تنها 15 دقیقه زمان لازم است تا به این منطقه برسید. برای گردش در این منطقه و بازدید از صومعه گغارد که در همین منطقه قرار دارد، یک نصف روز یا نهایتاً یک روز زمان کافی است.

معبد گارنی تنها برای گردشگران جذاب و تماشایی نیست؛ بلکه مردم منطقه نیز بسیار به آن علاقمند هستند و به عنوان میراث به جامانده از تاریخ کشورشان از آن نگهداری میکنند. علاوه بر این در بازدید از این منطقه طبیعت بسیار زیبا و صخرههای متفاوت نیز مناظری شگفتانگیز پدید آوردهاند که خاطرهای به یاد ماندنی برای گردشگران میسازد. اگر در مسیر رودخانه به سمت پایین بروید منشورهای مثلثی عجیبی را در میان صخرهها مشاهده خواهید کرد که شما را حیرتزده خواهد کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری