کد خبر: ۴۱۳۴۶
تعداد بازدید: ۱۴۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
معدنچیان بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده مقادیر زیادی انرژی مصرف می کنند ، اما سوال این است که آنها واقعاً چقدر انرژی مصرف می کنند و آیا واقعاً بار بزرگی برای شبکه داده ها هستند؟

ابه گزارش تجارت امروز؛ ز نظر برخی منتقدین ، مقادیر عظیمی انرژی هنگام استخراج رمزنگارها از معادن مصرف می شود و این امر تاثیر زیادی در تغییرات آب و هوایی بجای می گذارد ، البته منتقدین همانند برخی حزبها موضوع تاثیرات رمزنگارها بر محیط زیست را مطرح نمی کنند بلکه بیشتر برای شفاف سازی در این زمینه به آن می پردازند.

در کمپینی که به منظور استدلال و اثبات بی ضرر بودن رمزپایه ها تحقیقاتی صورت گرفت، بیت کوین بعنوان "ایمن ترین زنجیره عمومی” شناخته شد اما این که بیت کوین یک ابر انرژی است را انکار نکردند.

اگرچه استخراج کنندگان بیت کوین قبول دارند که فرایند استخراج بیت کوین واقعا عطش مصرف انرژی دارند اما بلافاصله ادعا می کنند که بیشتر انرژی آن از منابع تجدید پذیر تامین می شود.

اما همگان می دانیم که معادن بیت کوین و رمزنگارها مقدار زیادی انرژی مصرف می کنند.

*تامین امنیت شبکه های رمزنگاری هزینه ای دارد

باید دانست که برای ایجاد ایمن ترین شبکه های رمزنگاری مانند بیت کوین و اتریوم نیاز است تا منابع سنگین انرژی مصرف شوند و برای دفاع از شبکه های خود در برابر مهاجمان مخرب به مصرف  بیشترین میزان انرژی متکی هستند.  پروژه هایی مانند بیت کوین که برای تأمین امنیت زنجیره های خود به معدن تکیه می کنند و حتی بعد از استخراج هر سکه ، نیاز به انرژی همچنان ادامه پیدا می کند. شبکه هایی که از منابع انرژی به میزان کمتری استفاده می کنند هم تقریباً از امنیت کمتری برخوردار هستند.

و اکنون سؤال این است که استخراج بیت کوین و رمزنگارها هر ساله چقدر از انرژی شبکه های برق را تلف می کنند؟

داده های موجود بسته به اینکه از چه منبعی برای استخراج بیت کوین استفاده شده است، کاملاً متفاوت است .

ارقام نشان داده شده در نمودار بالا میزان انرژی مصرفی در رمزنگارها را بطور سالانه مشخص می کند. از ۲.۵ سال پیش سکوهای کارآمد تر به بازار آمدند ، در حالی که فعالیت معدن نیز به طرز چشمگیری افزایش یافته است. این دو روند تأثیرات متضادی برهزینه های کلی دارند ، بنابراین نمی توانیم مطمئن باشیم که این روش در حال حاضر چه داده هایی را ارائه می دهد.

در  ژوئیه مجله انرژی ژول اعلام کرد : در سال حدود ۰.۲ درصد از کل برق جهانی تولید شده ، با ردپای کربن در ۲۲.۰ تا ۲۲.۹ MtCO2 تخمین زده شده است.

متخصص دیجیتال برای برآورد مصرف برق از بخشی از درآمدهای معدنی صرف شده برای هزینه های برق استفاده می کند. با استفاده از این روش ، سازمان میزان مصرف فعلی را ۷۳.۱(انرژی الکتریکی) TWh در سال تخمین زده است.

هرچند که این ارقام می توانند بسیار محافظه کارانه باشند و براساس شاخص مصرف برق کمبریج ،بیت کوین ، حدود ۰.۶ درصد از تولید جهانی است و کربن ایجاد شده در اثر آن ، بسیار ناخوشایند است و ۳۴.۷ تن CO2  درسال ، با آثار کربن دانمارک قابل مقایسه نیست.

و این تنها یک دهم چیزی است که بیت کوین از آن استفاده می کند.

می توان با چک کردن نرخ رمزنگارها و فرضیه هایی درباره نوع دکل های معدنی مستقردر آنجا و کارآیی مربوط به آنها ، میزان انرژی مصرفی سایر رمزنگارها را تخمین زد. با این حال ، این آمار و ارقام می تواند بسیار کم باشد .

با توجه به اینکه تسلط بیت کوین از ۵۰ درصد کل  رمزنگارها در سال گذشته به ۶۷ درصد در حال حاضر افزایش یافته است ، لذا می توان مطمئن شد که اکثر قریب به اتفاق استخراج بین کوین از معادن انجام می شود. با استفاده از یک، دو دو تا چهارتا کردن ساده ریاضی می توان تخمین زد بیت کوین و اتریوم ۸۰ درصد از انرژی در استخراج رمزنگارها را تشکیل می دهند.

براساس برخی تخمین ها ، حتی در صورت اعمال فشار بیشتر بر تجهیزات سخت افزاری مداوم ، هزینه های برق ۶۰ درصد از درآمد معدن را در طولانی مدت معلق می کنند ، به این معنی که مصرف انرژی قابل پیش بینی در آینده توسط معادن فقط صعود خواهد کرد. با این حال ، فن آوری های معدنی نوظهور مانند  معادن ادغام شده ، می توانند برخی از این موارد را کاهش دهند.

با توجه  به ادعای جسورانه CoinShare مبنی بر اینکه شبکه بیت کوین تقریباً سه چهارم از انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر تأمین می کند ، رقم واقعی نزدیک به ۲۸ درصد است.

*لاگارد: رمزنگارها، منجر به اتلاف انرژی می شوند

به گفته کریستین لاگارد ، رئیس سابق صندوق بین المللی پول ، میزان اتلاف انرژی در تولید بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده به زودی می تواند معادل نیازهای انرژی سالانه کشور بزرگی مانند آرژانتین باشد.

میزان برق مصرفی جهت استخراج بیت کوین بیش از برق مصرفی ۱۵۹ کشور است.

لاگارد در گفتگوی جهانی اقتصاد در داووس در مصاحبه با بلومبرگ اظهار داشت: "استخراج بیت کوین ها ، که با استفاده پرشتاب و تقویت شده از رایانه ها برای تعیین ارزش و ایجاد مکانیسمی ایمن است ، که میزان مصرف انرژی آن افسارگسیخته است .”

لاگارد می افزاید:”اگر همینطور استخراج بیت کوین ادامه یابد فقط  در سال گذشته میلادی ۲۰۱۸ ، این سیستم به اندازه کشورآرژانتین برق مصرف کرده است.”

طبق اطلاعات بلومبرگ ، معدنچیان رمزنگارها بیش از ۳۷ گیگاوات ساعت در روز یعنی معادل  ۳۰ راکتور هسته ای ۱.۲ گیگاواتی که با ظرفیت کامل کار می کند، انرژی مصرف می کنند.

همچنین، این گزارش می افزاید: شبکه رمزنگارها، بیشتر توسط نیروگاه های ذغال سنگ در چین تولید می شود زیرا انرژی ارزان در آنجا وجود دارد و در نتیجه "اثرات کربن برای هر تراکنش منحصر به فرد بیت کوین وجود دارد” .

لاگارد گفت: "در چنین شرایط تغییرات آب و هوایی و میزان زغال سنگی که در بعضی از استان های چین برای استخراج بیت کوین از معادن ، نگرانی بزرگی است .

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری