کد خبر: ۴۱۳۸۲
تعداد بازدید: ۱۷۰
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰
دلالان به دنبال گرانی کاذب برنج
 به گزارش تجارت امروز؛با وجود بارندگی‌های فراوان و حاصلخیزی کشاورزی در استان‌های شمالی، نرخ برنج در بازارهای داخلی رو به افزایش گذاشته است.برنج محصولی آب بر و خاص استانهای شمالی کشور است. البته این محصول در سایر استان‌های همجوار با رودخانه‌ها مانند خوزستان و استان فارس نیز کشت می‌شود اما در قیمت گذاری این محصولات استانهای شمالی کشور است که مظنه بازار را تعیین می‌کند.

امسال با وجود کفایت محصول اما نرخ برنج در بازارها رو به افزایش گذاشته است.عبدی در ادامه با اشاره به عوامل دیگری که در قیمت برنج مؤثر هستند به هزینه‌های کارگر روزمزد اشاره کرد و گفت: تا سال قبل دستمزد روزانه کارگران بین ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان بود اما امسال دستمزد روزانه ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان اعلام شد و این نرخ روی قیمت تمام شده محصول شالیکار تأثیر می‌گذارد.به گفته عبدی بعد از این بارندگی‌ها برخی شالیکاران ناچار به دروی زودتر از موعد محصول شده و برای خشک کردن و حفظ سلامت آن اصطلاحاً «مرحله‌تر کوب» شدند.: ترکوب کردن محصول خود هزینه‌ای جداگانه برای کشاورز دارد که روی قیمت تمام شده تولید تأثیر بالایی می‌گذارد.

این فعال حوزه کشاورزی در ادامه تاکید کرد: معدودی از کشاورزان

Image result for ‫عکس برنج‬‎و شالیکاران نیز با انبار کردن محصول و نگهداری آن به صورت شلتوک در و یا قبل از مرحله سفید کردن موجبات کاهش عرضه در بازار را فراهم می‌آوردند که اینموضوع نیز آر عوامل تأثیر گذار روی قیمت برنج است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری