کد خبر: ۴۱۴۰۲
تعداد بازدید: ۲۵۴
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
وزیر امور خارجه انگلیس به والدین عزادار جوانی که دو ماه پیش توسط همسر جاسوس آمریکایی در شرق انگلیس به قتل رسید، اطلاع داد که ضارب فاقد مصونیت سیاسی است و پلیس و دادستانی باید به این پرونده رسیدگی کند.

به گزارش تجارت امروز؛موضع دولت انگلیس این است که مصونیت سیاسی و مساله لغو آن با توجه به بازگشت خانم ساکولاس (متهم) به آمریکا غیر مرتبط است. مقامات آمریکا هم تأیید کرده اند که از نظر آن‌ها مصونیت سیاسی به این پرونده ارتباطی ندارد. بدین ترتیب اینک برعهده پلیس و دادستانی است تا به این پرونده رسیدگی کنند.

به نوشته وزیر خارجه انگلیس، این روند کاملاً مستقل و «برای من صحیح نیست در این باره اظهار نظر بیشتری انجام دهم».

پلیس انگلیس می گوید؛ خانم «آنا ساکولاس» همسر جاسوس آمریکایی که نام او فاش نشده، پنجم شهریورماه گذشته پس از خروج از پایگاه نیروی هوایی «کراتن» انگلیس، با سرعت زیاد و بر خلاف جهت قانونی با «هری دان» ۱۹ ساله تصادف کرده است.

این جوان انگلیسی که سوار بر موتور و در مسیر قانونی در حال حرکت بود، به رغم انتقال به بیمارستان، جان خود را به دلیل شدت جراحات از دست داد.

در حالی‌که گفته می شود خانم ساکولاس قصد خروج از کشور را نداشته، اما پس از فوت این جوان انگلیسی به صورت پنهانی راهی آمریکا می شود. این که طرف آمریکایی از مصونیت دیپلماتیک برای فرار از کشور سوء استفاده کرده، خشم مردم انگلیس را برانگیخته است.

پلیس انگلیس دوشنبه گذشته در نامه‌ای تند به سفارت آمریکا در لندن، خواستار تحویل خانم ساکولاس شده اما هنوز پیشرفتی در این رابطه حاصل نشده است.

اسکای نیوز گزارش داد؛ متهم، شبکه های اجتماعی خود را مسدود کرده و از طریق آدرس محل سکونت در آمریکا نیز در دسترس نبوده است.

این متهم فراری بتازگی در اظهار نظری اعلام آمادگی کرده که با والدین عزادار «هری دان» ملاقات و از بابت این حادثه عذرخواهی کند. با این حال سخنگوی این خانواده انگلیسی گفته؛ بعید است این ملاقات محقق شود.

والدین هری دان ساعاتی دیگر به وقت محلی (یکشنبه) عازم آمریکا هستند تا به دولت این کشور فشار بیاورند که متهم را به انگلیس مسترد کند و «کار درست را انجام دهد». آنها همچنین به دنبال جمع آوری مدرک علیه فرار پنهانی این شهروند آمریکایی از انگلیس هستند.

برخی گزارش ها حاکی است؛ دولت آمریکا حاضر به استرداد خانم ساکولاس و محاکمه او در انگلیس نیست. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس، در اظهار نظری حمایت آمریکا از این متهم را «بی رحمانه» توصیف کرد و گفت طرف آمریکایی مایل نیست شهروندانش در کشورهای دیگر محاکمه شوند.  

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری