کد خبر: ۴۱۴۱۵
تعداد بازدید: ۱۸۰
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
اگر از آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید از اینترنت خود، استفاده ی بهینه و ارزشمند ببرید، می‌توانید در دنیای جستجو ها، به مکان های مختلفی سفر بکنید. در این قسمت ما شما را به تور استانبول دعوت خواهیم کرد. امید بر آنکه لذت ببرید.

با جاذبه های گردشگری استانبول در چند دقیقه آشنا شوید.

آشنایی با شهر استانبول

اگر از آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید از اینترنت خود، استفاده ی بهینه و ارزشمند ببرید، می‌توانید در دنیای جستجو ها، به مکان های مختلفی سفر بکنید. در این قسمت ما شما را به تور استانبول دعوت خواهیم کرد. امید بر آنکه لذت ببرید.

در تور استانبول ابتدا باید با خود شهر آشنا شد. استانبول شهریست مرکزی و شلوغ و پرجمعیت که در کشور ترکیه‌ی امروزی مستقر است. این شهر ماهیتی فرهنگی، توریستی و اقتصادی برای کشور ترکیه دارد. یکی دیگر از اهمیت های این شهر این است که این شهر در کنار تنگه ی بسفر و دریای مرمره قرار دارد که این دو نقطه در واقع جدا کننده ی قاره ی اروپا از آسیا می‌باشد. پیش تر گفتیم که ماهیتی توریستی دارد؛ امروزه استانبول جزو بهترین و پربازدید ترین نقاط توریستی جهان به شمار می‌رود؛ در واقع این شهر از لحاظ گردشگران خارجی، رتبه ی سومین شهر توریستی را در سال های متعادی کسب نموده است.

همانگونه که ذکر کردیم؛ این شهر پر است از جاذبه های گردشگری! در این مطلب می‌خواهیم چندتن از جاذبه های گردشگری استانبول را برای شما بازگو خواهیم نمود.

موزه و مسجد ایاصوفیه

به گزارش سفرباتو ، این موزه که در قدیم جزو بهترین مسجد های موجود و زنده بوده‌است کنون به نوعی نماد استانبول است. این کلیسا برای اولین بار توسط امپراطور بیزانس به مکانی مقدس تبدیل شد چرا که بعد از کامل شدن این کلیسا، امپراطور بانگ برداشت که بر خداوند به طور کامل ایمان آورده است و بر او درود فرستاد. در واقع این کلیسای مشهور، سال های متمادی به دین های مختلف و شاهان مختلف به نوعی خدمت کرده و پذیرای تمامی وحدت پرستان جهانی بوده است.

نام گذاری این موزه هم بسیار حکیمانه انتخاب شده است. به جای آنکه نام خود یا نام پادشاه یا دولتی را برای آن برگزینند؛ نامی مقدس بر آن نهادند تا از تقدس این کلیسا یا مسجد کم نکند؛ ایاصوفیه به معنی حکمت مقدس است.

بعد از آنکه عثمانی ها استانبول امروزی یا قسطنتنیه دیروزی را به تصرف خود در آوردند؛ این کلیسا رو به مسجد تبدیل کردند. این مسجد در اواسط قرن بیستم میلادی به موزه تبدیل شد و بعد از آن، یک مکان مقدس و زیبا برای گردشگری استانبول، توریست ها و حتی خود شهروندان استانبول به شمار آمد.

مسجد آبی

مسجد آبی یا همان مسجد سلطان احمد، به دستور سلطان احمد اول ساخته شد و یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در شهر استانبول می‌باشد که جزو برترین های معماری ترکیه به حساب می‌رود. البته بعد از ساخت این مسجد بسیاری از مسلمانان ناراحت و ناراضی بودند چرا که این مسجد همانند خانه ی مبارک خداوند شش مناره داشت برای همین معماران برای پایان دادن این ناراحت و نارضایتی، مناره ی هفتمی را به آن اضافه کردند تا سر و صداها به خوبی و خوشی بخوابد. در واقع درگیری دیگری نیز وجود داشت و آن این بود که این مسجد به قصد رو به روی مسجد ایاصوفیه ساخته شد تا عثمانی ها قدرت معماری خود را به رومیان نشان دهند.

در این مسجد شما کاشی های ایزینک را مشاهده می‌کنید که بخاطر رنگشان، باعث بوجود آمدن اسم مستعار مسجد شده‌اند. در واقع این مسجد از لحاظ زیبایی، معماری، ظریف کاری و انتخاب رنگ به راستی زیبا و فریبنده است.

گفته ها حاکی از آن است که بسیاری از مردم از قدم زدن باغ هایی که بین موزه ی ایاصوفیه و مسجد سلطان احمد ایجاد شده است، لذت می‌برند.

قصر توپکاپی

به دیگر مقاصد پربازدید در تور استانبول رسیده‌ایم و آن هم قصر توپکاپی است. این کاخ نیز مانند مسجد سلطان احمد از دستاورد دولت پرقدرت عثمانی است. این قصر جزو پرشکوه ترین قصرهای جهان به حساب می‌آید. این قصر واقع بر روی تپه ای که نزدیک به دریای مرمره و تنگه ی بسفر است. همانگونه که گفته شد این قصر یا کاخ یکی از دستاورد های عظیم دولت عثمانی بود. در واقع در دولت عثمانی این قصر جایگاه بسیاری از پادشاهان عثمانی بوده است.

حال این قصر تبدیل به یکی از قطب های مهم گردشگری در شهر استانبول شده است و مردم می‌توانند با وارد شدن به این کاخ نگاهی اجمالی به اتاق ها، حرمسراها، لباس ها و تزئینات کاخ، آشپزخانه ها و خزانه ها و همچنین لباس ها و جواهرات شاهزادگان و بانوان عثمانی بی‌اندازند و لذت ببرند.

آب انبار باسیلیکا

این آب انبار به دستور یکی از امپراطوران بیزانسی ساخته شد. که به هدف تامین آب ساکنان ساخته شد و از آن استفاده شد. این مکان علاوه برمعماری منحصر به فرد و زیبایی که دارد، هوش و ذکاوت رومیان را در مواردی چون تامین آب و ساخت آب انبار نشان می‌دهد. هر گردشگری که چنین مکانی را مشاهده می‌کند از نگرانی و هوش رومیان سخن به عمل می‌آورد و آن را می‌ستاید.

این مخزنی که زیرآبی به حساب می‌آید تنها چند قدم با مسجد آبی فاصله دارد. این آب انبار چون در قصر ساخته و استفاده شده است به آن قصر غرق هم گفته می‌شود. همچنین از این آب انبار در فیلم برداری بسیاری از فیلم های اکشن و جنایی نیز استفاده شده است مانند فیلم جیمز باند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری