کد خبر: ۴۱۵۵۹
تعداد بازدید: ۱۵۰
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
رئیس کل بانک مرکزی گفت که از بیست و یکم فروردین ماه پارسال و زمان ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی تا سی و یکم اردیبهشت ماه امسال ۷۱ درصد ارز صادراتی به کشور بازگشته است.

به  گزارش تجارت امروز؛ رئیس کل بانک مرکزی گفت که از بیست و یکم فروردین ماه پارسال و زمان ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی تا سی و یکم اردیبهشت ماه امسال ۷۱ درصد ارزصادراتی به کشور بازگشته است.

عبدالناصر همتی دیروز (یکشنبه) در چهارمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی افزود: در مدت یاد شده صادرکنندگان کشور ۴۵ میلیارد یورو ارز وارد کشور کردند، اما با توافقی که با کمیته بازگشت ارزصادراتی داشتیم مقرر شد گمرک ۲۰ درصد پایه‌های صادراتی را پایین‌تر محاسبه کند که در نتیجه صادرات یادشده به ۳۵ میلیارد یورو کاهش می‌یابد.

وی بیان داشت: با در نظر گرفتن  ۲ میلیارد یورو دیگر که در حقیقت صادرات ریالی بود، می‌توان گفت ۷۱ درصد ارز صادراتی در مدت یاد شده به کشور بازگشته است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: امروز روند بازگشت ارز به کشور روان شده و حتی عرضه ارز از تقاضای آن پیشی گرفته است.

تقاضای ارز یک میلیارددلار کمتر از عرضه

این مقام مسئول ادامه داد: میزان تقاضای ارز نزدیک به یک میلیارد دلار کمتر از عرضه آن است زیرا نرخی که صادرکنندگان برای ارز قرار داده‌اند، واردکنندگان حاضر به خرید نیستند و صادرکنندگان باید در نرخ خود تعدیل کنند.

وی در ادامه با تبریک به تولید کنندگان، صادر کنندگان و وارد کنندگان کالا و خدمات گفت: موفقیت امروز در حفظ نظام جمهوری اسلامی و ثبات کشور مدیون فعالیت شماست و هدفی که دشمنان و به ویژه امریکا در نابودی جمهوری اسلامی با فروپاشی اقتصادی کشور داشتند محقق نشد.

همتی افزود: امروز در شرایط ثبات نسبی و آرامش بارز به سر می بریم وبانک مرکزی در حدی که توان و اختیار دارد به دنبال حل مشکلات است، هر چند در این زمینه محدودیت‌هایی داریم که در برخی موارد قادر به اعلام آنها نیستیم.

وی در خصوص سامانه نیما اطهار داشت: اصرار بانک مرکزی این است که صادرکنندگان هر طور راحت هستندارز را به چرخه اقتصادی بازگردانند، نه اینکه حتما به بانک  مرکزی داده یا از سامانه نیما وارد کشور کنند.

این مقام مسوول گفت: صادرکنندگان می توانند ارزصادراتی خود را به صورت نقدی به کشور وارد کرده یا صرف ثبت سفارش کالاها و ماشین آلات مورد نیاز خود کنند.

رییس کل بانک  مرکزی در عین حال یادآور شد: برخی خواهان مهلت بیشتر برای بازگشت  ارز به داخل کشور هستند، ما نیز در عوض می‌خواهیم به بانک  مرکزی مهلت بدهید که بتوانیم ارز در اختیار واردکنندگان قرار بدهیم.

وی گفت: زمانی سالیانه ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلارصادراتی  نفتی داشتیم و هر زمان که اراده می‌کردیم می‌توانستیم از آن برای انجام امور تخصیص بدهیم، اما امروز نمی توانیم.

همتی هشدار داد: شرایط آرام فعلی و مدیریتبازارارز و پول نباید ما را به اشتباه بیندازد که توطئه دشمنان به پایان رسیده بلکه امروز تحریم ‌ها به اوج خود رسیده و در همین نقطه اوج باقی مانده و دشمنان با تمام قوا در حال ادامه دادن آن هستند.

 

اختصاص ۲۰ میلیارد دلار برای کالاهای وارداتی

وی گفت: امروزبانک  مرکزی کمتر به دنبال انجام عملیات و بیشتر به دنبال مدیریت به ویژه از طریق شبکه‌های غیر تحریمی است و یاد گرفته ایم تجارت بدون تحریم انجام دهیم.

این مسئول ادامه داد: در هفت ماه گذشته بیش از ۲۰ میلیارددلار تأمین کالاهای وارداتی انجام دادیم، در حالی که صادرات به شدت افت کرده و این مهم یک پیروزی بزرگ در تنظیم اقتصاد کشور است.

وی بیان داشت: امروز رشد غیرنفتی کشور مثبت است که نشان‌دهنده خوب بودن سیاست های تعریف شده است و در تلاشیم از پتانسیل عظیم بخش خصوصی برای اداره کشور استفاده کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی به سفر اخیر خود به کویت و دیدار با تنی چند از از روسای بانک های مرکزی کشورهای همسایه، حوزه خلیج فارس و مالزی اشاره کرد و گفت: همه آنان اعتراف کردند که به دنبال فرصتی برای از سرگیری کار باایرانهستند.

وی افزود: گشایش های خوبی در حال اتفاق افتادن است و کارهای خوبی با کشورهای منطقه انجام می شود و نشان می دهد که کشور از حالت بحران خارج شده است، اما نباید کار را رها کنیم، زیرا فشار دشمنان همچنان پابرجاست.

همتی گفت: در این شرایط برخی اصرار دارند که آنطور که ما می خواهیم عمل شود، ما سیاستگذار هستیم و مسئول سیاست های ارزی و نمی توانیم بر اساس منافع یک فرد یا گروه تصمیم بگیریم.

وی تاکید کرد که «من رئیس بانک مرکزی ۸۳ میلیون نفر ایرانی هستم، نه رئیس بانک مرکزی یک نفر صادرکننده»‌ و هنوز هم برخی فشار می آورند که نرخ ارزر از آنچه هست بالاتر ببریم.

این مقام مسئول ادامه داد:‌ اگر نرخ ارز را بالا ببریم، آنانی که درآمدهای ثابت دارند له می شوند و ما در مقابل این افراد وظیفه داریم.

وی گفت: «خیلی ها به ارز ۴۲۰۰ تومانی انتقاد داشتند، من نیز با آن موافق نبودم، اما سیاست دولت است و من رئیس کلبانک مرکزی هستم نه رئیس جمهوری.»

همتی به مطرح شدن استقلال بانک  مرکزی از سوی برخی اشاره کرد و گفت: این حرف درست است، به استقلال کارشناسی بانک  مرکزی معتقدم اما نه اینکه حرف فقط حرف بانک مرکزی باشد.

وی اظهار داشت:‌بانک  مرکزی می‌تواند توصیه کارشناسانه داشته باشد، اما وقتی قانون چیز دیگری باشد نمی تواند خلاف قانون عمل کند.

 ما به دنبال تنظیم عرضه و تقاضا هستیم و وقتی فروش نفت میلیارد دلار کم شده، مجبور هستیم تقاضا را محدود کنیم.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
با رو به پایان بودن سال میلادی بر آن شدیم برترین عکس‌های سال 2019 را تقدیم حضورتان کنیم