کد خبر: ۴۱۵۹۷
تعداد بازدید: ۱۹۶
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
چنانکه گفته شد از آغاز راه اندازی بورس کالای زعفران جهان در ایران و به طور مشخص در تربت حیدریه، شفافیت اقتصاد زعفران ایران، به مذاق بسیاری از پیشه وران ودلالان خوش نیامد
به گزارش تجارت امروز؛ در تاریخ اقتصاد زعفران این روز از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا در این روز بورس کالای زعفران فعالیت خود را آغاز کرد و این به معنی پایانی بر اقتصاد مبهم، زیرمیزی و کارچاق کنی زعفران ایران بود.
رییس بانک زعفران و کارگزار بورس زعفران تربت حیدریه در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: با راه اندازی این درگاه معاملاتی که به صورت حضوری و مجازی معاملات زعفران در آن صورت می گیرد می توانیم ادعا کنیم نخستین بورس جهانی زعفران را در تربت حیدریه راه اندازی کرده ایم.
نادر کریمی افزود: طرح این ادعا بدان خاطر است که ایران ۹۰ درصد زعفران جهان و خراسان رضوی با محوریت تربت حیدریه و زاوه ۸۰ درصد زعفران ایران را تولید می کنند و تنها کشورهایی که انحصار تولید کالایی را به عهده دارند مجاز به ایجاد بورس هستند.
وی به مزایای عرضه زعفران در بورس اشاره کرد و ادامه داد: در این شیوه، مصرف کنندگان اصلی و نهایی می توانند با سهولت و اطمینان بیشتری مواد پایه مورد نیاز خود را خریداری کنند و دیگر فضایی برای فعالیت دلالان و رانت خواران وجود نخواهد داشت.
این کارگزار بورس زعفران تربت حیدریه گفت: عرضه زعفران در بورس کالا، سبب شفافیت اقتصادی شده و جلوی رانت، انحصار و سوء استفاده را می گیرد و بر این اساس، گروه ها و افرادی که به طور معمول به وجود رانت خو گرفته اند تلاش می کنند در مقابل طرح هایی که باعث شفافیت اقتصادی شود سنگ اندازی کنند.
کریمی افزود: یکی از مشکلات زعفران کاران این بود که در فصل برداشت با کاهش قیمت مواجه می شدند و چند ماه بعد شاهد افزایش قیمت زعفران بودند اما با شیوه جدید، زعفرانکار می تواند از هم اکنون و البته با در نظر گرفتن شرایط بازار برای زعفران خود که در مهرماه قرار است برداشت کند قیمت گذاری کند که البته مبنای این قیمت گذاری نیز بر اساس عرضه "زعفران نگین" است.
زعفران نگین اندازه هر قرارداد ۱۰۰ گرمی زعفران رشته ای بریده ممتاز است که به عنوان دارایی پایه و حد نوسان قیمت روزانه زعفران در این معاملات در نظر گرفته می شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری