کد خبر: ۴۱۷۹۳
تعداد بازدید: ۱۵۲
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
زرشک، محصول استراتژیک و انحصاری خراسان جنوبی است که در فصل پاییز به بار نشسته و روانه بازار می‌شود، کیفیت مهمترین اصل برای قیمت‌گذاری این محصول با ارزش است، اما تعیین نرخ پایه برای جلوگیری از دستبرد دلالان به دسترنج کشاورزان اهمیت بیشتری دارد

به گزارش تجارت امروز؛ زرشک که در ایران و جهان به یاقوت سرخ کویر شهرت دارد، محصولی سازگار و کم‌آبخواه و در عین حال با ارزش افزوده بالاست محصولی استراتژیک که علاوه بر تامین نیاز داخلی ارزآوری خوبی برای کشور نیز خواهد داشت.

هر سال موضوع قیمت محصول زرشک در فصل برداشت به یکی از دغدغه‌های کشاورزان و بهره‌برداران استان تبدیل می‌شود گویا قیمت‌ این محصول که با رنج فراوان از جمله تحمل خارها و تیغ‌های بُرنده آن حاصل می‌شود با اینکه امسال نسبت به سال قبل دو تا سه برابر افزایش یافته اما باز هم گلایه زرشک‌کاران را به دنبال داشته است.

به همین منظور میزگردی با حضور رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند، مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی و زوج کشاورز نمونه روستای مهمویی بیرجند در خصوص «خرید، فروش، صادرات و فرآوری» محصول زرشک در ایرنا خراسان جنوبی برگزار شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند گفت: چهار سال است به بحث قیمت‌گذاری محصول استراتژیک زرشک استان ورود کرده‌ایم و در همه این سال‌ها سعی کرده‌ایم منافع کشاورز در اولویت نخست تصمیم‌گیری‌ها قرار بگیرد.

سید حسین خیریه افزود: امسال کمیته قیمت‌گذاری زرشک حدود ۲ ماه زودتر از موعد برگزار شد به این دلیل که واسطه‌ها و دلال‌ها از استان‌ها و شهرستان‌های مجاور برای پیش خرید محصول زرشک در باغات حضور پیدا کرده بودند.

وی بیان کرد: در جلسه نهایی کمیته قیمت‌گذاری که چهارم مهرماه با حضور مسئولان جهاد کشاورزی، اعضای شرکت‌های تعاونی، بخش خصوصی و خریداران و فروشندگان محصولات کشاورزی برگزار شد قیمت پایه زرشک تازه با شاخه، ۱۰ هزار تومان تعیین شد و کشاورزان نباید از این قیمت پایین‌تر محصول را به فروش برسانند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند تاکید کرد: کشاورزان توجه داشته باشند قیمت تعیین شده پایین‌ترین قیمت است و بر اساس کیفیت محصول می‌توانند آن را حتی تا ۲۰ هزار تومان هم به فروش برسانند به این صورت که پنج کیلوگرم زرشک تر معادل یک کیلو زرشک خشک باید هر کیلو ۱۰ هزار تومان، چهار کیلو تازه یک کیلو خشک ۱۲ هز ار و ۵۰۰ تومان و سه کیلو تازه یک کیلو خشک باید هر کیلوگرم آن ۱۵ هزار تومان به فروش برسد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری