کد خبر: ۴۱۸۰۵
تعداد بازدید: ۱۶۷
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۰
دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار با بیان اینکه دلایل افزایش نرخ تخم‌مرغ جو روانی ایجاد شده به خاطر صادرات به افغانستان و تغییر فصل است گفت: این افزایش نرخ مقطعی است و پیش‌بینی می‌شود که صادرات به این کشور ادامه‌دار نباشد
به گزارش تجارت امروز؛ سید فرزاد طلاکش دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران اظهار کرد: کارگروه تنظیم بازار نرخ هر کیلوگرم تخم‌مرغ برای مصرف‌کننده را ۸۹۰۰ تومان و نرخ هر کیلوگرم از این محصول درب مرغداری را ۷۵۰۰ تومان اعلام کرده است.وی افزود: بر این اساس نرخ هر عدد تخم‌مرغ برای مصرف‌کننده ۵۹۳ تومان تعیین و نرخ هر شانه حدود ۱۸ هزار تومان است.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران ادامه داد: درحال‌حاضر نرخ تخم‌مرغ در بازار نیز در همین حدود و در مواردی حتی ارزان‌تر به فروش می‌رسد؛ نرخ هر شانه از این محصول در میادین میوه و تره بار تهران ۱۵۹۰۰ تومان است.

وی با اشاره به دلایل افزایش نرخ تخم‌مرغ تصریح کرد: دلیل افزایش تخم‌مرغ به خاطر تغییر فصل و افزایش مصرف این محصول و صادرات به افغانستان است.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران ادامه داد: افغانستان پیشتر از پاکستان تخم‌مرغ وارد می‌کرد اما به دلیل ناتوانی این کشور در تامین نیاز بازار کشور همسایه، افغانستانی‌ها برای خرید به سمت بازار ایران آمده‌اند.

دلیل افزایش نرخ تخم‌مرغ بار روانی است

وی با بیان اینکه میزان صادرات تخم‌مرغ هنوز به اندازه میزان تولید مازاد در کشور نیست اظهارکرد: بار روانی ایجاد شده ناشی از صادرات منجر به افزایش نرخ در بازار داخلی شده است اما این افزایش نرخ زیاد نیست به طوری که نرخ تخم‌مرغ هنوز به قیمتهای تنظیم بازار نیز نرسیده است.

طلاکش درباره میزان صادرات تخم‌مرغ به افغانستان گفت: میزان زیادی به این کشور صادر نشده و زمان زیادی از صادرات تخم‌مرغ به افغانستان نمی‌گذرد.

وی اظهارکرد: پیش‌بینی می‌شود که صادرات تخم‌مرغ به افغانستان خیلی ادامه دار نباشد زیرا وقتی نرخ تخم‌مرغ در کشورمان بالا می‌رود آنها نیز به سراغ بازارهای دیگری می‌روند و این افزایش نرخ مقطعی است.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه نرخ جدید تخم‌مرغ از چه زمانی توسط کارگروه تنظیم بازار برای اجرا ابلاغ شده است گفت: نرخ این محصول درشهریور ماه ابلاغ شده اما به تازگی در بازار مصرف کمی بالا رفته است.

وی اظهارکرد: نرخ تخم‌مرغ در بازار گران نیست و تازه کمی منطقی شده است.

طلاکش گفت: هزینه تولید تخم‌مرغ با در نظر گرفتن سود ۱۰ درصدی برای تولید‌کننده ۸۱۰۰ تومان است اما نرخ فروش درب مرغداری ۷۵۰۰ تومان تعیین شده است.

بنابراین گزارش نرخ هر شانه تخم‌مرغ ۳۰ عددی ( یک کیلو و ۷۰۰ گرمی) در ماه‌های گذشته و در فصل گرما به ۱۱ هزار تومان نیز کاهش‌یافته بود اما این محصول در روزهای اخیر به نرخ ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۹ هزار تومان نیز به فروش می‌رسد.

 میادین میوه تره‌بار که مکلف به عرضه تخم‌مرغ به نرخ مصوب هر شانه ۱۵۹۰۰ تومان هستند از عرضه این محصول خودداری می‌کنند یا حجم کمی از این محصول را عرضه می‌کنند به طوری که گزارش‌های میدانی حاکی از عدم وجود این محصول در میادین است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری