کد خبر: ۴۱۸۰۸
تعداد بازدید: ۱۹۱
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۰
استان هرمزگان با حمایت‌های دولت تدبیر و امید درحال‌حاضر با تولید ۱۰ درصد فولاد، قطب سوم فولاد کشور در اختیار دارد.

به گزارش تجارت امروز؛ حرکت و پویایی واحدهای صنعتی بزرگ فولاد در هرمزگان نشان می‌دهد که دولت اجازه نداده چرخ این واحدها در شرایط سخت اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه امریکا از حرکت بازبماند و رونق تولید بر آنان حکمفرما است.تیرماه امسال تفاهمنامه توسعه و افزایش ظرفیت تولید فولاد تا سقف سالانه ۱۰ میلیون تن در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس در استان هرمزگان با مشارکت بخش خصوصی به امضا رسید.

 با امضای تفاهمنامه همکاری و ایجاد کنسرسیوم توسعه بین ایمیدرو، شرکت ملی فولاد ایران با گل گهر و شرکت‌های فولادی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس زمینه لازم برای توسعه و افزایش سالانه ۱۰ میلیون تن فولاد در این منطقه فراهم شد.

هم اکنون چهار شرکت بزرگ تولیدکننده فولاد شامل شرکت فولاد جنوب، مجتمع فولاد هرمزگان، مجتمع فولاد کاوه جنوب کیش و شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس با ظرفیت هشت میلیون تن در منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس فعالیت دارند.

معافیت‌های گمرکی، مجاورت با آبهای بین‌المللی خلیج‌فارس، اسکله اختصاصی منطقه با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۱۲میلیون تن مواد فله معدنی، دسترسی آسان به بندر شهید رجایی با فاصله کمتر از ۵ کیلومتر، راه آهن، فرودگاه بین‌المللی بندرعباس، خط لوله گاز، نیروگاه برق، وجودآب شیرین کن برای استحصال آب دریا، نزدیکی و همجواری با صنایع همگون و مولد انرژی از جمله مزیتهای عمومی استقرار در این مناطق است.

هرمزگان، استانی فولادی

استان هرمزگان در جنوب ایران به عنوان قطب اقتصادی ایران بواسطه نزدیکی به دریا و دسترسی به آب‌های بین‌المللی و همسایگی به سه کشور حوزه خلیج‌فارس، از مزیت‌های راهبردی این منطقه برای اجرای طرح‌های توسعه تولید فولاد است.

هرمزگان از نظر زمین شناختی در حوزه برخورداری از معادن و کانی‌ها به طور طبیعی استانی پرظرفیت و مستعد به شمار می‌رود که تاکنون آنگونه که باید و شاید بخش‌های مربوطه نتوانسته‌اند با شکوفایی و بهره‌برداری بهینه از این ظرفیت، ثروت آفرینی کنند.

کرومیت، آهن و منگنز کانی‌های فلزی و سنگ گچ، سنگ آهن، سنگ نمک، سنگهای تزیینی و مصالح ساختمانی به عنوان کانیهای غیرفلزی از مهم‌ترین مواد معدنی شناسایی شده در استان هرمزگان هستند.

فولادی‌ها در هرمزگان با وجود فراهم بودن شرایط طبیعی برای توسعه این صنعت، فعالیت خود را سه دهه بعد از انقلاب شروع کردند و به نوعی موتور قطار توسعه فولاد در هرمزگان در مقایسه با برخی استان‌های برخوردار کشور دیر به حرکت درآمده است.

اما با این وجود در یک دهه اخیر به ویژه در سال‌های اخیر فعالیت دولت تدبیر و امید طرح‌های خوبی در جهت توسعه صنعت فولاد در هرمزگان به اجرا درآمده و هم اکنون طرح‌های توسعه تولید فولاد در این استان برای رسیدن به چشم‌انداز ۱۰ میلیون تن تولید در این حوزه در دست انجام است و سوت طلایی برای تحقق این مهم به صدا درآمده است.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری