کد خبر: ۴۲۰۰۷
تعداد بازدید: ۹۷۱
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو گفت: با سهمیه بندی بنزین 30 هزار میلیارد تومان درآمد خواهیم داشت و همه این درآمد به خانوارهای هدف ماهانه داده می‌شود وتا 10 روز دیگر به حساب خانوارها پرداخت می شود.
به گزارش تجارت امروز؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه حدود ۶٣ تا ۶۴ میلیون لیتر در روز بنزین سهمیه ای توزیع می شود، گفت: ٢٩ تا ٣٠ هزار میلیارد تومان درآمد از محل افزایش قیمت بنزین خواهیم داشت.

 محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو در خصوص منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین اظهار داشت: در مجموع حدود 1300 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان وجود دارد که ما با اصلاح قیمت بنزین 30 هزار میلیارد تومان به دست می‌آوریم.

وی افزود:‌ در ابتدا پیشنهاداتی مطرح بود مبنی براینکه این 30 هزار میلیارد تومان به بودجه برود و صرف افزایش حقوق کارمندان دولت و پرداخت به سازمان‌های حمایتی (کمیته امداد و بهزیستی) شود اما بررسی‌ها نشان می‌داد اگر این منابع را در قالب بودجه هزینه کنیم نمی‌تواند کمک مناسبی به مردم بکند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اصلاح قیمت بنزین و نحوه هزینه‌کرد 30 هزار میلیارد تومان از درآمد آن در شورای هماهنگی سران قوا مطرح شد و این شورا با بررسی جمیع جهات این پیشنهاد را تصویب کرد؛ ما همه این منابع را به مردم می‌دهیم و به همین منظور حسابی نزد خزانه باز می‌شود بدون اینکه ریالی به بودجه برود همه منابع به خانوارهای هدف ماهانه پرداخت می‌شود.

نوبخت در خصوص افراد مشمول دریافت یارانه گفت: طبق محاسبات ما به بیش از 60 میلیون نفر و در قالب 18 تا 19 میلیون خانوار این کمک معیشتی پرداخت می‌شود و هر کسی خودش را متقاضی دریافت یارانه می‌داند از طریق وزارت رفاه می‌تواند موضوع را پیگیری کند.

وی در خصوص پیش‌بینی درآمد از محل اصلاح قیمت بنزین گفت: طبق محاسباتی که ما انجام دادیم حدود 63 تا 64 میلیون لیتر بنزین با قیمت 1500 تومان در روز توزیع می‌شود و 20 تا 30 میلیون لیتر بنزین سوپر و آزاد مصرف خواهد شد. بنابراین مجموع درآمد حدود 29 تا 30 هزار میلیارد تومان از این محل خواهد بود. درآمد حاصل از صادرات بنزین 3 هزار میلیارد تومان می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که آیا می‌خواهید تبصره 14 قانون بودجه را اصلاح کنید یا خیر، گفت: تبصره 14 مکانیزم خودش را دارد و در پایان همین ماه در چارچوب تبصره 14 قانون بودجه یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومان برای هر نفر به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. دولت در تمام این سال‌ها همیشه به عهد خود وفا کرده و منظم یارانه را پرداخت کرده است. بنابراین تبصره 14 در این ماه و ماه‌های آینده طبق روال سابق ادامه خواهد داشت.

نوبخت افزود: با توجه به اینکه در چارچوب قانون هدفمندی یارانه‌ها و تبصره 14 بودجه بخشی از درآمد به عنوان مالیات و بخشی هم برای طرح تحول سلامت و دیگر هزینه‌های تعیین شده اختصاص می‌یافت ما مکانیزم جدیدی ایجاد کردیم تا درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین تکه‌تکه نشود. در قانون امسال بیش از 140 هزار میلیارد تومان منابع درآمدی حاصل از اصلاح قیمت‌های حامل انرژی پیش‌بینی شده که تنها 48 تا 49 هزار میلیارد تومان آن به مردم داده می‌شود و مابقی به دیگر بخش‌ها داده می‌شد و ما هم براساس سرفصل‌های تعیین شده در قانون منابع را توزیع می‌کنیم.

وی تصریح کرد: اما در این روش کل درآمد 30 هزار میلیارد تومانی اصلاح قیمت بنزین را به طور مستقیم به مشمولان دریافت یارانه پرداخت می‌کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص احتمال افزایش غیر منطقی قیمت کالاها به بهانه اصلاح قیمت بنزین گفت: آنچه مدل‌های اقتصادسنجی و تجربه ما در چند سال گذشته نشان می‌دهد اصلاح قیمت بنزین و حامل‌های انرژی اثر تورمی زیادی ندارد به طوری که حتی در سال 93 که قیمت بنزین و حامل‌های انرژی افزایش یافت نرخ تورم به روند کاهنده خود ادامه داد. هرچند تورم یکی دو درصدی خواهد داشت اما آنچه می‌تواند موجب افزایش قیمت‌ها شود سواستفاده‌هایی است که برخی از شرایط به وجود آمده می‌کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری