کد خبر: ۴۲۲۲۰
تعداد بازدید: ۳۰۶
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
سبحانیان با اشاره به اینکه بودجه رابطه دولت و ملت است، گفت: اگر دولت نتواند بودجه را به صورت شفاف و بدون کسری تدوین کند آسیب زننده است.
به گزارش تجارت امروز؛ «سید محمد هادی سبحانیان» شب گذشته (شنبه 9 آذر) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره تورم و تاثیرات ان در بخش های مختلف جامعه به ارائه توضیحاتی پرداخت و با وظایف دولت در یان زمینه اشاره کرد و گفت: تامین امنیت، سلامت عمومی و اداره کشور از مهمترین وظایف دولت است.

 عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه بودجه رابطه دولت و ملت است، افزود: اگر دولت نتواند بودجه را به صورت شفاف و بدون کسری تدوین کند آسیب زننده است.

 سبحانیان با بیان اینکه هنوز گام های اساسی برای شفاف شدن بودجه باید برداشته شود، اضافه کرد: یکی از مشکلات این است که درآمدهای نفتی را بیشتر از میزان واقعی آن برآورد کنیم زیرا اگر نتوانیم با نگاه واقع بینانه درآمدهای نفتی را در بودجه, لحاظ کنیم دچار نبود شفافیت می شویم و به سمت اصلاح ساختاری بودجه از نظر منابع نمی رویم.

وی با بیان اینکه منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها و همچنین منابعی که از صندوق توسعه ملی برداشت می کنیم در منابع بودجه منعکس نمی شود بنابراین به تصویب نمایندگان هم نمی رسد، افزود: یکی از محورهای اصلی که می شود برای اصلاح ساختار بودجه پیشنهاد کرد، اصلاح عملکرد خزانه است یعنی همه منابع دولت وارد خزانه شود و مصارف دولت هم از آن محل پرداخت شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه در تدوین بودجه شرکت های دولتی نقاط ضعفی وجود دارد، گفت: باید در مجلس شورای اسلامی و دولت بسترهای فرار مالیاتی را شناسایی و برطرف کنیم که برخی ها نیاز به قانون دارد و برای برخی نیز قانون وجود دارد.

 سبحانیان با اشاره به اینکه اگر قرار است حداقلی از اصلاح ساختاری در بودجه سال 1399 انجام شود باید درآمدهای نفتی واقع بینانه دیده شود، گفت: یکی از علل ورود شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوه به بودجه سال 1398 این بود که به رغم توصیه کارشناسی, درآمدهای نفتی در بودجه سال 1398 واقع بینانه دیده نشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: موارد مختلفی از پایه های مالیاتی داریم که می توانیم از ثروتمندان مالیات بیشتری بگیریم و میان بقیه مردم توزیع کنیم از جمله مالیات بر خانه ها و خودروهای لوکس.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری