کد خبر: ۴۲۳۱۸
تعداد بازدید: ۱۶۱
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
کارشناس بازار سرمایه با انتقاد از مباحثی پیرامون رقم شاخص گفت: با توجه به اینکه شاخص بورس قابل خرید و فروش نیست، تاثیری بر پرتفوی بورسی افراد در صورت انتخاب صحیح صنعت ندارد لیکن شاخص به راحتی از سقف های قبلی عبور خواهد کرد.
به گزارش تجارت امروز؛ به نظر می‌رسد در بودجه سال 99 افزایش مالیات عجیب و غریبی در مورد افرادی که قبلاً مالیات پرداخت می‌کردند پیش بینی نشده باشد و دولت به این سمت برود که فرارهای مالیاتی را پوشش بدهد.
وی ادامه داد: دولت چاره‌ای جز  انتشار اوراق نخواهد داشت که این موضوع به مفهوم بزرگ شدن جریان پول کشور خواهد بود، با توجه به اینکه افزایش قیمت بنزین تبعات بسیار جدی برای کشور و دولت به همراه داشت افزایش های قیمت های دیگری را نخواهیم داشت و دولت انتشار اوراق به منظور پرداخت بدهی های خود را در دستور کار قرار می دهد که این روند به مرور نقدینگی را افزایش می‌دهد یعنی در واقع شاهد تکرار روندی خواهیم بود که در سال‌های گذشته در کشور اتفاق افتاده و موضوع جدیدی نیست.
ذوالفقاری افزود: نباید انتظار داشته باشیم در سال آینده تورم نداشته باشیم و شرایط تحت کنترل باشد و با توجه به تورم قطعی و این موضوع که اصولا بورس همگام با تورم یا رشد نرخ ارز رشد می کند که در شرایط فعلی هر دو موضوع پیش بینی می شود، وضعیت بورس در ماه‌های آینده خوب خواهد بود.
تحلیلگر ارشد کارگزاری فارابی خاطر نشان کرد: موید این موضوع معاملات  بورس در دو هفته اخیر است و چنانچه معاملات بورس کالا در دو هفته گذشته را بررسی کنید متوجه می‌شوید اکثر عرضه ها در قیمت‌های مثبت جذب می‌شوند و این گویای اعتقاد تجار  به ارزان بودن قیمت ارز در بورس کالا است .
وی ادامه داد: سال گذشته و زمانی که دلار با جهش قابل توجهی مواجه شده بود، دولت شرکت‌ها را مجبور کرد که محصولات خود را با ارز 4200 تومانی در بورس کالا عرضه کنند که این موضوع با اعتراضاتی همراه شد ولی نتیجه ای نداشت ولی پس از مدتی مسئولان متوجه شدند که کالا به دست مصرف کننده نهایی نمی‌رسد و فقط مواد اولیه خام ارزان فروخته می‌شود که در نهایت در این موضوع تجدید نظر شده و محصولات به نرخ روز فروخته شدند .
ذوالفقاری افزود: این اتفاق را هم اکنون در معاملات بورس کالا در پتروشیمی‌ها فولادی‌ها و ملی صنایع مس شاهد هستیم که عرضه ها با قیمت بالا جذب می‌شوند و این نشان می‌دهد که تجار بزرگ اعتقاد دارند ارز در بورس ارزانی است و این در حالی است که قیمت ارز در چند روز گذشته به ۱۳ هزار تومان نیز رسید و به نظر من امکان افزایش ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومانی نرخ ارز در سال جاری وجود دارد.
وی تصریح کرد: با رشد قیمت ارز شاهد افزایش درآمد شرکت‌های با توجه به اینکه برخی از محصولات قیمت‌ها دلاری است و بر اساس قیمت های جهانی محاسبه می‌شود مثل شرکت‌های پتروشیمی فولادی‌ها سنگ معدنی ها، با رشد قیمت ارز سودآوری شرکت‌ها افزایش پیدا می‌کند و به نظر بنده وضعیت بازار در ماه های آینده خوب خواهد بود.
ذوالفقاری تاکید کرد :موضوع که اکنون در بازار بسیارپررنگ شده و خیلی اهمیت ندارد، عدد شاخص است، بعضی معتقدند که شاخص حتماً باید از رقم خاصی عبور کند در صورتی که پر تفوی همبستگی چندانی به شاخص ندارد و شاخص اهیم چندانی در بازار ما ندارد چرا که قابلیت خرید و فروش ندارد و اگر صنعت رو به رشد و سود ده را انتخاب کنیم، قاعدتاً نوسانات شاخص روی آن تأثیر ندارد ولی به هر حال شاخص به راحتی ازسقف های گذشته خود عبور خواهد کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری