کد خبر: ۴۲۳۲۳
تعداد بازدید: ۳۶۵
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
قیمت نفت به محض اینکه کاهش یابد به دلیل ارزان تر شدن مواد اولیه، قیمت دیگر محصولات وابسته نیز روند نزولی خواهند داشت.

 به گزارش تجارت امروز؛ بازار طلای سیاه در کشور با تلاطمات سخیف و گاه ناجوانمردانه ای همراه است. فروش های کم و بیش کشورها اگر با اندکی جا به جایی انجام شود؛ مشکلات متعددی از جمله افزایش نرخ گریبان گیرشان می شود. اما یکی از فواید و یا فرصت های کاهش میزان فروش نفت خام، افزایش تولیدات فرآورده های نفتی و پالایشگاهی است

محصولاتی نظیر وکیوم باتوم، لوب کات که مواد اولیه تولید قیر و روغن موتور است، از زمره همین فرآورده هایی هستند که باید این روزها در قبال کاهش قیمت نفت و کاهش میزان فروش آن، افزایش تولید را تجربه و با افزایش تولید و عرضه در بازار نرخ آن شکسته و کاهشی می شد. این بین نیز عده ای معتفد بودند دلیل گرانی روغن موتورها کمبود میزان مواد اولیه از جمله لوب کات بوده است.

اما حال با افزایش میزان تولید این محصول، بازار هیچ واکنش کاهش قیمتی به خود ندیده است، البته این مصداق در سایر کالاها با مواد اولیه محصولات پالایشگاهی نیز دیده می شود به همین دلیل به سراغ مسئولان امر رفتیم تا دلیل این روند پر خلاء را جویا شویم؛سخنگوی اتحادیه فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی بیان کرد: توافق پیش‌رو عامل تعیین کننده کاهش و افزایش قیمت نفت خواهد بود اکنون قیمت نفت را اوپک تعیین می کند و اوپک با مانور کاهش تولید توانسته‌اند کف قیمت نفت را نگه دارند و اکنون تأثیری در سقف قیمت نفت ندارد.

او گفت: اگر قیمت مواد اولیه محصول کم شود قیمت نهایی آن کاهش خواهد یافت به طور مثال در تولید روغن، لوب کات استفاده می‌شود که اگر قیمت آن کاهش یابد قیمت روغن نیز روندی نزولی خواهد داشت اما اگر در این بین قیمت مابقی محصولات مانند ورق و هزینه‌های جانبی آن کاهش نداشته باشد قیمت کالا شاهد افت زیادی نخواهد داشت چرا که عوامل زیادی از جمله حقوق و دستمزد، حمل و نقل و عوامل جانبی تأثیرگذار است.

حسینی با اشاره به اینکه مشکلی از لحاظ میزان عرضه وجود ندارد ادامه داد: جزو معدود کشور‌هایی هستیم که روغن پایه را تولید می‌کنیم که علاوه بر آن مازاد نیز داریم و آن را صادر می‌کنیم که درسال ۴۰۰ هزار تن روغن پایه را صادر می‌کنیم.

سخنگوی اتحادیه فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی افزود: در نهایت قیمت فرآورده‌های نفتی بسته به قیمت جهانی نفت دارد اما ارتباط مستقیمی بین این ۲ وجود ندارد و اینگونه نیست که اگر قیمت نفت کاهش یابد بگوییم قیمت بنزین نیز به سرعت کاهش خواهد یافت.

او گفت: هم اکنون مدتی است قیمت گازوئیل از قیمت بنزین بیشتر است و دلیل آن نیز افزایش تقاضا برای این نوع سوخت است، اکنون قیمت هر بشکه بنزین A۹۵ سوپر  ۷۵ دلار و قیمت گازوئیل ۷۷ دلار است. عوامل زیادی از جمله عرضه و تقاضا در قیمت محصولات تأثیرگذار است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری