کد خبر: ۴۲۳۵۳
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵
غار نمکدان که از زیباترین جاذبه ها در تور قشم است. همانطور که باید بدانید جزیره قشم در استان هرمزگان ایران و هرمزگان در نزدیکی تنگه ی هرمز واقع است.

راهنمایی جاذبه های قشم برای آنها که قصد استفاده از تور قشم را دارند

به گزارش تجارت امروز؛ غار نمکدان که از زیباترین جاذبه ها در تور قشم است. همانطور که باید بدانید جزیره قشم در استان هرمزگان ایران و هرمزگان در نزدیکی تنگه ی هرمز واقع است. این غار نمک علاوه بر زیبایی که برای گردشکری مناسب است نمک مرغوبی هم دارا است که کیفیت بالا و خواص پزشکی است.

این غار نمکی  در تور قشم با داشتن رگه های سفید که نمایی دیدنی و لطیف خلق میکند این غار نمکی به شکل گنبد ساخته شده و در 90 کیلومتر فاصله مرکز جزیره قشم است. و همچنین دریا در 237 متری دریا است.

غار نمکی در 2 کیلومتر فاصله از ساحل جاده است که میتوانید برای سلامت بیشتر این مسیر کوتاه را بدون استفاده از ماشین بروید. درون غار و مخصوصا در داخلی ترین بخش های آن نور وجود ندارد و برای تقویت روشنایی برای مشاهده استالاکتیک ها باید از چراغ های شارژی استفاده کنید. سقف غار هم پر از قندیل های نمک که جنس مرمری و بلوری دارند شده است و نمای قشنگ ساخته اند. برای اینکه در راه سفر به این غار به مشکل نخورید بهتر است با فردی مطلع و بومی همراه شوید.

به گزارش سفر باتو ، درون این غار نمایی بدیع که مطمئنا ندیده اید وجود دارد به این شکل که نمک هایی که با درصدی آب مخلوط شده اند به شکل یک رودی در غار نمک روان اند. نم آب که در هوای غار وجود دارد موجب اشباع شدن نمک و به شکل قندیل در آمدن آن میشود. آب به طور پیوسته از زیر این غار جریان دارد و به بیرون غار میرود، در میانه ی این غار یک چشمه وجود دارد که آب خروجی از دل غار درون آن تجمیع میشود.

 و به شکل یک چشمه خود را نشان میدهد که گاهی این آب تصویر را به دلیل زلال بودن خود منعکس میکند این خود باعث نمایی دلنشین میشود. داخل این چشمه به سرخی میزند که میشود رسوب خاکی به خاک نسوز معروف است را درون آن دید. و در کل رسوبات به وجود آمده آن دارای ترکیبی از آهن اکسید به ویژه هماتیت است. سقف این غار بسیار دیدنی میباشد و با قندیل ها نماهای زیبایی درست کرده است. می توانید با تور مشهد نیز لحظات خوبی به یادگار برای خود بگذارید.

خواص پزشکی نمکهای غار

بر اساس آزمایش های انجام شده و کشفیات جدید و یافته ها نمک هایی که از این غار بیرون میاید اکثرا فواید دارویی دارد و برای آنها برای پزشکی و به خصوص برای ورزشکاران به شکل قرص استفاده میشود. جنس نمک های این غار از منیزیم است و طبق آزمایش ها و تحقیقات که توسط دانشگاه ها روی این غار انجام شده است این غار مجموعا 6400 متر است. و طبق بررسی هایی که دانشگاه شیراز که در 6000 متر از این غار انجام داده عمر نمکهای این به زمان کانبرین یعنی حدودا 570 سال قبل باز میگردد. اما گنبدهای نمک و پیدایش آن در این محدوده بسیار جدید و کم سن است به شیوه ای که بعضی از این غارها تقریبا 6 هزار سال قدمت دارد.

در زمان های دورتر این نمک ها به شکل یک سطح بوده وبا گذشت زمان با جنس شناور ک دارا است با دقت به اینکه چگالی آنها از سنگ ها سبکتر است روی آنها میاید. لایه های نمکی در این غار با گذشت زمان بالا آمده و به شکل شناور درمیایند این لایه ها با چگالی که دارند و سنگینی که از مواد اطراف کمتر است آنها را کنار زده و بالا میروند.

غارهای نمکی در قشم علاوه بر اینکه یک مقصد توریستی بسیار زیبا محسوب میشوند در عین حال به عنوان یکی از جلوه های کم نظیر در زمین شناسی و از جمله از سرمایه های طبیعی کشور است که باید در جلوگیری از بین رفتن آنها و توسعه آن کوشا باشیم. این گنبد نمکی تنها گنبد به این شکل در جزیره قشم محسوب میشود که موقعیت مکانی آن از منطقه ی دماغه پایینی تا قدیس سلخ و دماغه بالایی میباشد و از بالا به شکل دایره ای است. سقف گنبدی توپوگرافی بدون نظم خاص است و دیواره آن شدیدا شیب دار است. در قسمت پایینی گنبد نمکی، نمک هایی که نام برده شد موجود است که حاشیه آن تا 20 متر به محاسبه شده است. با تور نورو 99 و به ویژه نوروز 99 قشم و مشد به راحتی برای سفر عید خود برنامه کنید.

مسیر های رسیدن به غار نمک

اگر به رفتن به این مقصد توریستی جذاب راقب شده اید و میخواهید آن را به عنوان مقصد سفر بعدی خود انتخاب کنید قطعا به یک مقصد سر راست و آسان نیاز دارید که پیشنهادهایی را برای کمترین سختی و بیشترین امکان استفاده از زیبایی های منطقه را به شما معرغی میکنیم.

یکی از مناسب و آسان ترین مسیرهایی که ما را به غار میبرد، جاده ی طبل تا باسعیدو میباشد که را دازتری است. ابتدا باید از شهر قشم سمت باسعیرو حرکت کنیم و تقریبا 1 ساعت و 30 دقیقه با خودرو در راه باشید. پس از باسعیدو تابلوی غار، که ما را به جاده ی اصلی به غار نمکی میرساند مقابل ما خواهد بود بعد از این جاده خاکی است. 44 دقیقه از باسعیدو به غار فاصله است.

اولین و مناسب ترین جاده ای که ما باید انتخاب کنیم مسیری است که از ده مسلخ میگذرد. این راه بیشتر از 90 کیلومتر طول دارد، لازم است از مرکز شهر به سمت غرب و فرودگاه راه بیوفتیم، از ده مسلخ رد بشویم و به غار راه پیدا کنیم.

امیدواریم حتما از این پدیده طبیعی را در تور قشم دیدن کنید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری