کد خبر: ۴۲۳۷۴
تعداد بازدید: ۲۴۸
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
جریان اصیل اصولگرا سال هاست در انفعال محض است و تعریفش از وحدت باج دادن به افراطی هاست.
به گزارش تجارت امروز؛ لیست کاندیداهای ثبت نام کرده در انتخابات مجلس، نمایی امیدبخش از تشکیل مجلسی کارآمد و متفاوت از گذشته را نمی دهد.اما همین تعداد کاندیداهای طیف های مختلف چقدر شانس ورود به پارلمان دارند؟ آیا سرلیستی به راهی به قالیباف اهدا می شود یا پایداری‌چی‌ها ناسازگاری خواهند کرد؟ اصلاح طلبان کجای معادلات انتخابات هستند؟ آیا احمدی نژادی‌ها در مجلس بعدی ریشه خواهند زد؟ 
به نظر می‌رسد انتخابات مجلس از دست اصلاح طلبان و اصولگرایان بیرون آمده است. احمدی نژادی‌ها با طبقه معترض خشمگین اشتراکی دارند و ممکن است به مجلس بعدی منتقل کنند. 
 
بعضی ها بهتر شدن را در تقابل مجلس آتی و دولت فعلی می دانند؛ بعضی آن را در همراهی مطلق آن دو با هم می دانند؛ بعضی ها در فریاد زدن شعارهای تند و بعضی رفتن به سوی تعامل با جهان می دانند. معتقدیم مجلس بهتر یعنی مجلس کارآمد، مجلسی که وظایف خود را با دقت انجام داده و در هر قدم خود نگاهی به مسایل مردم داشته باشد و بکوشد مشکلات جامعه (حداقل منطقه خود را) برطرف کند. در این راستا امیدوارم مجلس بهتر یعنی کارآمدتر و متخصص تری شکل بگیرد؛ هر چند نباید نگاهی به گذشته کرد زیرا گذشته انسان را مایوس می کند.
 
وقتی به لیست اصولگرایان نگاه می‌کنیم  یک درهم ریختگی می‌بینیم؛ چهره های زیادی ثبت نام کرده اند اما اگر به شاخص به عنوان نماد نهایی نگاه کنیم  اصلا دیگر چنین فردی وجود ندارد.
 
 طیف رادیکال در هر جناحی می‌تواند فضا را رادیکال کند زیرا رادیکال ها مهمترین رفتاری که خوب می شناسند؛ فریاد زدن است اینها بیش از استفاده کردن از مغز خود از دهان و حنجره خود استفاده می کنند.
 
در بین احزاب اصولگرا تلاش هایی دارد صورت می گیرد که به نوعی از همگرایی و سرلیست واحد برسند که البته ضمن امیدواری برای رسیدن به این هدف نسبت به امکان آن شدیدا مشکوک هستیم. جریان اصیل اصولگرا سال هاست در انفعال محض است و تعریفش از وحدت باج دادن به افراطی‌ها شده است. بازی که افراطی ها برای آنها تعریف کرده‌اند بسیار ساده است؛ ایجاد توهم درباره جایگاه اجتماعی افراطیون، انداختن اصولگرایان سنتی به انفعال و تلاش برای تامین نظر افراطی ها و نهایتا در آخرین لحظه بر هم زدن بازی.
 
اصولگرایان سنتی هم با خوشبینی افراطی همیشه در برابر این بازی تسلیم شده اند. این بار هم به نظر همین مدل ساده ،اصولگرایان سنتی را که بالاترین سطح توان تشکیلاتی منسجم را دارند؛ در دام خود گرفتار خواهد کرد. ضمن آن که امروز شاید دیگر نتوان  قالیباف را در زمره افراطی ها دسته بندی کرد؛ گرایش قالیباف نوعی تکنوکراتیسم است که البته با شعارهای جهادی و انقلابی آمیخته شده است.
 
همیشه جریانات سیاسی ما امیدشان با ناامیدی مردم از طرف مقابل عجین بوده است؛ مدتها است که فضای سیاسی البته بجز انتخابات مجلس از بازی اصلاح طلب - اصولگرا خارج شده است اما چون هر دو جریان هنوز در فضای دهه -۸۰-۷۰ بازی می کنند تغییری در مدل خود نداده اند.
 
وضعیت اصلاح طلبان واقعا غمبار است. آنان در وضعیت دفاع یا عدم دفاع از دولت روحانی آچمز شده اند.از یک سو به دیوار شورای نگهبان برخورد می کنند از سوی دیگر پشت دولتی قرار گرفته اند که بناچار از آن حمایت می کنند در حالی آن را قبول ندارند؛از طرف دیگر موضع مردم عادی را می بینند که احمدی‌نژاد می تواند با آنها شعار همسو بدهد اما گرایش نئولیبرال لاکچری پسند، طبقات مرفه و متوسط هوادار آنان امکان سر دادن شعارهای عدالت طلبانه را به آنها نمی دهد.
 
در بین کاندیداهایی که ثبت نام کردند حضور چهر هایی از دولت احمدی نژاد بسیار پررنگ بود،ممکن است این افراد و حتی برخی چهره های طیف سوم تفکر احمدی نژاد را در مجلس بعدی دنبال کنند و....
هواداران احمدی نژاد فعلا نزدیکترین شعارها را با طبقه خشمگین معترض دارند؛اگر بتوانند جلب نظر آنها را داشته باشند پتانسیل خوبی دارند به شرط آن که بازی را متعادل و هوشمند پیش ببرند. در هر صورت در شرایط کنونی اوضاع پیچیده تر از همیشه است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری