کد خبر: ۴۲۶۰۳
تعداد بازدید: ۱۶۱
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
باید سامانه‌ای برای ثبت قراردادها وجود داشته باشد. چراکه درآمد بخش زیادی از افراد شاغل در حوزه هنر به استثنای گروه اندکی، زیاد نیست.
به گزارش تجارت امروز؛ بر اساس پیش نویس یکی از تبصره‌های لایحه بودجه ۹۹ تمامی فعالیت‌های انتشاراتی، مطبوعاتی، فرهنگی و هنری دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشمول ۵۰ درصد معافیت مالیاتی بودند؛ تا اینکه با دستور فوری رئیس سازمان برنامه و بودجه این بند از لایحه حذف و فعالیت‌های مزبور مطابق قبل از معافیت ۱۰۰ درصدی مالیاتی برخوردار شدند. به دنبال انتشار این خبر موجی از انتقادها اهالی فرهنگ و هنر را نشانه رفت. بیشتر آنچه در فضای مجازی و رسانه‌ها مورد انتقاد قرار می‌گرفت، بحث معافیت مالیاتی سلبریتی ها بود که در اذهان عمومی درآمدهای کلان دارند.

در همین رابطه حبیب ایل‌بیگی، قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی این موضوع را مورد برررسی و واکاوی قرار داد.

این مقام سینمایی خاطرنشان کرد: اگر درآمد هنرمندان را بررسی کنید متوجه می‌شوید که حقوق دریافتی بسیاری از آنان همانند کارمندان  کم‌تر از میزانی است که شامل پرداخت مالیات شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ساز و کار مشخصی در تعیین میزان دستمزد هنرمندان وجود دارد یا خیر، افزود: خیر این ساز و کار وجود ندارد و باید این اتفاق بیافتد. باید سامانه‌ای برای ثبت قراردادها وجود داشته باشد. چراکه درآمد بخش زیادی از افراد شاغل در حوزه هنر به استثنای گروه اندکی، زیاد نیست.

ایل‌بیگی تاکید کرد: البته زمانی که صحبت از درآمد کم هنرمند می‌شود، منظور انتشاراتی‌های بزرگی که تبلیغات زیادی دارند و مشخص است درآمد بسیاری هم کسب می‌کنند، نیست. این انتشارات نباید همانند ناشری که کار فرهنگی می‌کند و درآمد کمی دارد، معاف از پرداخت مالیات شود‌.

او در پایان عنوان کرد: اکنون زمانی است که باید در این حوزه شفاف‌سازی صورت گیرد و درآمدهای کسب شده در حوزه فرهنگ و هنر در جای مشخصی ثبت شوند. صنوف، خانه سینما، وزارت رفاه و نهادهای مرتبط باید با هم فکری هم به ساز و کار مشخصی در این زمینه برسند تا شفاف‌سازی در زمینه درآمدهای حوزه هنر انجام شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری