کد خبر: ۴۳۱۶۴
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰

پیش‌بینی استراحت شاخص بورس تا یک ماه آینده

پیش‌بینی استراحت شاخص بورس تا یک ماه آینده
یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه تا مدتی شاهد نوسان مقطعی و ایجاد یک دوره استراحت در بازار خواهیم بود، افرود: تا یک ماه، این وضعیت ادامه‌دار خواهد بود و بعید است وارد یک فضای مثبت پایدار شویم.
به گزارش تجارت امروز ؛ «مهدی محمود رباطی» امروز (یکشنبه)  گفت : در بازار روز گذشته طبیعی بود که بعد از یک هفته اصلاح و ریزش مداوم، شاخص کل و اغلب سهام در مسیر یک نوسان مثبت در معاملات قرار گیرند اما با توجه به ادامه دامنه نوسان دو درصدی در بازار روز گذشته حجم معاملات چندان بالا نبود و بیشتر سهم‌ها با حجم پایین مورد معامله قرار گرفتند.
وی آغاز معاملات در بازار امروز را مهم دانست و افزود: حال باید منتظر آغاز معاملات امروز بود و مشاهده کرد که روند معاملات مثبت در بازار روز گذشته پایدار است یا به صورت یک نوسان مقطعی در پاسخ به ریزش سنگینی بوده که در هفته گذشته رخ داد.
رباطی با تاکید بر اینکه بازار امروز بازار غیرقابل پیش‌بینی است، گفت: با توجه به شرایط موجود و پیش‌بینی‌های صورت گرفته ممکن است در بازار امروز با حجم بالای عرضه مواجه باشیم و بعید به نظر می‌رسد مانند بازار روز گذشته با حجم سنگینی از صف خرید همراه باشیم.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: شرایط سیاسی و شرایط حاکم در کشور ملتهب به نظر می‌رسد به همین دلیل فضایی در بازار ایجاد نمی‌شود که فعالان بازار بتوانند با دید بلند مدت اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار  کنند.
 رباطی به تاثیر تحریم های جدید اعمال شده بر بازار سرمایه تاکید و بیان کرد: با توجه به اینکه این تحریم‌ها سال ها قبل اتفاق افتاده و اکنون تکراری به نظر می‌رسد به همین دلیل نمی‌تواند تاثیر چندانی را بر بازار داشته باشد.
وی به تصویب لایحه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی اشاره و بیان کرد: بسیاری از شرکت‌های مربوطه تاکنون اقدامات مربوطه در راستای اجرای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی را انجام نداده اند و ممکن است از زمانی که اقدامات اولیه برای تجدید ارزیابی را در دستور کار قرار دهند تا اجرای آن تا ۲ سال آینده به طول بینجامد، ضمن اینکه بسیاری از صنایع در یک سال گذشته به دلیل تجدید ارزیابی رشد سنگینی را تجربه کرده‌اند.
رباطی با بیان اینکه عوامل بنیادی اقتصادی در بلند مدت به نفع بازار سرمایه خواهد بود اما در کوتاه مدت احتمال استراحت شاخص در بازار وجود دارد، گفت: در این خصوص بحث افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی بر دارایی‌ها نمی‌تواند در کوتاه مدت زمینه رشد در بازار را فراهم کند مگر برای شرکت‌هایی که اقدامات مقتضی را برای این موضوع انجام دادند و  بحث افزایش سرمایه آنها از محل تجدید ارزیابی بر دارایی‌ها نزدیک است تغییراتی را در معامله داشته باشند.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه، در بازار هفته گذشته شاهد اصلاح سنگین شاخص بورس بودیم به همین دلیل از این به بعد اصلاح بازار ملایم خواهد بود و ریزش پرشتاب را شاهد نخواهیم بود.
 وی اظهار داشت: بازار تا دوره ای در همین اعداد باقی می ماند تا اینکه ضمن کاهش تنش ها، ثبات به بازار بازگردد و زمینه اجرای تجدید ارزیابی ها انجام شود، در این زمان می توان منتظر بود تا پولی که هفته گذشته از بازار خارج شد دوباره به بازار ورود پیدا کند.
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما